Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Wina z Armenii

  Wina z Armenii posiadają historię sięgającą czasów sprzed naszej ery. To właśnie dzięki temu są to wyjątkowe trunki, które zawdzięczają oryginalny smak zwyczajom i tradycjom. Warto wspomnieć, że we wsiach ormiańskich istniał zwyczaj święcenia młodych chłopców sokiem winogronowym. Po zakończeniu żniw ojciec częstował syna kielichem wina. Podczas wspólnej konsumpcji zdradzał mu tajniki dorosłego życia. Czym wyróżniają się trunki z Armenii? Przede wszystkim złożonym i dojrzałym bukietem. Na specjalną uwagę zasługują także lekkie, świeże i mineralne odmiany, które wydają się być idealnym wyborem na co dzień.

  Wina z Armenii – krótka historia

  Wina z Armenii powstawały najprawdopodobniej już w 2007 roku przed naszą erą, a przynajmniej na to wskazują wykopaliska archeologiczne. Badacze odkryli pozostałości po starożytnym magazynie omawianych trunków, która znajdowała się w twierdzy Teishebaini. Ślady po najstarszej winnicy odkryto w górskiej wiosce Areni. Trzeba wspomnieć, że zachowały się tutaj kadzie fermentacyjne, gliniane dzbany czy prasy.

  Przed 1917 roku trunki z Armenii wytwarzano na niewielką skalę. W tamtych latach były traktowane jako lokalne specjały. Dopiero po rewolucji dokonano znacjonalizowania prywatnych przedsiębiorstw, co spowodowało prężny rozwój branży winiarskiej. W 1980 roku powstawało rocznie około 150 milionów litrów win. Nie ma w tym nic dziwnego, że omawianą gałąź przemysłu uznawano za kluczową dla kraju. Współczesne wina z Armenii są dopracowane w każdym calu. Wszystko za sprawą współpracy z włoskimi oraz francuskimi specjalistami.

  Jakie cechy posiadają wina z Armenii? 

  Różnorodność odmian sprawia, że wina z Armenii intrygują odmiennością. Stąd też z łatwością można znaleźć swój ulubiony trunek. Alkohole pochodzące z tego kraju posiadają długą historię. Dlatego właśnie każda odmiana jest jedyna w swoim rodzaju. Sporym plusem jest fakt, że wszystkie winnice uniknęły inwazji filoksery, dzięki czemu zachowały się pierwotne odmiany winorośli. Trunki z Armenii wytwarza się z owoców dojrzewających w pełnym słońcu. A to dlatego, że liczba pogodnych dni w roku wynosi około 300! Bezpośrednio wpływa to na zawartość cukru w gronach.

  Wina z Armenii Voskehat to rewelacyjna propozycja dla zwolenników owocowych nut. W zimne lata grona posiadają charakterystyczny brzoskwiniowy smak. Jeśli dojrzewają w upalne dni, to zyskują tony owoców tropikalnych. Inną popularną odmianą jest Karmrahyut, zawierająca zwiększoną ilość garbników. Z kolei trunki z Armenii Kangun wybierają fani win o wyższej kwasowości. Black Areni intryguje lekkością i subtelnością. Na pierwszy plan wychodzą nuty truskawek, żurawin oraz jeżyn.

  W jakich regionach powstają wina z Armenii? 

  Wina z Armenii powstają z winogron uprawianych głównie w dolinie Ararat. Do najistotniejszych regionów winiarskich można zaliczyć Shirak, Vayots Dzor, Kotayk, Tavush. Te strefy rolnicze o największej powierzchni zlokalizowane są w północno-wschodniej części kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że zajmują one całą część południową. Trunki z Armenii produkowane są także z winorośli uprawianych na terenach górskich.

  Koszyk Wróć do strony