Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Wina z Bułgarii

  • -34%
   DOMAINE BAYAR SUPERBRANDS

   DOMAINE BAYAR SUPERBRANDS MAVRUD THRACIAN VALLEY 12.5% 0,75L

   Original price was: 35,00 zł.Current price is: 23,00 zł. Availability: brak w magazynie

  Bułgaria słynie z produkcji wina. Warto wiedzieć, że Traccy przodkowie Bułgarów wytwarzali trunki już od czasów starożytności. Dlatego właśnie współczesny przemysł alkoholowy bazuje w dużej mierze na tej  tradycji. Zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawiają, że są to alkohole jedyne w swoim rodzaju. Niewątpliwie Wina z Bułgarii wyróżniają się wysoką jakością oraz korzystną ceną. Nawet wybredni koneserzy twierdzą, że mogą one konkurować z odmianami włoskimi, francuskimi czy włoskimi. Grona dojrzewają w korzystnych warunkach, a specyficzny klimat ma bezpośredni wpływ na smak i aromat.

  W jakich regionach powstają wina z Bułgarii? 

  Wina bułgarskie produkowane są przede wszystkim w pięciu regionach kraju. Jednym z nich jest Równina Dunajska, która leży na północy kraju. Obszar ten cechuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Dodatkowo panują tam upalne lata, a ilość słonecznych dni w roku to około 270. Lokalni producenci wytwarzają czerwone, białe, musujące Wina z Bułgarii. Mnogość odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  Bułgarskie wina powstają także na Nizinie Trackiej, czyli na południu kraju. Nadmorskie obszary słyną z łagodnego klimatu, co sprzyja dojrzewaniu winogron, zwłaszcza tych czerwonych. Dlatego produkuje się tam  przede wszystkim wina czerwone. Z kolei w regionie Morza Czarnego wytwarza się głównie odmiany białe. Warto podkreślić, że wydłużony czas zbiorów przekłada się na wyższą zawartość cukru w owocach. Do pozostałych regionów winiarskich zalicza się Rose Valley oraz Dolinę Strumy.

  Najpopularniejsze odmiany win bułgarskich 

  Wina z Bułgarii intrygują różnorodnością. A to dlatego, że uprawia się tam ponad 50 odmian winogron. Najstarszą odmianą jest Mavrud, której historia sięga czasów jeszcze przed naszą erą. Przede wszystkim to trunki o zwiększonej lepkości oraz owocowym aromacie. Dojrzewają w drewnianych beczkach, co nadaje im charakterystycznego smaku i aromatu. Inną odmianą wina z Bułgarii jest Hamza. Ze względu na długi czas leżakowania  alkohol ma rubinową barwę oraz korzenny zapach z owocowymi nutami.

  Odmiana Pamid wytwarzana jest z winogron o tej samej nazwie. Czerwone wina z Bułgarii zachwycają ostrzejszym smakiem. Lekka gorycz sprawia, że trunek wybornie komponuje się z daniami obiadowymi. Z kolei Shiroka Melnishka Loza powstaje wyłącznie w okolicach miasta Melnik. To wina bułgarskie o mocnym smaku, w którym wyczuwa się nuty owoców, dębu i tytoniu. Odmiana Dimyat znana jest z kolei z jagodowego aromatu. Warto podkreślić, że białe wina z Bułgarii o słodkim posmaku migdałów i miodku świetnie komponują się z deserami.

  Klasyfikacja win z Bułgarii? 

  Wina z Bułgarii klasyfikowane są od 2012 roku. Rozporządzenie powstało po to, aby dostosować tamtejsze trunki do europejskich standardów. Ze względu na treść tego dokumentu wyróżnia się  wina stołowe, które nie wymagają podawania regionu. Drugą grupę stanowią trunki regionalne lub lokalne. Dlatego właśnie producenci muszą wskazać region oraz miejsce uprawy owoców. Warto podkreślić, że takie alkohole zawierają minimum 85% lokalnych winogron. Z kolei gatunkowe wina bułgarskie powstają z grona spełniającego restrykcyjne normy oraz standardy. Do ich produkcji stosuje się 100% winogron uprawianych w danym regionie.

  Koszyk Wróć do strony