Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Likier

Likier pojawia się w niezliczonej liczbie koktajli, zapewniając im niezwykłą głębię smaku. Sprawdza się doskonale zarówno w temperaturze pokojowej, jak i zmrożone czy podawane na ciepło. W rękach zdolnego barmana, zamienia się w aksamitne ekstrakty o wielu niespodziewanych obliczach. Nocino z łupiną zielonych orzechów włoskich, Curaçao i Cointreau ze skórką pomarańczy, Sambuca z anyżem, Rosolio z płatkami róż, Amaretto z gorzkimi migdałami, Ratafià i Sherry z różnymi odmianami wiśni czy Limoncello ze skórką cytryny to tylko niektóre propozycje z ogromnej oferty likierów produkowanych na całym świecie.

Krótka historia likieru 

Podobnie jak w przypadku innych alkoholi, historia likieru jest ściśle związana z rozwojem i udoskonalaniem technik fermentacji i destylacji na przestrzeni wieków. Początkowo likiery były wytwarzane w celach leczniczych.  Jako medykamenty, miały za zadanie  łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Stąd też trunki te miały z reguły nieprzyjemny smak i równie przykry aromat. Z czasem jednak spożycie likierów wykroczyło poza cele medyczne, zyskując popularność na dworach książęcych i królewskich. Od przełomu XIX i XX wieku możemy zauważyć większą demokratyzację likierów. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja na szeroką skalę i spożycie w równie dużych ilościach, zwłaszcza w mniej uprzywilejowanych warstwach społecznych.

W dzisiejszych czasach różnorodność dostępnych na rynku likierów przyprawia o niemały zawrót głowy. Możemy wybierać spomiędzy niezliczonej ilości trunków ziołowych, owocowych, kwiatowych, słodkich, gorzkich, śmietankowo-kremowych, jajecznych czy kawowych.

Jak powstaje likier? 

Likier otrzymywany jest poprzez zmieszanie alkoholu, wody i cukru w ​​zmiennych proporcjach, ze składnikami dodatkowymi –  owocami, kwiatami, ziołami, nasionami, korzeniami i przyprawami. Składniki te uwalniają do alkoholu swoje smaki i aromaty. Dzięki temu nadają końcowemu produktowi wyjątkowy, unikalny charakter. Likiery owocowe są produkowane metodą infuzji  –  poprzez nasączanie owoców spirytusem, wchłaniającym ich smak, aromat oraz kolor. Bezbarwne likiery roślinne powstają natomiast w procesie klasycznej destylacji. Destyluje się je w alembikach lub metodą perkolacji, przeprowadzanej w urządzeniu przypominającym ekspres do kawy.

Aby alkohol mógł zostać zaliczony do grupy likierów, musi spełniać przyjęte normy w zakresie zawartości cukru (w zależności od likieru  –  minimum 70-100 g na litr) oraz alkoholu (co najmniej 15%). Likiery mogą być leżakowane lub od razu butelkowane do sprzedaży i spożycia.

Sposoby serwowania likieru 

Czysty likier możemy spożywać zarówno w temperaturze pokojowej lub na ciepło, jak i schłodzony lub z dodatkiem lodu. Zależy to przede wszytskim od pory roku i indywidualnych upodobań smakowych. Tradycyjnie na zimno (prosto z zamrażarki) podaje się likiery cytrusowe, takie jak Limoncello. Inne gatunki tego trunku mogą natomiast smakować najlepiej rozcieńczone gorącą wodą. Zamieniają się wtedy w przyjemnie rozgrzewający, aromatyczny poncz.

Gorzkie, ziołowe likiery, sprawdzają się znakomicie jako aperitify. Dla pobudzenia apetytu powszechnie stosuje się, między innymi:

–  Campari  –  gorzki włoski likier pomarańczowy o intensywnym smaku i niezwykle charakterystycznej barwie zachodzącego słońca;

–  Pernod  –  intensywnie anyżowy francuski likier ziołowy;

–  Aperol  –  gorzki, włoski likier ziołowy na bazie pomarańczy i rabarbaru;

–  Cynar  –  słodko-gorzki włoski likier ziołowy na bazie karczochów;

–  Prado  –  francuski likier o smaku lukrecji i anyżu.

Słodkie likiery smakują doskonale w towarzystwie deserów i rozgrzewających, aromatycznych napojów  –  kawy czy gorącej czekolady.

Likiery nadają charakter szerokiej gamie koktajli i drinków, dlatego warto mieć je w swoim domowym barku.

Koszyk Wróć do strony