Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

    Fiano

    • Albente Feudi di San Gregorio

      ALBENTE FEUDI DI SAN GREGORIO 12% 0,75L

      39,94  Availability: w magazynie
    • ROYCELLO FIANO SALENTO TORMARESCA 13%

      ROYCELLO FIANO SALENTO TORMARESCA 13% 0,75L

      67,99  Availability: w magazynie
    • SHERRY OSBORNE FINO PALE DRY 15%

      SHERRY OSBORNE FINO PALE DRY 15% 0,75L

      49,00  Availability: w magazynie

     

    Włoskie wina Fiano to trunki o wyjątkowo złożonym i głębokim smaku, co sprawiło, że na butelkach Fiano di Avellino można znaleźć oznaczenie apelacji DOCG – najwyższego standardu jakości, przyznawanego na terenie Italii. Co warto wiedzieć o tych trunkach?

    Bukiet, który dojrzewa z czasem – charakterystyka wina Fiano 

    Pochodzące z południa Włoch wina Fiano wyróżniają się fascynującym smakiem, który od lat zachwyca koneserów na całym świecie. Skromne zbiory owoców o grubej skórce sprawiły, że jest to odmiana uprawiana głównie w Kampanii. Jednakże wina Fiano mają w swoim arsenale atuty, które uczyniły z tego szczepu tak wysoko ceniony gatunek. Bukiet smakowy składa się nie tylko z melona, gruszki oraz skórki pomarańczowej, ale również z orzecha i nut drewna. Średnia budowa, brak tanin oraz zawartość alkoholu na poziomie 11,5-13,5%  oferują doskonały balans oraz wyjątkowo złożone doznania podczas degustacji.

    Oprócz wspomnianego Fiano di Avellino o apelacji DOCG, wina z tego szczepu obejmują 16 kolejnych marek o apelacji DOC, wykorzystujące tę odmianę winogron. Specyficzny, dojrzały smak ma związek ze sposobem produkcji trunku. Wiąże się on z pozostawieniem w kadziach osadu pozostałego po przemianie drożdży, a także nasion lub fragmentów skórki. Trunek dojrzewający w takich warunkach cechuje się wyjątkowym smakiem. Dlatego właśnie wina te zyskały sobie opinię alkoholu, który może leżakować przez kilka lat w butelce. Po 2-3 latach nuty miodu oraz orzechów staną się bardziej wyraźne. Pod kątem łączenia z potrawami, wina Fiano oferują ogromną swobodę, gdyż sprawdzą się w przypadku kurczaka, ryb, warzyw, a także wolno gotowanej wieprzowiny o delikatnej budowie.

    Pszczoły, Rzymianie i zapomnienie – historia wina Fiano 

    Wina Fiano zaliczane są do klasycznych trunków południowej Italii, a wiele teorii wskazuje na ich antyczne korzenie. Najpewniej sięgają one czasów rzymskich lub wcześniejszej kolonizacji półwyspu apenińskiego przez Greków. Niektórzy badacze utożsamiają opisywane przez Rzymian trunki Apianum z winami Fiano ze względu na połączenie z… pszczołami. Zarówno nazwa winorośli vitis apiana, jak i Apianum pochodzi od łacińskiego określenia pszczół, które szczególnie upodobały sobie owoce tej winorośli. Również w przypadku wina Fiano można zauważyć dużą ilość tych owadów krążących w pobliżu upraw. Nasunęło to skojarzenie, iż być może szczep ten jest bezpośrednim spadkobiercą rzymskiej winorośli. Z tego powodu wysokiej jakości trunki mogą być oznaczane jako Apianum.

    Pomimo wielu zalet związanych ze smakiem, wina Fiano są kłopotliwe w produkcji. A to ze względu na niewielką ilość owoców, które dodatkowo zawierają stosunkowo mało soku. Z tego powodu po katastrofalnej pladze filoksery włoscy winiarze woleli skupić się na bardziej dochodowym odmianach winorośli. Dopiero lata 70. i 80. XX wieku przyniosły zmianę w nastawieniu na winiarskim rynku. Rosnące zainteresowanie lokalnymi odmianami pnączy sprawiło, że po przeszło stu latach zapomnienia wina Fiano powróciły do łask. Choć większość upraw tego szczepu wciąż znajduje się na terenie Włoch, 10% światowych zbiorów pochodzi z Australii, co pokazuje chęć do eksperymentowania z mniej znanymi odmianami winorośli.

    Shopping cart close