Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Whisky izraelska

  • MILK & HONEY NEW MAKE 50%

   WHISKY MILK & HONEY NEW MAKE 50% 0,7L

   219,00  Availability: w magazynie

  Bliski Wschód nie jest regionem, który przychodzi na myśl jako pierwszy, gdy mowa o złocistym trunku. Mimo tego whisky Izrael od blisko dekady stanowi obiekt zainteresowania koneserów z całego świata. Kusi nowych klientów zupełnie świeżym podejściem do wytwarzania alkoholu. Czym wyróżniają się trunki z Izraela?

  Tradycja i nowoczesność – cechy charakterystyczne whisky Izrael

  Słowem kluczowym, w przypadku whisky z Izraela, jest różnorodność. Chociaż na terenie kraju działa zaledwie kilka destylarni, przy czym najstarsza z nich została założona dopiero w 2014 roku, oferowane trunki z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Whisky Izrael nie jest skrępowana przez tradycyjne obostrzenia oraz oczekiwania wobec smaku. Dlatego młode destylarnie śmiało eksperymentują.  Tworzą nowe mieszanki słodów i dobierają odmienne drewno, w których dojrzewa trunek. Podczas leżakowania wykorzystuje się nie tylko beczki sprowadzane z USA. Używa się również całkiem świeżych baryłek i beczek eksploatowanych wcześniej przez winiarnie. Te ostatnie poddawane są lekkiemu szlifowaniu i wypalaniu. Pozwala to nadać whisky Izrael unikalnego smaku, czerpiąc jednocześnie z bogatych tradycji wytwarzania innych rodzajów alkoholu.

  Dodatkowo destylarnie często decydują się na brak filtrowania na zimno oraz rezygnują z karmelowego barwnika, przez co whisky z Izraela posiadają naturalny kolor oraz wyższą zawartość alkoholu. Aktualnie dostępne na rynku trunki są wciąż stosunkowo młode – napełnienie najstarszej beczki miało miejsce w 2015 roku. Mimo tego zyskały uznanie wśród koneserów, wiążących z whisky izraelską wielkie nadzieje. Warto się zatem przygotować na moment, gdy destylarnie wypuszczą pierwsze edycje trunków dojrzewających ponad 10 lat.

  Dzieje krótkie, ale intrygujące – historia whisky izraelskiej 

  300 słonecznych dni w roku, wysoka wilgotność, upały sięgające ponad 50 stopni – oto warunki, którym musi stawić czoła whisky Izrael. Klimat Bliskiego Wschodu sprawia, że rocznie odparowaniu ulega około 10% zawartości beczek. Stanowi to ogromny problem podczas wytwarzania długo dojrzewających trunków. Mimo tego, destylarnia Milk & Honey (skracana do H&M) postawiła sobie za cel, aby whisky izraelska była produkowana według oficjalnych wytycznych ze Szkocji – czyli z przynajmniej trzyletnim okresem dojrzewania. Dzięki wykorzystaniu nietypowych beczek – w tym baryłek z drzewa granatowego – w krótkim czasie H&M stworzyło imponujący profil, którego smak obejmuje wpływy ze Szkocji, Hiszpanii oraz Ameryki.

  Ze względu na trudności w zdobyciu odpowiedniej ilości rodzimego zboża, na potrzeby produkcji whisky Izrael destylarnie H&H oraz Golan sprowadzają słód zza granicy. Stanowi to zarówno problem, jak i wyzwanie. Możliwe jest bowiem eksperymentowanie z różnymi mieszankami zbóż suszonych gorących powietrzem lub torfowym dymem. Dzięki temu whisky z Izraela oferuje wyjątkowo szerokie spektrum smaków. Mogą one dorównać nawet starszym trunkom z innych krajów. Chociaż lewantyńskie destylarnie funkcjonują od niecałej dekady, innowacyjne zmiany oraz wykorzystanie stylu produkcji z Teksasu sprawiły, że whisky izraelska stanowi prawdziwą gratkę dla osób, które lubią eksperymentować ze smakiem.

  Shopping cart close