Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

  Tempranillo

  • VINA BUJANDA CRIAZNA DOCA RIOJA

   WINO VINA BUJANDA CRIAZNA DOCA RIOJA 2019 0,75L

   59,90  Availability: w magazynie
  • VINA BUJANDA TINTO DOCA RIOJA

   WINO VINA BUJANDA TINTO DOCA RIOJA 2021 0,75L

   54,00  Availability: w magazynie
  • BARON DE LEY CLUB PRIVADO DOCA RIOJA 2020 0,75L

   WINO BARON DE LEY CLUB PRIVADO DOCA RIOJA 2020 0,75L

   59,00  Availability: w magazynie
  • Montes Twins Blended

   WINO MONTES TWINS BLENDED 14% 0,75L

   54,99  Availability: w magazynie
  • Vega del Castillo Tempranillo

   WINO VEGA DEL CASTILLO TEMPRANILLO 13,5% 0,75L

   35,00  Availability: w magazynie
  • Senorio de Aldaz Tinto

   SENORIO ALDAZ TINTO 13% 0,75L

   35,00  Availability: brak w magazynie
  • Vega del Castillo Reserva Tinto

   VEGA DEL CASTILLO RESERVA TINTO 13,5% 0,75L

   39,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Tempranillo to synonim trunków hiszpańskich, które stały się istotną częścią kulturowego dziedzictwa Iberii. Alkohole te powstają z najbardziej rozpowszechnionej odmiany winorośli w kraju, a nadanie winom z regionu Rioja klasyfikacji DOCa – denominación de origen calificada – to znak, że mamy do czynienia z trunkiem najwyższej jakości.

  Na światowym podium – co warto wiedzieć o winach Tempranillo? 

  Czerwone wina Tempranillo to jedne z najpopularniejszych trunków na świecie, a szczep, z którego powstają to trzecia najchętniej sadzona odmiana winorośli. Trudno się dziwić takiej reputacji, gdyż mowa o jednym z najstarszych i najbardziej uznanych gatunków alkoholu. Produkowany się go więc w zgodzie z wielowiekową tradycją. Wina te charakteryzuje doskonały balans pomiędzy taninami, wytrawnością, kwasowością oraz budową. W połączeniu z zawartością alkoholu na poziomie 13,5-15% tworzy to wszechstronną kombinację, która sprawdza się praktycznie przy każdej okazji. Jest to zresztą jeden z powodów, dla którego wina Tempranillo cieszą się takim uznaniem, niezależnie od szerokości geograficznej.

  Bukiet smakowy zwykle składa się z nut wiśni, fig, drzewa cedrowego, tytoniu, skóry i truskawek. Tak samo, jak w przypadku innych, starzonych trunków, im więcej czasu alkohol spędza w dębowych beczkach, tym aromaty owocowe coraz mocniej ustępują miejsca dębinie i skórze. Wina Tempranillo najlepiej podawać w temperaturze pomiędzy 15 a 20° Celsjusza po godzinnej dekantacji. Pozwoli to wydobyć wszystkie jego nuty smakowe. Ze względu na swoje pochodzenia, wina Tempranillo doskonale łączą się ze specjałami kuchni hiszpańskiej. Najlepiej z tapas, serami Manchego, dojrzewającą kiełbasą chorizo, a także daniami meksykańskimi. Czerwone mięsa, pizza, makarony można bez obaw uświetnić kieliszkiem tego wina, podobnie jak nieco bardziej pikantne potrawy. Trunek dobrze łączy się ze szczyptą ostrości, która charakteryzuje burrito oraz chili con carne.

  Od pierwszych kupców do światowej sławy – historia wina Tempranillo 

  Wina Tempranillo to siła napędowa hiszpańskiego przemysłu winiarskiego. To także jedna z dziewięciu szlachetnych odmian winogron. Ten niezwykły szczep cieszy się gigantyczną popularnością na świecie. Jest o intrygujące, dlatego że znaczna część upraw znajduje się na terenie Hiszpanii. Szczególnie wysoko cenione są wina pochodzące z regionu Rioja. Sama nazwa odmiany wywodzi się od słowa „temprano”, co oznacza „wcześnie”, gdyż owoce z tego szczepu dojrzewają kilka tygodni wcześniej od innych winorośli. Chociaż najwcześniejsza wzmianka o winach Tempranillo pochodzi z 1807 roku, to korzenie tej odmiany sięgają znacznie głębiej.

  Uprawę winorośli na terenie Iberii zapoczątkowali Fenicjanie około 3000 lat temu. Źródła rzymskie potwierdzają, iż winogrona były uprawiane na terenie całej Iberii. Wina Tempranillo były znane pod wieloma synonimami. Dlatego trudne jest dokładne ustalenie, kiedy  wykrystalizowała się znana dziś odmiana winorośli. Niektóre teorie utrzymują, że mowa o IX wieku. Wina Tempranillo musiały na pewno osiągnąć sporą popularność już w średniowieczu. Obecne bowiem w Nowym Świecie odmiany zdradzają pokrewieństwo ze szczepem Tempranillo, co jest łączone z faktem przywiezienia sadzonek do Ameryki przez konkwistadorów. Długa historia winiarska regionu Rioja stała się fundamentem, na którym powstała nowa fala iberyjskich trunków. To właśnie ona zapoczątkowała renesans zainteresowania winami Tempranillo.

  Koszyk Wróć do strony