Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Rabigato

  • Graham’s Fine White

   PORTO GRAHAM’S FINE WHITE 19% 0,75L

   59,00  Availability: w magazynie
  • Porto Sandeman White

   PORTO SANDEMAN WHITE 19,5% 0,75L

   63,00  Availability: w magazynie
  • DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20%

   PORTO DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Rabigato to słowa, które mogą wywołać konsternację nawet w przypadku osób żywo zainteresowanych różnymi rodzajami winogron. Trudno się dziwić, gdyż ten szczep portugalskich owoców należy do wyjątkowo rzadkich. Dodatkowo jego zastosowanie zwykle ogranicza się do roli dodatku smakowego podczas produkcji białych trunków.

  Czym są i co warto wiedzieć o winach Rabigato? 

  Chociaż mowa o nieczęsto spotykanej odmianie owoców, wina Rabigato to jedne z najstarszych szczepów na terenie Portugalii. Wspominano o niej  już w pierwszej połowie XVI wieku. Pod względem wielkości upraw, odmiana ta nie przedstawia się imponująco, a jednak wiele regionalnych apelacji dopuszcza użycie tych owoców podczas tworzenia kupażu. Wina Rabigato są najmocniej związane z regionem Douro Superior, czyli górnym biegiem rzeki Douro. To tutaj powstaje znane na całym świecie Porto. Ten rzadki szczep stanowi ważny element podczas przygotowywania kupażu. Jego profil smakowy pozwala ograniczyć lepką słodycz i dostarczyć świeżości do wzmacnianego Porto.

  W ostatnich latach wina Rabigato przestały stanowić jedynie określenie trunków, w których odmiana ta pełni jedynie rolę pomocniczą. Rosnące zainteresowanie lokalnymi szczepami sprawiło, że na rynku zaczynają się pojawiać stołowe wina Rabigato zawierające przynajmniej 85% winogron tej odmiany. Wciąż mowa o dosyć egzotycznych trunkach, które dopiero torują sobie drogę na szersze rynki, ale warto o tym pamiętać podczas poszukiwania nietypowych butelek. Pomimo renesansu rzadkich odmian, wina Rabigato są nierozerwalnie złączone z białym Porto, które dzięki dodatkowi tych rzadkich owoców zyskują trudny do przeoczenia smak oraz aromat.

  Profil smakowy wina Rabigato 

  Wina Rabigato powstają z owoców o nazwie „Koci ogon”, co odzwierciedlało budowę kiści – wydłużoną i chudą. Winogrona tej odmiany pozwalają stworzyć bukiet obfitujący w rześkie nuty jabłka oraz cytrusów. Jednakże cechami unikalnymi wina Rabigato jest aromat akacji, mocne nuty kwiatowe oraz wyczuwalne czynniki mineralne. W połączeniu z wysoką kwaśnością, odmiana ta stanowi doskonały dodatek podczas kupażowania ze względu na niezwykle wyrazisty zapach. Kolejną ważną cechą wina Rabigato jest stosunkowa mocna budowa. Umożliwia ona długotrwałe leżakowanie zarówno w butelce, jak i dębowych beczkach, co jest niezbędne podczas produkcji Porto.

  Nie bez znaczenia jest również fakt, że w okresie zbiorów owoce zachowują swoją kwaśność bez gromadzenia dużej ilości cukrów. Dzięki temu wina te  są tak cenione jako szczep do kupażowania. Smak jest na tyle intensywny, iż znakomicie balansuje słodkie odmiany winogron, które stanowią fundament wzmacnianych trunków z doliny Douro. Pod względem zawartości alkoholu wina Rabigato oscylują wokół granicy 13%, ale znacznie częściej będziemy mieli do czynienia z białym Porto o mocy zbliżonej do 20%. Tego typu trunki najlepiej sprawdzają się w porze deserowej wraz z ciastem, owocami lub czekoladą. Jako że temperatura serwowania wzmacnianych trunków to około 15-20° Celsjusza, nie trzeba się martwić chłodzeniem.

  Koszyk Wróć do strony