Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Gouveio

   

  Wina Gouveio – lub Godello, jak są nazywane w Hiszpanii – stanowią ważny element jednego z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich trunków na świecie, czyli Porto. Ta niezwykła krzyżówka oferuje bogactwo nut smakowych, które sprawdzają się równie dobrze w trunkach słodkich, jak i wytrawnych.

  Czempion z doliny Douro – wina Gouveio

  Najczęściej spotykane wina Gouveio to pochodzące z regionu Douro białe Porto. Ten klasyczny portugalski rodzaj trunku jest wizytówką kraju, a także chlubą lokalnych winiarzy. Chociaż białe Porto stanowią tylko około 10% procent ogólnej produkcji wzmacnianych trunków z regionu Douro, wina Gouveio oferują niezwykłe doznania podczas degustacji. Sekretem ich smaku są oczywiście winogrona, dojrzewające stosunkowo szybko, przez co gromadzą w sobie dużą ilość cukru. W efekcie wina Gouveio charakteryzują się pełny, mocnym smakiem, zdominowanym przez nuty grejpfruta, skórki cytrynowej, pigwy oraz gruszki.

  Zaskakującą właściwością wina Gouveio jest wyraźna kwaśność, podkreślona smakiem czynników mineralnymi. Tworzy to słodko-słoną kombinację, która sprawdza się doskonale jako dodatek. Idealny do dań rybnych, owoców morza – zwłaszcza paelli –  oraz potraw zawierających kolendrę i limonkę. Pozwala to cieszyć się winami Gouveio nie tylko w kuchni europejskiej i śródziemnomorskiej, ale również azjatyckiej. Jeżeli chcemy wydobyć maksymalną ilość nut smakowych, przed podaniem należy schłodzić trunek do około 10-12° Celsjusza. Jeżeli mamy do czynienia z plastikowym korkiem, który nie wymaga korkociągu, nie musimy przejmować się dekantacją. Wina te świetnie sprawdzą się w roli aperitifu, a także w towarzystwie deserów lub deski serów, chociaż można ich również użyć jako bazy do orzeźwiających koktajli.

  Historia wina Gouveio

  Dzieje wina Gouveio związane są nie tylko z historią samej Portugalii. Wiążą się też z dziejami Wielkiej Brytanii, gdyż wiele ikonicznych marek oraz winnic zostało ufundowanych przez Anglików i Szkotów. Chociaż pierwsze wzmianki na temat wina z tego szczepu oraz tej odmiany winogron pochodzą z 1531 roku, to eksport trunków z dolnego biegu doliny Douro rozpoczął się już w XII wieku. Po zdobyciu Lizbony przez wojska Portugalskie oraz zmierzających do Ziemi Świętej krzyżowców. Historyczne powiązania z Wyspami Brytyjskimi oraz lokalizacja Portugalii sprawiły, że wina Gouveio eksportowano do Anglii. Dodatkowo spragnieni portugalskich trunków wyspiarze stale poszukiwali nowych smaków. W tym celu zaczęli oni badać dolinę rzeki Douro w poszukiwania bardziej intrygujących smaków.

  Wina Gouveio produkowane z położonych wyżej, a zatem chłodniejszych terenów, przykuły uwagę Anglików. Ich transport nastręczał jednak wiele problemów. Viana do Castello – najważniejszy punkt handlu między Portugalią i Anglią – był położony zbyt daleko od winnic. Wymusiło to transport beczek do położonego u ujścia rzeki Douro miasta Porto. Od tego właśnie białe wina Gouveio wzięły swoją znaną dziś nazwę. Kolejnym problemem było zakonserwowanie trunku na czas podróży do Anglii. W tym celu wzmacniano wina za pomocą destylowanego alkoholu, co nadało trunkom ich charakterystycznej mocy oraz głębi smaku. Wkrótce wzmacnianie odbywało się już na poziomie fermentacji. W XVIII wieku liczni inwestorzy z Anglii i Szkocji zaczęli fundować nowe winnice, których złotą erę przerwała plaga filoksery. Jednakże, mimo przeszkód, wina Gouveio przetrwały i to. Dlatego dziś stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych odmian białego Porto.

  Koszyk Wróć do strony