Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

  Shiraz

  • REPASSO BLEND RED 2018 14%

   WINO REPASSO BLEND RED 2018 14% 0,75L

   79,00  Availability: w magazynie
  • BILYARA SHIRAZ WOLF BLASS

   WINO BILYARA SHIRAZ WOLF BLASS 13,5% 0,75L

   49,00  Availability: w magazynie
  • BARKAN CLASSIC SHIRAZ 0,75L

   WINO BARKAN CLASSIC SHIRAZ 0,75L

   57,00  Availability: w magazynie
  • LA COUR DE MARRENON ROUGE 13,5% 0.75L

   WINO LA COUR DE MARRENON ROUGE 13,5% 0.75L

   35,01  Availability: w magazynie
  • Gerard Bertrand Reserve Speciale Syrah

   WINO GERARD BERTRAND RESERVE SPECIALE SYRAH 13,5% 0,75l

   59,99  Availability: w magazynie
  • Muratie Melck's Red Blended

   WINO MURATIE MELCK’S RED BLENDED 14% 0,75L

   57,00  Availability: w magazynie
  • Montes Twins Blended

   WINO MONTES TWINS BLENDED 14% 0,75L

   54,99  Availability: w magazynie
  • MAISON AUDEARD PRESTIGE LANGUEDOC

   WINO MAISON AUDEARD PRESTIGE LANGUEDOC 13% 0,75L

   45,00  Availability: w magazynie
  • Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet

   WINO PENFOLDS KOONUNGA HILL SHIRAZ CABERNET 14,5% 0,375L

   49,00  Availability: w magazynie
  • Jeff Carrel La Bette

   WINO JEFF CARREL LA BETTE 14% 0,75L

   59,00  Availability: w magazynie
  • Jeff Carrel A Vue de Nez

   WINO JEFF CARREL A VUE DE NEZ 14,5% 0,75L

   57,00  Availability: w magazynie
  • Montes Alpha Syrah

   MONTES ALPHA SYRAH 14,5% 0,75l

   99,00  Availability: brak w magazynie

   

  Dobrze zbudowane, wytrawne i mocne pod każdym względem wina Shiraz stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników czerwonych trunków. Złożona historia, podobnie jak wielowarstwowy smak, sprawiają, że każdy kieliszek będzie prawdziwą przygodą dla podniebienia.

  Wina Shiraz czy Syrah  – niezwykły smak o dwóch nazwach 

  Na samym początku należy wspomnieć o nazwie wina Shiraz, gdyż na etykietach można spotkać się również z nazwą Syrah. Obydwie nazwy dotyczą tego samego szczepu winogron. Jest on uprawiany w różnych częściach świata – określenie Syrah dotyczy trunków pochodzących z Europy – winiarskiego Starego Świata. Natomiast wina Shiraz odnoszą się głównie do produktów z Australii. Obecnie termin Shiraz używany jest również jako określenie całego stylu wytwarzania trunków z Oceanii. Tam bowiem winogrona odmiany Syrah są najchętniej sadzonymi pnączami – oraz szóstą najpopularniejszą odmianą na świecie.

  Wina te charakteryzują się mocną budową, wyrazistymi taninami oraz znaczną wytrawnością i kwasowością. Wysoka zawartość alkoholu (zwykle między 13,5% a 15%) sprawia, że trunek ten najlepiej serwować w temperaturze między 15 a 20° Celsjusza, po około godzinnej dekantacji. Bukiet smakowy obfituje w śliwkę, jagody, mleczną czekoladę, pieprz, tytoń, kawę oraz paprykę. Wina Shiraz znakomicie sprawdzają się w przypadku dań o konkretnym smaku. Od shoarmy, poprzez gyros, wołowinę pięciu smaków po potrawy indyjskie. Wina Shiraz zapewnią doskonałą kompozycję w przypadku przypraw korzennych, wędzonych i pieczonych warzyw, serów oraz makaronów. Ze względu na wysoką zawartość tanin, trunek ten sprawdzi się świetnie w towarzystwie czerwonego mięsa. Z tego samego powodu powinno się unikać łączenia wina Shiraz z drobiem i rybami, a także kwaśnymi potrawami.

  Iran, Syrakuzy oraz rzymskie legiony – historia wina Shiraz

  Pochodzenie wina otaczają niezwykłe opowieści, które łączyły tę odmianę winogron z położonym w dzisiejszym Iranie mieście Shiraz. Jest ono znane do dziś ze swoich unikalnych trunków. W IX wieku miejsce to cieszyło się reputacją największego producenta alkoholu z winogron na świecie. Między XVII a XIX stuleciem wielu miłośników trunków z Europy kupowało tamtejsze wyroby lub odwiedzało położone w pobliżu miasta winnice. Według legendy to Fenicjanie, Grecy lub wędrowni pustelnicy mieli przenieść szczep winorośli do Europy, by tam rozpocząć historię win Shiraz. Inne teorie sugerowały, iż szczep pochodzi z okolic Syrakuz, po czym przybył wraz z legionistami cesarza Probusa na tereny dzisiejszej Francji.

  Dostęp do badań DNA rozwiał większość z powyższych teorii i wskazał, iż wina Shiraz pochodzą z Regionu Rodano-Alpejskiego we Francji. Rodzicami – lub bliskimi krewnymi – były szczepy Dureza oraz Mondeuse blanche. Obydwie winorośle pochodzą z regionu południowo-centralnej Francji lub Sabaudii. Nie są one znane w innych częściach świata, co wyraźnie wskazuje miejsce narodzin tych win. Wysokiej jakości trunki, znad brzegów Rodanu, uczyniły z tej odmiany rozpoznawalną nazwę na całym świecie, przyciągając uwagę amatorów czerwonego trunku, takich jako Thomas Jefferson czy James Busby, który przywiózł do Australii kolekcję sadzonek z Europy. Pośród nich znajdowały się rośliny opisane jako „Scyras” i „Ciras”, a te wkrótce stały się odpowiedzialne za sławę australijskiego wina Shiraz.

  Koszyk Wróć do strony