Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

  Pinot Noir

   

  Pochodzące z Burgundii wina Pinot Noir to jedne z najchętniej wybieranych trunków, co uczyniło z tego szczepu winogron szóstą, najchętniej sadzoną odmianę na świecie. Co warto wiedzieć o tym rodzaju alkoholu, jak go podawać i z czym najlepiej połączyć jego smak?

  Czempion wagi lekkiej – wina Pinot Noir 

  Wina Pinot Noir wypełniają niszę lekko zbudowanych czerwonych trunków, które przyciągają zarówno osoby preferujące mniej intensywne doznania smakowe, początkujących smakoszy, jak i osoby, które poszukują wszechstronnego towarzystwa dla dużej ilości potraw. Wina te charakteryzują się umiarkowaną wytrawnością, mało wyraźnymi taninami, ale wysoką kwaśnością. Zapewnia to ogromną swobodę podczas łączenia ich z posiłkami. Średnia zawartość alkoholu (zwykle między 11,5 a 13,5%) czyni z win Pinot Noir doskonały wybór zarówno w przypadku oficjalnych okazji, jak i niezobowiązujących spotkań w gronie znajomych. W bukiecie smakowym dominują wiśnie i maliny. W tle jednak mogą się pojawiać nuty ziemi, przypraw oraz kwiatów. Zależy to przede wszystkim od miejsca pochodzenia i warunków panujących podczas zbiorów.

  Kombinacja niskiej zawartości tanin oraz stosunkowo wysokiej kwaśności sprawia, że wina Pinot Noir można łączyć z wieloma smakami. Idealnie wypadają wraz z wieprzowiną, kaczką, kurczakiem, daniami z pieczarkami, łososiem. Ale nie tylko1 Równie wyśmienicie smakują z makaronami oraz serami o nieco ziemistym smaku – takim jak dojrzewający brie lub camembert. Przed podaniem, najlepiej schłodzić butelkę do około 12-15° Celsjusza. Warto także poddać trunek dekantacji przez około 30 minut. Warto pamiętać, że dłużej leżakowane wina Pinot Noir będą nabierały wyraźniejszych nut dębu, kawy, tytoniu, wanilii oraz przypraw korzennych przy łagodzeniu bukietu owocowego. Podczas wyboru butelki dobrze jest również sprawdzić kraj pochodzenia. Wina z tego szczepu z Francji cechują się mocniejszymi nutami ziemnymi i kwiatowymi. Z kolei odmiany kalifornijskie oferują bardziej owocowe doznania.

  Siła wieków – historia win Pinot Noir 

  Wina Pinot Noir to trunki niepodatne na trendy, a winogrona z tej odmiany – chociaż kłopotliwe w uprawie – od wieków stanowią ważny element kultury i historii Europy. Już w pierwszym stuleciu naszej ery Rzymianie odnotowali, iż Galowie piją trunek pozyskiwany z okolicznej odmiany winorośli. Alkohol szybko przypadł do gustu zdobywcom. Z iście rzymską dokładnością zaczęły więc powstawać uprawy oraz warsztaty, które zajmowały się produkcją wina tego gatunku. Oczywiście nie było ono znane pod obecną nazwą. Szczep ten jest jednak wyjątkowo mocno związany z dziką winoroślą i należy do jednych z najstarszych odmian na świecie.

  W średniowieczu pieczę nad jego uprawami tego szczepu sprawowała szlachta oraz mnisi. To im zawdzięczamy odnotowywanie różnic pomiędzy trunkami produkowanymi w różnych regionach Europy. Ze względu na wysoką jakość wina Pinot Noir były używane podczas mszy świętej, co przez całe stulecia było najlepszą reklamą dla tego trunku. Pomimo trudności związanym z uprawą tego szczepu, wina z niego stanowią jeden z najpopularniejszych gatunków na świecie.  Długo dojrzewające odmiany trunków z tego szczepu od stuleci cieszą się uznaniem koneserów.

  Koszyk Wróć do strony