Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

    Wyświetlanie 1–16 z 19 wyników

    Merlot

    Niezależnie od tego, czy trzeba wybrać butelkę na specjalną okazję, czy też trunek na wieczór spędzony w domowym zaciszu… Wina Merlot od lat stanowią niezmiennie doskonały wybór. Przyjemny smak oraz idealny balans  bukietu smakowego uczyniły z nich jedne z najchętniej wybieranych trunków na świecie.

    Dla koneserów i amatorów – jak podawać wina Merlot? 

    Na pierwszy rzut oka wina Merlot wyróżniają się głęboką barwą, która wpada miejscami w ciemne odcienie granatu. Podczas degustacji można doświadczyć wytrawnego profilu. To w nim taniny oraz kwasowość są na ogół dobrze zrównoważone, co stanowi jeden z powodu popularności win Merlot. Smak trunku uzależniony jest od klimatu, w którym rosły winogrona. Daje to bukiet obejmujący truskawkę, śliwkę, tytoń, kawę, czekoladę, wiśnie, jagody, jeżyny, wanilię oraz liść laurowy. Dość wysoka zawartość alkoholu (13,5-15%) zachęca do eksperymentów, gdyż wina Merlot całkowicie zmieniają charakter w zależności od klimatu. Generalna zasada mówi, że trunki z cieplejszych regionów (Kalifornia, Australia, północna Argentyna) są bardziej owocowe. Dodatkowo cieszą nutami związanymi z dojrzewaniem w beczkach – mowa głównie o kawie, czekoladzie i wanilii. Z kolei butelki pochodzące z chłodniejszych obszarów (Francja, północne Włochy, Chile) charakteryzują się solidniejszą budową oraz nutami anyżu, lukrecji. Posiadają też mocne smak ziemi– trufle, grzyby oraz zioła.

    Chociaż wina Merlot są uznawane za najlepszy wybór, gdy nie chcemy zbytnio nadwyrężyć portfela, trunek ten znakomicie się starzeje. Dojrzalsze roczniki stanowią świetny wybór dla koneserów. Jeżeli mamy do czynienia z osadem w butelce, warto poddać alkohol dekantacji przez około 30 minut. Standardowa temperatura serwowania powinna być nieco niższa od temperatury pokojowej. 20-30 minut w lodówce lub chłodziarce zapewni znacznie pełniejsze doznania podczas degustacji. Wina Merlot oferują ogromną elastyczność podczas łączenia z potrawami i sprawdzą się zarówno z pizzą, makaronami, wołowiną, wieprzowiną, daniami wegetariańskimi, serami, a także bardziej nietypowymi sosami, takimi jak chimichurri. Unikać z kolei należy ryb, lekkich sałatek oraz wyjątkowo mocno przyprawionych i ostrych potraw.

    Wystarczy jedno słowo, Bordeaux – historia win Merlot 

    Wina Merlot to jedne z najbardziej znanych produktów z regionu Bordeaux. Już sama ta nazwa stanowi znak jakości dla miłośników trunków. Słowo Merlot pojawiło się w XVIII wieku i zapewne pochodzi od słowa „merle”, czyli kosa. Ptak ten nie tylko odpowiadał ubarwieniem ciemnym owocom, ale również upodobał sobie żerowanie na dojrzałych winogronach. Jednakże historia win Merlot jest znacznie dłuższa, odmiana ta jest bowiem efektem skrzyżowania odmian Cabernet Franc i wyjątkowo starego szczepu Magdeleine Noire des Charentes. Choć znana dziś nazwa pojawia się stosunkowo późno, to wina Merlot pod nazwą Crabatut Noir produkowano przynajmniej od XIV stulecia.

    Trunki stanowiły jeden z najważniejszych towarów eksportowych do Anglii. Plagi filoksery oraz mączniaka były jedną z czterech wielkich katastrof, jakie spadły na wina Merlot w ciągu niecałych dwustu lat. Fatalna zima roku 1956 zniszczyła wiele winnic, a ocalałe sadzonki trawiły choroby, co poskutkowało wprowadzeniem zakazu sadzenia nowych roślin przez prawie dwie dekady. Kolejnym ciosem była… nadmierna popularność. Doprowadziło to  do przesycenia kalifornijskich winnic tym rodzajem winorośli. Spadające ceny wiązały się ze spadkiem jakości win Merlot.  Gwoździem do trumny był film Sideways z 2004 roku, w którym postać grana przez Paula Giamattiego w niezbyt wybredny sposób wyraziła swoją niechęć do tej odmiany trunku. Mimo tych przeciwności wina Merlot wciąż cieszą się dużą popularnością.  Fakt, że szczep ten uprawiany jest od Francji, poprzez Chile, Południową Afrykę, Australię, aż po USA najlepiej świadczy, że miłośników tego trunku nie brakuje.

    Koszyk Wróć do strony