Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

    Zinfandel

     

    Przez długi czas wina Zinfandel uchodziły za typowo amerykański trunek, produkowany z rodzimej, kalifornijskiej odmiany owoców. Jednakże odmiana ta może poszczyć się wyjątkowo długą i barwną historią, która dorównuje bogatemu bukietowi smakowemu.

    Czerwone i różowe – smak wina Zinfandel 

    Wina Zinfandel – znane również pod nazwą Primitivo – to wyjątkowo zróżnicowana rodzina trunków. Wytwarzane są one zarówno w wariancie czerwonym, jak i białym – chociaż termin ten jest lekko nieprecyzyjny. Mowa bowiem w istocie o winach rosé. Różowy wariant wina z tego szczepu powstał, gdy Bob Trinchero eksperymentował z pogłębieniem smaku oraz barwy czerwonego trunku. Postawił on na dodawanie większej ilości skórek winogronowych. To pozostawiło go ze sporą ilością pulpy owocowej, którą zamienił na wytrawny, różowy trunek, który z czasem w USA stał się popularniejszy niż oryginalny wariant.

    Czerwone wina Zinfandel charakteryzują się mocnym, owocowym smakiem, wysoką zawartością tanin, umiarkowaną budową oraz dobrze zbalansowaną kwaśnością i wytrawnością. To propozycja dla osób, które poszukują trunku o zniuansowanym smaku. Można w nim odnaleźć nuty słodkie, pikantne oraz dymne. Bukiet obejmuje jeżynę, truskawkę, brzoskwinię, cynamon oraz słodki tytoń. Przy jednoczesnej, wysokiej zawartości alkoholu, na poziomie około 15%, gwarantuje on intensywne doznania smakowe. Wina Zinfandel należy serwować w temperaturze od 15 do 20° Celsjusza i poddać je około półgodzinnej dekantacji, aby oddzielić osad.

    Z kolei białe wina Zinfandel charakteryzują się lekką budową, brakiem tanin oraz niską kwaśnością. Umiarkowany, półwytrawny bukiet obejmuje jagody, maliny, jeżyny, cytrusy, melona oraz goździki i gałkę muszkatołową. Niska zawartość alkoholu – zwykle około 9-10% – sprawia, że białe wina z tego szczepu zaliczają się do wyjątkowo przyjemnych oraz przystępnych trunków. Przed podaniem należy pamiętać o schłodzeniu butelki do około 7-10° Celsjusza

    Z czym serwować wina Zinfandel? 

    W kwestii łączenia z potrawami, kieliszek czerwonego trunku sprawdzi się w przypadku wyraziście doprawionych dań z wieprzowiny, wołowiny, a także pizzy, serów oraz pieczonych lub grillowanych warzyw. Z kolei w przypadku białych, czy też różowych win Zinfandel, najlepszym wyborem będą mięsa na zimno, sałatki, sery oraz antipasti. W przypadku głównych dań, nie warto stronić od wyrazistych, przyprawionych dań. Białe wina Zinfandel jest nieco słodsze niż typowa butelka wytrawnego trunku, dzięki czemu lepiej radzą sobie w towarzystwie mocnych, pikantnych smaków.

    Antyczna odmiana w Nowym Świecie – historia wina Zinfandel 

    Od XIX wieku wina Zinfandel były uznawane za wyhodowaną w Kalifornii odmianę, która cieszyła się zasłużoną reputację klasycznego, amerykańskiego trunku. Dopiero w roku 1967 profesor Austin Goheen zauważył, że europejska odmiana Primitivo jest wyjątkowo podobna do winorośli, z której produkowane są wina Zinfandel. Po serii badań genetycznych okazało się, że obydwie odmiany w istocie należą do jednego szczepu. Wina Zinfandel najprawdopodobniej zawędrowały do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem wiedeńskiej szkółki sadowniczej. To w niej znajdowały się sadzonki ze wszystkich zakątków imperium Habsburgów. Teoria ta tłumaczy niemiecko brzmiącą nazwę wina Zinfandel, której blisko do węgierskiego określenia tzinifándli oraz austriackiej odmiany Zierfandler.

    W 1976 roku pojawiła się też teoria, iż tajemnicza odmiana jest blisko spokrewniona z chorwackim szczepem Plavac Mali. Jednak, ku zaskoczeniu badaczy, okazało się, że odmiany te są połączone w zupełnie nieoczekiwany sposób. W 1998 roku profesor Carole Meredith odkryła, iż Plavac Mali jest w istocie potomstwem odmiany, z której powstają wina Zinfandel. Oznaczało to, że gdzieś na chorwackim wybrzeżu wciąż czekał na odkrycie pierwotny rodzaj szczepu. Przełom nastąpił w 2001 roku, gdy w winnicy opodal miasta Grad Kaštela natrafiono na odmianę Crljenak Kaštelanski. Jej profil genetyczny okazał się praktycznie identyczny z winoroślami, z których wytwarzane są wina Zinfandel. To jednak nie koniec tej historii, gdyż w 2012 roku, po latach genetycznych poszukiwań oraz testów, w ogrodzie starszej pani w Splicie, odnaleziono pojedynczą winorośl, liczącą sobie przeszło 90 lat. Odkrycie to pokazało, że wina Zinfandel wytwarzane były w Chorwacji przynajmniej od XV wieku. Tworzono je jednak pod zupełnie iiną nazwą – Tribidrag.

     

    Twój koszyk
    • No products in the cart.
    0