Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie 1–16 z 66 wyników

  Whisky z Islay

   

  Znajdująca się na zachodnim wybrzeżu Szkocji wyspa Islay słynie z kilku rzeczy. Obok pięknych, piaszczystych plaż, a także scenerii, z pewnością znanych miłośnikom “Braveheart” i “Łowcy Androidów”, na uwagę z pewnością zasługuje whisky wytwarzana na tej wyspie. Kiedy powstała i jak smakuje ta wyspiarska whisky?

  O historii whisky Islay słów kilka

  Whisky Islay wyróżnia się charakterystycznym, dymnym smakiem, który jest związany z wykorzystywanymi podczas produkcji tego trunku beczkami. Dodatkowo, unikalny klimat wyspy, a także sam torf, który wykorzystują najpopularniejsze destylarnie z Islay sprawiają, że whisky wyróżnia się intensywnie torfowym aromatem. Całość tworzy unikalne połączenie. Jest ono bardzo popularne zarówno wśród Szkotów, jak i koneserów whisky na całym świecie.

  Choć trudno jest dokładnie wskazać, kiedy rozpoczęto produkcję whisky Islay, z całą pewnością możemy stwierdzić, że trunek ten był znany już w XVII wieku. Popularność tego alkoholu wzrosła zdecydowanie w XIX wieku i trwa po dziś dzień. Wielbiciele intensywnych, dymno-torfowych smaków chętnie raczą się wyrobami destylarni znajdujących się na wyspie.

  Jak smakuje whisky Islay? 

  Whisky Islay jest przygotowywana w specyficzny dla tej wyspy sposób, co sprawia że trunek charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i aromatem. Produkowana przy użyciu, wysuszonego nad ogniskami na bazie torfu, słodu jęczmiennego whisky, nabiera charakterystycznego dla trunków z wyspy dymno-torfowego aromatu. Te nuty przypadną do gustu wielbicielom intensywnej w smaku whisky. Koneserzy tego typu alkoholi z pewnością potwierdzą, że whisky Islay należy do najbardziej aromatycznych na świecie.

  Nie bez znaczenia dla smaku alkoholu jest także wilgotny klimat, jaki panuje na wyspie. Sprawia on, że proces dojrzewania trwa dłużej niż w innych częściach Szkocji. Co za tym idzie – smak whisky Islay jest jeszcze bardziej rozbudowany i pełny. Choć w trunkach królują nuty dymno-torfowe, wprawne kubki smakowe konesera tego rodzaju alkoholi, są w stanie wyczuć również nuty cytrusów, soli morskiej, wodorostów i wanilii. To nietypowe połączenie z pewnością zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

  Z czym serwować whisky Islay? 

  Whisky Islay, jako bardzo charakterystyczny trunek, świetnie smakuje solo. Nietypowy, bardzo rozbudowany smak, bardzo odpowiada osobom, które nie decydują się na łączenie tej whisky z dodatkami. Są jednak również koneserzy, którzy wolą whisky w wersji z różnego rodzaju dodatkami – takimi jak woda czy plasterki cytryny. Trunek pochodzący z wyspy  można serwować również w nieco mniej typowy sposób – w zestawieniu z… kawą. Mała czarna potrafi doskonale podbić walory smakowe whisky ze szkockiej wyspy. Dlatego właśnie jest traktowana jako doskonały dodatek do alkoholu.

  Jeśli chodzi o sposób podania whisky Islay, należy serwować ją lekko schłodzoną lub w temperaturze pokojowej. Taki sposób podania pozwala w pełni uwydatnić wyjątkowe walory smakowe tego alkoholu.

  Shopping cart close