Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Whisky z Campbeltown

  • Glen Scotia Double Cask

   GLEN SCOTIA DOUBLE CASK 46% 0,7L

   199,00  Availability: w magazynie
  • GLEN SCOTIA 10 Y.O. 40%

   GLEN SCOTIA 10 Y.O. 40%

   219,00  Availability: w magazynie
  • GLEN SCOTIA CAMPELTOWN 1832

   GLEN SCOTIA CAMPELTOWN 1832 46% 1L

   399,00  Availability: w magazynie

   

  Campbeltown to jeden z regionów Szkocji, gdzie swego czasu istniało bardzo wiele destylarni, które przygotowywały jedną z najbardziej cenionych odmian whisky na świecie. Torfowe, lekko owocowe nuty, zamknięte w intrygującym, morskim smaku, zdobywały rzesze wielbicieli, którzy najchętniej sięgali właśnie po tą whisky. Co się zmieniło, a także jakim smakiem wyróżniają się odmiany whisky pochodzące ze wspomnianego regionu?

  Historia whisky Campbeltown 

  Pierwsze informacje o whisky powstającej w regionie Campbeltown, znajdującym się na północno-zachodnim wybrzeżu Szkocji, pochodzą już z XVII wieku. Sam region był istotnym miejscem z punktu widzenia popularności oraz ilości gorzelni. Wraz z biegiem czasu, powstawały tam kolejne destylarnie, by w XIX wieku było ich aż 34. Niestety, rozwój przemysłu, przypadający na XIX i XX wiek przyczynił się do spadku popularności whisky z tej części Szkocji. Związane to było z powstaniem tańszych alternatyw w innych rejonach Szkocji i nie tylko.

  Trunek z Campbeltown ceniono przede wszystkim za wyjątkowy smak. Trudno go skopiować i uzyskać w innych regionach. Whisky tę określa się jako alkohol pośredni pomiędzy odmianami z Highlands i Islay. Ze względu na interesujący smak, który łączy w sobie owocowe, morskie i torfowe nuty. W związku ze wspomnianym rozwojem przemysłu, popularność whisky z tego regionu spadła, w efekcie czego – zamknięto wiele destylarni. Dziś aktywnie działa jedynie kilku producentów, co sprawia że whisky Campbeltown nabrała wręcz kolekcjonerskiego charakteru i jest częstym wyborem prawdziwych koneserów.

  Jak smakuje whisky Campbeltown? 

  Whisky Campbeltown wyróżnia się wytrawnym, wędzonym aromatem, w którym wyczuwalne są również nieco słone nuty. Takie połączenie jest efektem obecności słodów jęczmiennych, które są suszone nad węglem drzewnym oraz morskiej bryzy, która często wieje w okolicach destylarni.

  To ciekawe połączenie smakowe sprawia, że koneserzy tego rodzaju trunków na całym świecie, z chęcią kupują whisky Campbeltown. Jej unikatowy smak docenią jednak również osoby, które rzadko mają okazję pić podobne alkohole, jednak lubią nietypowe połączenia smakowe.

  Whisky Campbeltown – jak ją podawać?

  Whisky Campbeltown wyróżnia się smakiem, który sprawia, że jest chętnie pijana zarówno solo, jak i w towarzystwie różnorakich dodatków, takich jak woda, lód czy cytryna. Ostatni ze wspomnianych dodatków świetnie uwydatnia wyjątkowy smak tej whisky. Z kolei woda czy lód pomagają skutecznie złagodzić intensywne, torfowe nuty. Świetnie sprawdzi się np. podczas wieczornego relaksu w towarzystwie przyjaciół czy dobrej książki lub ulubionego filmu!

  Nie oznacza to jednak, że whisky nie może być serwowana również podczas posiłków. Whisky Campbeltown sprawdzi się szczególnie dobrze jako dodatek do dań mięsnych. Świetnie pasuje do wołowiny, jagnięciny, steków, kiełbasek czy dziczyzny. Można podawać ją również w towarzystwie serów, zwłaszcza tych, które wyróżniają się intensywnym smakiem.

  Shopping cart close