Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

  Grappa

  • GRAPPA ALEX BIANCA ALEXANDER

   GRAPPA ALEX BIANCA ALEXANDER 38% 0,7L

   109,00  Availability: w magazynie
  • GRAPPA JULIA INVECCHIATA

   GRAPPA JULIA INVECCHIATA 40% 0,7L

   89,00  Availability: w magazynie
  • Grappa Stravecchia Braun Ciemme 0,7l 40%

   WÓDKA Grappa Stravecchia Braun Ciemme 0,7l 40%

   89,00  Availability: w magazynie
  • Grappa Julia Superiore

   GRAPPA JULIA SUPERIORE 38% 0,7L

   79,00  Availability: w magazynie
  • GRAPPA CASTELLO BIANCA 

   GRAPPA CASTELLO BIANCA 40% 07L

   74,00  Availability: brak w magazynie

  Grappa to trunek, który pochodzi ze słonecznej Italii i stanowi prawdziwą dumę mieszkańców tego kraju. Dawniej mogłoby się to wydawać nie do pomyślenia. Początki grappy nie są bowiem tak różowe, jak by się mogło wydawać. Alkohol ten musiał wywalczyć sobie drogę do domów i serc Włochów.

  Czym jest grappa? 

  Grappa jest włoskim napojem alkoholowym, który wytwarzany jest z przefermentowanych wytłoków, a także pestek winogron. Bazę stanowią zatem składniki, które są odpadem po produkcji wina. Trunek wyróżnia się unikalnym smakiem i charakterystycznym, intensywnym zapachem. W większości przypadków grappa jest przezroczysta. Jedynym wyjątkiem w takiej sytuacji są napoje starzone, które nabierają złotej barwy.

  Grappa należy do grupy alkoholi mocnych i zgodnie z europejskimi normami zawartość alkoholu w tym trunku nie może być niższa niż 37,5%. Choć ojczyzną grappy są Włochy, to z biegiem czasu również w Kalifornii zaczęto produkować trunek z resztek z produkcji wina pod taką samą nazwą.

  Od ubogich do bogatych, czyli ciekawa droga rozwoju popularności grappy 

  Wspominaliśmy już, że grappa powstała we Włoszech i powszechnie uważa się, że twórcami tego trunku jest północna część kraju. Jednak w praktyce nie sposób wskazać, który fragment Italii zapoczątkował proces produkcji tego trunku. Doszło wręcz do tego, że część regionów spiera się pomiędzy sobą o prawo do określania się twórcą grappy! Zgodnie z częścią przekazów, grappa została wymyślona przez Burgundów. Zamieszkiwali oni Wenecję Julijską od V wieku n.e. Z kolei według mieszkańców innej części Włoch – nauczyli się oni sztuki destylacji grappy od Arabów gdzieś pomiędzy VIII a XII wiekiem.

  Choć trudno jest z całą pewnością stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi grappa, to co do jednej kwestii historycznej Włosi są zgodni. Początki grappy nie były łatwe. Proces destylacji tego trunku został dokładnie opisany przez Michele Savonarola w okolicach XV wieku. Już po samym opisie możemy domyślić się, że ówczesna grappa charakteryzowała się wyjątkowo intensywnym smakiem. To sprawiło, że bogatsze warstwy społeczne preferowały wino, które nie było tak cierpkie i wytrawne, nazywając je nieco pogardliwie wódką dla biednych ludzi. Dopiero wraz z upływem czasu grappa zyskała szersze uznanie, a obecnie jest ceniona nie tylko przez Włochów.

  Z czym pić grappę?

  Jeśli chodzi o grappę, trudno mówić o szczególnie złożonym rytuale jej spożywania. W większości przypadków pije się ją solo, z kieliszków lub w rozszerzanych ku górze szklankach, jeśli chcemy by całość prezentowała się bardziej elegancko. Uwaga: tego trunku nie powinno się zmrażać! Przyjęło się, że odpowiednią temperaturą serwowania grappy jest 8-12 stopni Celsjusza w przypadku zwykłego trunku i 15-16 stopni gdy chodzi o starzoną grappę.

  Grappę pije się powoli, sącząc ją tak, by móc w pełni delektować się jej wyjątkowym smakiem. Jeśli chcemy spróbować grappy, jednak nie przepadamy za intensywnymi w smaku alkoholami, możemy także łączyć ją z sokami. Grappa szczególnie dobrze smakuje z cytryną, czy to w formie soku, czy syropu. Jeśli jednak chodzi o dobór odpowiedniego dodatku, każdy powinien zaangażować w proces swoje kubki smakowe. Testując różne smaki i ich połączenia i na pewno uda się dobrać ten idealny.

  Shopping cart close