Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie 1–16 z 51 wyników

  Brandy

  • CHANTRE WEINBRAND 36% 0,7L

   CHANTRE WEINBRAND 36% 0,7L

   62,00  Availability: brak w magazynie
  • CARLOS I AMONTILLADO

   CARLOS I AMONTILLADO 40,3% 0,7L

   229,00  Availability: w magazynie
  • OSBORNE VETERANO 30% 0,7L

   OSBORNE VETERANO 30% 0,7L

   83,00  Availability: brak w magazynie
  • Carlos I Solera Gran Reserva

   CARLOS I SOLERA GRAN RESERVA 40% 0,7L

   149,00  Availability: w magazynie
  • PISCO CONTROL 43%

   PISCO CONTROL 43% 0,7L

   84,00  Availability: w magazynie
  • Brandy CARLOS I PX CASK 40,3% 0.7L

   CARLOS I PX CASK 40,3% 0,7L

   249,00  Availability: w magazynie
  • METAXA 5* 38% 0,7L

   79,00  Availability: w magazynie
  • ASBACH URALT 36%

   ASBACH URALT 36% 0,7L

   99,00  Availability: w magazynie
  • METAXA 7* 40% 0,7L

   METAXA 7* 40% 0,7L

   95,00  Availability: w magazynie
  • METAXA 12* 40% 0,7L

   METAXA 12* 40% 0,7L

   149,00  Availability: brak w magazynie
  • CARDENAL MENDOZA 40% 0,7L

   CARDENAL MENDOZA 40% 0,7L

   159,90  Availability: w magazynie
  • GRAN DUQUE DE ALBA SOLERA GRAN RESERVA 40% 0,7L

   169,00  Availability: w magazynie
  • PISCO CAPEL ESPECIAL 35% 0,7L

   77,00  Availability: brak w magazynie
  • Ararat Akhtamar 10yo

   ARARAT 10YO AKHTAMAR 40% 0,7L

   169,00  Availability: w magazynie
  • METAXA 7* 40% 0,7L

   METAXA 7* 40% 0,7L w opakowaniu

   99,00  Availability: w magazynie
  • TORRES 5YO 38%

   TORRES 5YO 38% 0,7L

   79,00  Availability: brak w magazynie

  Brandy to rodzaj alkoholu, który z miejsca przywołuje obraz starego salonu, ustawionego przy kominku fotela oraz zapach drogich cygar. Utożsamianym z wysmakowanym gustem oraz wyższymi sferami trunkiem, obecnie może się cieszyć każdy miłośnik alkoholu.

  Smak podniesiony do potęgi – czym jest brandy i jak powstaje? 

  Brandy charakteryzuje się zawartością alkoholu na poziomie przynajmniej 36%. Powstaje on w toku destylacji soku, osadu winiarskiego lub słabszych wyrobów alkoholowych z winogron bądź owoców. W myśl europejskiego prawa, musi ona spędzić przynajmniej sześć miesięcy w dębowych beczkach. Z kolei przepisy północnoamerykańskie zaznaczają, iż trunek leżakujący krócej niż dwa lata, oznaczyć trzeba jako „immature”, czyli niedojrzały. Z tego powodu brandy charakteryzuje się wyjątkowo głębokim smakiem. Nabiera on szlachetniejszych cech wraz z wiekiem, przez co trunek ten jest powszechnie uznawany za synonim luksusu.

  Ze względu na wykorzystanie szerokiej gamy trunków bazowych oraz możliwość modyfikowania smaku, poprzez leżakowanie w beczkach, brandy oferuje wyjątkowo obszerne spektrum smaku. Na ogół trunek charakteryzuje się bogactwem nut owocowych, łagodnych akcentów dębu oraz wanilii. Łączą się one z lekką słodyczą, co sprawia, ze to idealny trunek podawany po posiłku lub wieczorem. To również idealna baza do drinków oraz dodatek do wielu potraw – zarówno mięs, jak i zup.

  V.S.O.P. czy X.O? – oznaczenia brandy

  Ogromna różnorodność brandy sprawia, że podczas wyboru spotkamy się z różnymi określeniami na etykietach. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, aby wybrać trunek, który spełni nasze oczekiwania za każdym razem:

  – rocznik lub wiek – to najbardziej zrozumiałe oznaczenie, które określa rok beczkowania najmłodszego destylatu lub jego wiek, liczony do zabutelkowania przerywającego proces starzenia;

  – V.S. – czyli „Very Special”, to określenie przysługujące brandy,  leżakującej w dębowych beczkach przez przynajmniej dwa lata. V.S. można zastąpić także trzema gwiazdkami albo słowem „Luxury”;

  – V.S.O.P. – czyli „Very Superior Old Pale” oznacza trunek leżakowany przez przynajmniej cztery lata, przy czym można się spotkać z terminami zastępczymi, takimi jak „Old” albo „Reserve”;

  – X.O. – brandy oznaczone w ten sposób zaliczają się do kategorii „Extra Old”, czyli trunków, które dojrzewały przez minimum 10 lat w beczkach. W przypadku alkoholi butelkowanych przed latami 2016-2018, oznaczenie dotyczy alkoholi leżakowanych przez minimum 6 lat. Alternatywnym oznaczeniem dla tej kategorii jest termin „Old Reserve”.

  Jakość uformowana przez potrzebę – jak powstała brandy?

  Upowszechnienie się procesu destylacji alkoholu w średniowiecznej Europie uznawane jest za okres powstania trunku. Nazwa ta została ukuta na bazie holenderskiego słowa „brandewijn”. Oznacza dosłownie „palone wino”. Odnosiło się to do faktu, iż gotowy trunek poddawano dodatkowej destylacji z użyciem ognia. Powstanie brandy wiązało się z wyjątkowo praktycznymi kwestiami, związanymi z handlem morskim. Pierwszą z nich była ograniczona ilość miejsca w ładowniach statków. Drugą były natomiast podatki,  naliczane według objętości beczek. W takim wypadku mocniejszy, skoncentrowany alkohol stanowił bardziej opłacalne rozwiązanie. Po dowiezieniu na miejsce mocny alkohol można było rozcieńczyć wodą.

  Szybko jednak okazało się, że mocny, dojrzewający w dębowych beczkach trunek, stał się poszukiwanym napitkiem. Pokochali go mieszkańcy średniowiecznej i renesansowej Europy. Brandy błyskawicznie zaczęto produkować na terenie Francji, która stworzyła najbardziej prestiżowe odmiany tego alkoholu. Trunek zdobył taką popularność, iż obecnie Hiszpania, Niemcy, Włochy oraz Portugalia szczycą się długą tradycją w produkcji brandy.

  Shopping cart close