Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

  Sauvignon blanc

   

  Podawane na całym świecie wina Sauvignon Blanc stały się synonimem lekkiego i wyrazistego trunku o przyjemnym, owocowym smaku. Dobrze schłodzona butelka tego wina to doskonałe towarzystwo dla śródziemnomorskich dań z drobiu oraz ryb, a także bardziej egzotycznych potraw.

  Wina Sauvignon Blanc – jakość potwierdzona na całym świecie 

  Białe wina Sauvignon Blanc to obecnie drugi, najchętniej wybierany rodzaj  trunku na świecie, co stanowi najlepszą gwarancję jego zalet. Umiarkowana wytrawność i średnia budowa, połączone zostały z brakiem tanin i wysoką kwaśnością, która niekiedy wpada w pikanterię. To właśnie ten aspekt bukietu sprawia, że wina Sauvignon Blanc odróżniają się od konkurencji. Orzeźwiający, mocny smak zdradza obecność melonów, limonek, grapefruitów, brzoskwiń i marakui. Towarzyszą im nuty ziołowe – w zależności od odmiany może to być agrest, trawa lub ostre papryczki. Profil smakowy sprawia, że wina te praktycznie nigdy nie są leżakowane w dębowych beczkach, aby nie straciły swojej charakterystycznej lekkości.

  Budowa trunku sprawia, że nie potrzebuje on dekantacji, ale przed podaniem najlepiej schłodzić go do około 7-12° Celsjusza. Podczas wyboru potraw pasujących do win Sauvignon Blanc należy postawić na przyprawione ziołami dania. Potrawy z drobiu oraz ryb, a także sosy mignonette, ostrygi, miękki ser o łagodnym smaku, śmietanę, ricottę oraz zioła śródziemnomorskie. Ze względu na pikantny i rześki bukiet smakowy, niektóre wina z tego szczepu sprawdzają się równie dobrze w przypadku dań o ostrzejszym lub kwaśniejszym charakterze. Średnia zawartość alkoholu (zwykle od 11,5 do 13,5%) oraz owocowy bukiet czynią z tego trunku również doskonałą bazę do koktajli.

  Wina Sauvignon Blanc – historia dobrego smaku 

  Wina Sauvignon Blanc produkowane są obecnie praktycznie na całym świecie. Chociaż szczep wywodzi się z Francji, to stał się wyjątkowo popularny we Włoszech, Hiszpanii, Nowej Zelandii, USA, Chile, RPA oraz Australii. Za miejsce narodzin tego wina uznaje się dolinę Loary oraz region Bordeaux.  Nie wiadomo jednak, czy zachód Francji jest ojczyzną tego szczepu winogron. Zagadką pozostaje również rodowód win Sauvignon Blanc, gdyż jednym z jego rodziców jest odmiana Savagnin. Drugiego jednak nie udało się ustalić. Sama nazwa tego szczepu powstała z połączenia słów „sauvage” (dzika) oraz „vigne” (winorośl). Odnosiło się ona zarówno do szybkości wzrostu szczepu, jak i kształtu liści, które są podobne do nieudomowionej winorośli właściwiej.

  Wina Sauvignon Blanc wytwarzane były już w XVI wieku pod nazwą Fiers oraz Surin. Warto jednak podkreślić, że szczyt ich popularności przypadł na XVIII wiek. To właśnie wtedy  nieco słodsze odmiany urzekły zarówno Thomas Jeffersona, jak i Georga Washingtona. Lista miłośników wina obejmowała również członków rodów królewskich z całej Europy, co przyczyniło się do spopularyzowania tej odmiany winorośli na całym świecie. W XIX wieku szczep Sauvignon Blanc dotarł do Kalifornii, natomiast w latach 70. XX wieku do Nowej Zelandii, gdzie znalazł wymarzone warunki do uprawy. W ciągu kilku dekad Nowa Zelandia stała się jednym z największych producentów  tego wina, rywalizując pod tym względem z Francją.

  Koszyk Wróć do strony