Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie wszystkich wyników: 14
Wina argentyńskie kojarzą się przede wszystkim z korzennymi trunkami o wyrazistym smaku i zapachu. Wybór alkoholi jest jednak o wiele większy, dzięki czemu każdy może znaleźć wariant odpowiedni dla siebie. Na specjalną uwagę zasługują specjały o nutach owocowych, które stanowią źródło upragnionego orzeźwienia w gorące dni. Bez wątpienia wytrawne wina będą idealnym dopełnieniem smacznego obiadu, kolacji z drugą połówką czy domówki w gronie przyjaciół.
Początek win argentyńskich sięga XVI wieku. To właśnie wtedy rozpoczęto intensywną uprawę winorośli, którą szybko rozpowszechnili misjonarze. Warto wiedzieć, że Ojciec Juan Cedron założył pierwszą znaną winnicę w roku 1556. Miała ona swoją siedzibę w prowincji Mendoza. W rezultacie już od kilkuset lat jest to największy obszar winiarski w całej Argentynie.
Wina argentyńskie zaczęto sprzedawać komercyjnie w 1557 roku z inicjatywy duchownych. Za pewien czas francuski agronom Miguel Aime Pouget podarował lokalnemu gubernatorowi sadzonki francuskich winogron. Istotne, że szczep Malbec został doceniony nawet przez bardzo wymagających koneserów. Warto wiedzieć, że z tej odmiany produkuje się aktualnie najpopularniejsze wina argentyńskie.
Wina argentyńskie wytwarza się przede wszystkim w zachodniej części Ameryki Południowej. Ogromne plantacje zlokalizowane są w okolicach pasma górskiego Andów. Istotne, że do nawadniania wykorzystuje się zaawansowany system irygacji. Otóż wodę pozyskuje się ze śniegu topniejącego na szczytach. Grona na wina sadzone są w regionie Mendoza. Dlatego też w tym obszarze powstaje około 60% trunków krajowych.
Drugim największym regionem winiarskim jest San Juan. Nieopodal znajduje się La Rioja, skąd pochodzą wysokojakościowe białe wina argentyńskie. Do ich produkcji stosuje się głównie szczepy Moscatel i Torrontes. Dodatkowo, w północno-zachodniej części kraju znajdują się takie obszary winiarskie, jak Tucuman, Salta, Catamarca oraz Jujuy. Plantacje zlokalizowane są na wysokości około 1500 m n.p.m. dzięki czemu trunki są jedyne w swoim rodzaju. Dlatego to te wina wyróżniające się wyższym poziomem kwasowości.
Wina argentyńskie bazują na owocach dojrzewających w specyficznym klimacie. Istotne jest to, że różnorodność szczepów przekłada się na szeroki wybór trunków. Warto wiedzieć, że latorośle mają optymalne warunki do wzrostu, co ma bezpośredni wpływ na walory smakowe grona wykorzystywanego do produkcji alkoholi. Warty uwagi jest fakt, że wina argentyńskie zazwyczaj nie zawierają dużej ilości cukru. Dodatkowo w składzie nie brakuje garbników oraz tanin, co docenią miłośnicy głębi oraz chłodnych nut.
Wśród win argentyńskich dominują odmiany wytrawne. Bez wątpienia wybornie smakują one w towarzystwie wołowiny, ryb czy owoców morza. Z pewnością czerwone wina argentyńskie intrygują głębią smaku oraz subtelną kwasowością. Z kolei odmiany białe to głównie specjały półwytrawne, w których przeważają nuty owocowe. Niewątpliwie są one chętnie wybierane przez osoby z wprawionym podniebieniem. Podczas delektowania się alkoholem można wyczuć jego niezwykłą złożoność.