Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie 1–16 z 22 wyników

    Absynt

    Absynt to niewątpliwie jeden z najbardziej wyrafinowanych alkoholi, dostępnych na naszym rynku. W przeszłości owiany złą sławą, w ostatnich latach triumfalnie wrócił na salony. Absynt wyróżnia się szczególnie swoim wyrazistym, ziołowym smakiem oraz hipnotyzującym, zielonym odcieniem.

    Wyrazisty i niepokorny 

    Intensywne nuty anyżu z dodatkiem kolendry, kopru włoskiego, hyzopu i melisy, tworzą niezwykłą i niepowtarzalną mieszankę. Absyntu nie da się pomylić z żadnym innym trunkiem. Dodawany do koktajli, silnie zaznacza swoją obecność  –  niezależnie od zastosowanej proporcji. Absynt serwuje się najczęściej w tradycyjny sposób  –  z wodą i cukrem. W drinkach trunek ten sprawdza się doskonale w towarzystwie słodkich syropów, owoców cytrusowych oraz innych alkoholi, w szczególności rumu, wermutu oraz ginu.

    Jak podawać absynt? 

    Absynt serwujemy w temperaturze pokojowej. Dzięki temu trunek uwalnia pełny bukiet smaku i aromatu. Ze względu na bardzo wysoką zawartość alkoholu, podajemy go zwykle po posiłku  –  jako digestif. Trunek pijemy rozcieńczony wodą, spokojnie delektując się każdym łykiem.

    Oryginalny sposób podawania absyntu opisuje tradycyjna francuska receptura:

    1. Do wysokiej szklaneczki wlewamy 20-30 ml absyntu.
    2. Na szklance opieramy specjalną łyżeczkę z dziurkami, na której kładziemy kostkę cukru.
    3. Rozcieńczamy alkohol, przesączając powoli lodowatą wodę przez kostkę cukru (od trzech do pięciu części wody na jedną część alkoholu).

    Absynt – od medycyny starożytnych do paryskiej bohemy 

    Absynt posiada bardzo długą i niezwykle interesującą historię. Nazwa trunku pochodzi od piołunu (Artemisia absinthium). Roślina ta występuje w umiarkowanych regionach Eurazji i Afryki. Już w egipskich, greckich i rzymskich tekstach starożytnych, możemy znaleźć wzmianki o leczniczych zastosowaniach piołunowych destylatów. Miały one wspomagać wydalanie żółci, działać moczopędnie oraz regulować pracę jelit. W średniowieczu napój ten stosowano także w przypadku dolegliwości kobiecych. Mimo tak długiej historii, absynt wkroczył na salony dopiero w XIX wieku. Wtedy to  stał się niezwykle popularnym elementem francuskiej kultury kawiarnianej. Wśród entuzjastów tego trunku znalazło się wielu znanych artystów, między innymi Édouard Manet, Vincent Van Gogh czy Pablo Picasso. Według współczesnych szacunków, pod koniec XX wieku absynt był tańszy niż wino, a jego konsumpcja we Francji wynosiła aż 21 milionów litrów.

    Stuletni zakaz i triumfalny powrót absyntu na salony

    Rosnąca popularność absyntu szła w parze z przekonaniem o jego wyjątkowych, halucynogennych właściwościach. W rezultacie coraz częściej pojawiały się głosy o konieczności delegalizacji tego trunku. Zakaz produkcji i spożywania absyntu został wprowadzony na początku XX wieku w większość krajów Europy i Stanów Zjednoczonych i obowiązywał przez niemal sto lat. Choć stereotypy na temat absyntu, we współczesnej kulturze popularnej, wciąż utrwalają przekonanie o psychoaktywnym działaniu zawartego w piołunie tujonu, za rzekome wizje nawiedzające XIX-wiecznych artystów odpowiadało najprawdopodobniej wyjątkowo wysokie stężenie alkoholu (od 45 do 75%). Obecnie absynt o zawartości tujonu do 35 mg/l jest dopuszczony do sprzedaży w całej Unii Europejskiej, stanowiąc intrygującą alternatywę dla popularnych trunków.

    W naszym sklepie wyróżniamy cztery rodzaje Absyntu:

    Koszyk Wróć do strony