Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

  Sangiovese

   

  Wina Sangiovese to specyficzna rodzina włoskich alkoholi, której nazwa jest stosunkowo mało popularna. Zapewne jednak większość osób miała kiedyś w ręku butelkę tego trunku. Ze względu na błyskawiczną zdolność adaptacji winorośli do nowych warunków, wina te oferują wyjątkowo szerokie spektrum smaków, przez co trunki te są lepiej znane pod regionalnymi nazwami.

  Wiele nazw, wiele smaków, jeden szczep – co warto wiedzieć o winach Sangiovese? 

  Wina Sangiovese charakteryzują się wysoką kwasowością, zawartością tanin oraz wytrawnością. Zachowują jednocześnie średnią budowę i umiarkowaną zawartość alkoholu (zwykle od 11,5 do 13%). Widać zatem, że jest to trunek skierowany do osób, które preferują mocno wytrawne doznania. Sam bukiet wina Sangiovese obejmuje wiśnie, śliwkę, truskawki oraz figi. Niekiedy też można spotkać nuty papryki, gleby, przypraw, dębu, skóry, tytoniu oraz dymu. Związane jest to z dojrzewaniem wina w dębowych beczkach. Należy jednak nadmienić, że wina Sangiovese powstają z winogron, które łatwo adaptują się do nowych warunków, przez co ich smak może się znacząco różnić. Jest to również powodem, dla którego warto zapoznać się z lokalnymi nazwami trunków. Prugnolo Gentile, Chianti, Montefalco Rosso, Sangiovese Grosso Brunello di Montalcino, Nielluccio, Rosso di Montepulciano, Vino Nobile di Montepulciano, Morellino, Rosso di Montalcino, Morellino di Scansano.

  Dzięki wysokiej wytrawności i zawartości tanin, wina Sangiovese dobrze komponują się praktycznie z każdym daniem. Zwłaszcza takim, które zawiera zioła, pomidory, czerwone mięso i twarde sery. To również sprawdzony wybór, gdy przychodzi do podania pizzy oraz makaronów. Jak w przypadku innych czerwonych trunków, tak samo wina Sangiovese powinny unikać towarzystwa potraw o lekkim smaku. W tym przede wszystkim chudych ryb, gdyż taniny przykryją mniej wyraziste składniki. W przypadku owoców morza dojść może nawet dojść do powstania nieprzyjemnego smaku.

  Boska krew – historia wina Sangiovese

  Wino Sangiovese to trunek, który łączy w sobie najlepsze cechy południa i północy Italii. Jego początki sięgać mają najwcześniejszych odmian dzikiej winorośli z Toskanii. Wedle malowniczej opowieści, sama nazwa wina oznacza w istocie „Sanguis Jovis”, czyli „Krew Jowisza”. Był on najważniejszym z rzymskich bogów, którego żyły miał wypełniać właśnie ten trunek. Kapłani mieli wykorzystywać wina Sangiovese podczas składania ofiar władcy bogów, co obrazuje zarówno rodowód trunku, jak i jego znaczenie dla starożytnych.

  Trudno orzec, ile jest prawdy w tej opowieści, jednak badania genetyczne potwierdzają, iż szczep ten w istocie pochodzi z Toskanii. Do dziś jednak trwają spory na temat bezpośrednich rodziców tej odmiany winorośli. Pierwsze potwierdzone wzmianki na temat wina Sangiovese pochodzą z 1590 roku. Jednakże trunek zyskał sławę dopiero w XVIII i XIX wieku, głównie za sprawą sławnych do dziś mieszanek znanych jako Chianti. Pomimo długiego rodowodu oraz reputacji klasycznego włoskiego trunku, wina te dopiero od niedawna zyskują popularność poza granicami Italii, jednakże zdążyły już zapuścić korzenie w USA, Australii, Argentynie, Chile, Brazylii oraz RPA.

  Koszyk Wróć do strony