Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5
Choć dla większości osób whisky i Francja nie mają ze sobą zbyt dużo wspólnego, to właśnie kraj nad Sekwaną ma ogromny potencjał, by produkować dobrą, francuską odmianę tego słynnego alkoholu. A to, że jest ona wyjątkowa i niepowtarzalna, nie ulega żadnej wątpliwości.
Dlaczego akurat Francja? Ponieważ kraj ten może pochwalić się wręcz ogromną liczbą różnorodnych beczek. To tam powstają słynne wina, w beczkach po których starzeje tamtejsze whisky. Mówiąc wprost – francuskie destylarnie mają praktycznie nieograniczony potencjał w kreowaniu nowych wariantów smakowych tego trunku. Jak produkuje się whisky z Francji? Otóż sam przebieg procesu destylacji i starzenia bardzo przypomina rozwiązania, które od wieków stosują Szkoci. Różnica polega na tym, że to właśnie Francuzi korzystają z charakterystycznego dla ich toku produkcyjnego, holsztyńskiego aparatu destylacyjnego. Co ciekawe, aparat ten jest również wykorzystywany do produkcji wielu innych rodzajów alkoholi o winogronowym rodowodzie. Z tego względu whisky z Francji ma dość wyrazisty, owocowy posmak i pod tym względem wyróżnia się na tle innych, analogicznych wariantów tego trunku.
We Francji działa obecnie kilka prężnie funkcjonujących destylarni. Razem są one odpowiedzialne za kilkadziesiąt dobrych i znanych na całym świecie marek tamtejszego alkoholu. Oczywiście trudno sądzić, aby francuski trunek pokonał na tym polu światową konkurencję, ale trzeba przyznać, że jest to marka rozwojowa. Poza tym nie można zapominać, że spora część destylarni znad Sekwany działa na rynku już od dziesiątek lat. Doskonałym przykładem jest tu destylarnia należąca do rodziny Gallet-Dupic, która stale się rozwija i to już od 150 lat. Woda wykorzystywana w procesie destylacji pochodzi z Wogezów, czyli pasma górskiego znajdującego się we wschodniej Francji. Atutem producenta jest więc naturalny skład i bardzo zróżnicowany proces starzenia, do którego dochodzi w kilku różnorodnych mikro klimatach.
Regionem w którym działa najwięcej francuskich producentów alkoholu jest Bretania. Obszar ten bardzo przypomina Irlandię i Szkocję: posiada charakterystyczny, rześki klimat i – podobnie jak one – jest nawiedzany przez sztormy. Region ma niewiele wspólnego z południowymi, śródziemnomorskimi klimatami, tak charakterystycznymi np. dla Prowansji. Dziś Francja to przede wszystkim 36 destylarni, 8 bottlerów (działających niezależnie) i 60 marek francuskiego whisky. Jedną z nich (a w zasadzie najbardziej znaną) jest Armorik, która wytwarzana jest przez destylarnię Warenghem. Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie leży ta destylarnia, to odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: w Bretanii. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do jakości francuskiego whisky?
Reasumując, kraj nad Sekwaną to obszar rzadko kojarzony z tym niezwykłym trunkiem. Tymczasem jest to miejsce, w którym powstają jedne z najbardziej wyszukanych i niecodziennych kompozycji smakowych tego alkoholu. Może więc warto spróbować jego oryginalnego, winogronowego aromatu?