Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

    Sake

    • CHOYA ORIGINAL 10%

      CHOYA ORIGINAL 10% 0,75L

      42,00  Availability: brak w magazynie
    • SAKE HAKUSHIKA JUNMAI GINJO 14,7% 0,5L

      79,00  Availability: brak w magazynie
    • SAKE SHIRAYUKI 14,5%

      SAKE SHIRAYUKI 14,5% 0,75L

      94,00  Availability: brak w magazynie
    • SAKE CHOYA

      SAKE CHOYA 14,5% 0,75L

      49,00  Availability: brak w magazynie

    Popijana jak wino, wytwarzana jak piwo, nierozerwalnie wpleciona w złożoną konstelację japońskiej kultury i stylu życia. Poznajcie sake  –  tradycyjny trunek, o którego wyjątkowości warto się przekonać.

    Sake  –  podstawowe informacje 

    Sake to tradycyjny japoński napój alkoholowy, wytwarzany w procesie fermentacji ryżu.  Trunek o zawartości alkoholu na poziomie 14-16%, oferuje wyjątkową mieszankę smaków, z przewagą gładkiej słodyczy, dominującej nad subtelnymi nutami goryczy, cierpkości i kwasowości. Jego ogromną zaletą jest różnorodność. Dlatego też na rynku bez trudu znaleźć można sake odpowiadające upodobaniom naszego podniebienia. Od lekkich, owocowych, kwiatowych i ziołowych po cięższe, orzechowe czy ziemiste.

    Polerowanie ryżu  –  sekret dobrego sake 

    Jednym z pierwszych etapów produkcji trunku jest proces polerowania ryżu. Polerowanie ziaren służy usunięciu ich zewnętrznej warstwy i odsłonięciu skrobiowego rdzenia. Dobre sake jest wytwarzane z ryżu wypolerowanego do około 50-70% pierwotnego rozmiaru, co oznacza, że z każdego ziarna usunięto 30-50% zewnętrznej warstwy.  Co do zasady, im niższa wartość procentowa oznaczona na butelce, tym wyższy poziom klasyfikacji alkoholu.

    Oprócz informacji dotyczących stopnia polerowania ziaren, na etykiecie sake możemy także znaleźć japońskie określenie „junmai”, świadczące o tym, że dany trunek został wyprodukowany wyłącznie z ryżu, wody, drożdży i koji, bez dodatku cukru czy alkoholu.

    Schłodzone, w temperaturze pokojowej czy podgrzane – jak podawać sake? 

    Alkohol ten może radykalnie zmieniać swój charakter w zależności od temperatury serwowania. Choć producenci zalecają zwykle optymalne sposoby podawania swoich trunków, zawsze warto eksperymentować.  Można najpierw spróbować zimnej sake, potem w temperaturze pokojowej, a na końcu lekko podgrzanej.

    Poniżej przedstawiamy sześć popularnych gatunków sake ,wraz z krótką charakterystyką i zaleceniami dotyczącymi temperatury podania.

    1. Junmai (podawane schłodzone lub podgrzane) –  jest wytwarzane z ryżu, wody, drożdży i koji. Odmiana uważana za wyjątkowo wszechstronną ze względu na szeroki zakres temperatur serwowania. Sake Junmai wyróżnia się dużą zawartością umami oraz złożonym smakiem.
    2. Tokubetsu Junmai (podawane schłodzone lub podgrzane) –  wytwarzane ze specjalnego ryżu polerowanego do 60% jego pierwotnej wagi. Charakteryzuje się przyjemną, miękką konsystencją i delikatnym smakiem.
    3. Junmai Ginjo (podawane schłodzone) –  wytwarzane z ryżu polerowanego do 60%, a następnie fermentowane ze specjalnymi szczepami drożdży w niższej temperaturze. Ma delikatny, owocowy smak i jasny aromat.
    4. Junmai Daiginjo (podawane schłodzone) –  wytwarzane z ryżu wypolerowanego do 50% lub mniej, fermentowane w niższej temperaturze ze specjalnymi szczepami drożdży.
    5. Nigori (podawane schłodzone) –  niefiltrowane, mętne, o białym odcieniu. Wyróżnia się słodkim, wyrazistym smakiem.
    6. Kimoto (podawane schłodzone lub podgrzane) –  wytwarzane metodą tradycyjną poprzez ubijanie ryżu na pastę i fermentację przy użyciu specjalnego startera. Charakteryzuje się dobrze zbalansowanym, złożonym smakiem z nutami kwasowości.
    Shopping cart close