Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

  Cabernet Franc

   

  Cabernet franc to francuski szczep winogron, oferujący niezwykle złożone, przyjemnie łagodne czerwone wina. Do niedawna znany głównie ze względu na powinowactwo z bardziej popularnym cabernet sauvignon, w ostatnich latach zaczyna zyskiwać indywidualne zainteresowanie jako odmiana wyjątkowa, kompletna i zasługująca na uwagę. Kieliszek wina z tego właśnie szczepu to fantastyczna propozycja zarówno na mroźny, zimowy wieczór, jak i gorące, letnie popołudnie.

  Wina Cabernet franc  –  podstawowe informacje 

  Cabernet franc to jedna z najstarszych odmian winorośli, pochodząca z francuskiego regionu Bordeaux. Uprawiana chętnie na całym świecie, szczególną popularnością cieszy się we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Chile.

  Szczep jest odmianą rodzicielską dla niezwykle popularnych, wysoko cenionych winorośli cabernet sauvignon i merlot. Winogrona tego szczepu są stosunkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego też wielu producentów traktuje ich uprawę jako pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek złej pogody, która mogłaby zagrozić zbiorom bardziej wrażliwej odmiany.

  Zrównoważony bukiet win cabernet franc 

  Trunek z tego szczepu to wino o średniej treściwości, wysokiej kwasowości i obniżonej zawartości garbników. Młode wina cabernet franc są idealnymi trunkami na lato. Po lekkim schłodzeniu zapewnia przyjemne orzeźwienie i doskonale łączy się z potrawami z grilla. Z drugiej strony starsze roczniki, o wysokiej kwasowości, i kruchych taninach prezentują się znakomicie w towarzystwie tłustych, bogatych potraw, serwowanych w długie zimowe wieczory.

  W porównaniu do innych odmian cabernet, wina te oferują lżejszy, mniej garbnikowy smak i zwykle nadają się do spożycia wkrótce po zabutelkowaniu. W ich bukiecie można wyczuć silne aromaty ziół, malin, jeżyn, truskawek, czerwonej śliwki i papryki, pogłębione pieprznym wykończeniem.

  Jak i z czym podawać wina cabernet franc?

  Wina cabernet franc podaje się w temperaturze od 18 do 21°C. Odpowiedni poziom schłodzenia pozwoli nam docenić pełną złożoność bukietu tego wyjątkowego trunku. Niższa temperatura ograniczy delikatne kwiatowe aromaty i smaki. Wyższa  –  wydobędzie na pierwszy plan owocową słodycz wina. Dodatkowo przed podaniem warto przeprowadzić proces dekantacji, który pozwoli nieco złagodzić naturalną ostrość smaku.

  Wino z tego szczepu sprawdza się w towarzystwie wielu różnorodnych potraw. Szczególnie dobrze komponuje się bogatymi, tłustymi daniami oraz posiłkami na bazie pomidorów, z dodatkiem świeżych, aromatycznych ziół.

  Wina cabernet franc najlepiej łączyć z:

  –  mięsem: w szczególności z pieczoną wieprzowiną, burgerami wołowymi, indykiem z żurawiną, pieczoną kaczką, dziczyzną, pieczoną lub grillowaną jagnięciną;

  –  serami: fetą, serem kozim czy brie;

  –  warzywami: między innymi z pieczoną czerwoną papryką, faszerowanymi pomidorami, pieczonym lub grillowanym bakłażanem, szpinakiem czy sałatą;

  –  ziołami i przyprawami: wino niezwykle wzbogaca smak potraw przyprawionych oregano, tymiankiem, rozmarynem, szałwią, czerwoną papryką, jalapeno i czarnym pieprzem.

   

  Shopping cart close