Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
199,00 zł
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Popijana jak wino, wytwarzana jak piwo, nierozerwalnie wpleciona w złożoną konstelację japońskiej kultury i stylu życia. Poznajcie sake – tradycyjny trunek, o którego wyjątkowości warto się przekonać.
Sake to tradycyjny japoński napój alkoholowy, wytwarzany w procesie fermentacji ryżu. Trunek o zawartości alkoholu na poziomie 14-16%, oferuje wyjątkową mieszankę smaków, z przewagą gładkiej słodyczy, dominującej nad subtelnymi nutami goryczy, cierpkości i kwasowości. Jego ogromną zaletą jest różnorodność. Dlatego też na rynku bez trudu znaleźć można sake odpowiadające upodobaniom naszego podniebienia. Od lekkich, owocowych, kwiatowych i ziołowych po cięższe, orzechowe czy ziemiste.
Jednym z pierwszych etapów produkcji trunku jest proces polerowania ryżu. Polerowanie ziaren służy usunięciu ich zewnętrznej warstwy i odsłonięciu skrobiowego rdzenia. Dobre sake jest wytwarzane z ryżu wypolerowanego do około 50-70% pierwotnego rozmiaru, co oznacza, że z każdego ziarna usunięto 30-50% zewnętrznej warstwy. Co do zasady, im niższa wartość procentowa oznaczona na butelce, tym wyższy poziom klasyfikacji alkoholu.
Oprócz informacji dotyczących stopnia polerowania ziaren, na etykiecie sake możemy także znaleźć japońskie określenie „junmai”, świadczące o tym, że dany trunek został wyprodukowany wyłącznie z ryżu, wody, drożdży i koji, bez dodatku cukru czy alkoholu.
Alkohol ten może radykalnie zmieniać swój charakter w zależności od temperatury serwowania. Choć producenci zalecają zwykle optymalne sposoby podawania swoich trunków, zawsze warto eksperymentować. Można najpierw spróbować zimnej sake, potem w temperaturze pokojowej, a na końcu lekko podgrzanej.
Poniżej przedstawiamy sześć popularnych gatunków sake ,wraz z krótką charakterystyką i zaleceniami dotyczącymi temperatury podania.