Wyświetlanie 1–16 z 76 wyników
Whisky z Highland
Highland whisky to rodzaj trunku, który pochodzi właśnie z Highland, będącej częścią Szkocji. Ten, wyróżniający się wyjątkowym smakiem alkohol, jest jednym z ulubionych rodzajów szkockiej wielu osób na całym świecie i zachwyca owocowo-pikantnymi nutami. Jak i kiedy powstała whisky z tego regionu? Jak smakuje i jak ją serwować?
Długa historia whisky Highland – kiedy powstał ten trunek?
Whisky pochodzi z regionu Highland w Szkocji, obejmującego północną, wschodnią i zachodnią część kraju. Trunek ten wyróżnia się ciekawym smakiem. Łączy on w sobie typowe dla whisky torfowe nuty oraz odrobinę pikantnych tonów, które zawdzięcza przyprawom, a także słodycz owoców. Dokładna data powstania whisky w tym obszarze nie jest znana. Wiadomo jednak, że trunek był przygotowywany już w XVIII wieku, a sam region jest jednym z pierwszych w Szkocji, który rozpoczął produkcję whisky.
W XIX wieku region Highland zdecydowanie zyskał na znaczeniu, jeśli chodzi o popularność whisky pochodzącej z tego obszaru. Wiele destylarni, które powstały w tamtych latach, działa zresztą po dziś dzień, przygotowując smaczne trunki dla koneserów. Whisky Highland można podzielić na dwa podregiony: północne oraz południowe. Te pierwsze wyróżniają się bogatym, pełnym smakiem, w którym wyraźnie wyczuwalne są charakterystyczne torfowe nuty. Z kolei whisky pochodząca z południowej części regionu jest zdecydowanie łagodniejsza w smaku i można wyczuć w niej kwiatowe i owocowe nuty.
Jak smakuje whisky Highland?
Jak wspominaliśmy wcześniej, smak whisky Highland może różnić się nieco w zależności od tego, z której części regionu pochodzi trunek. Wiele zależy również od słodu, który zastosowano w procesie produkcji. Ważny jest też rodzaj dębowych beczek użytych podczas leżakowania, czasu samego leżakowania i sposobu destylowania alkoholu.
W najogólniejszym ujęciu przyjmuje się jednak, że whisky Highland wyróżnia się bogatym smakiem o wyraźnie wyczuwalnych torfowych nutach. W przypadku niektórych alkoholi poczuć można również wyraźne nuty owocowe – jabłka, brzoskwinie, cytrusy, gruszki i wiele innych, w zależności od procesów przeprowadzanych w konkretnej destylarni.
Whisky Highland – z czym ją podawać, by wydobyć pełnię smaku?
Whisky Highland świetnie smakuje solo, a także podana z dodatkiem lodu, wody czy plasterków cytryny bądź limonki. Te ostatnie podkreślają intensywny, owocowy smak whisky, dodając jej kwaśnego posmaku. Woda i lód pozwalają złagodzić nieco torfowe nuty, które dla niektórych osób są zbyt mocne. Ciekawym pomysłem na wzbogacenie smaku tej whisky jest także wkrojenie do niej imbiru, a nawet dodanie odrobiny miodu, która doda niepowtarzalnej słodyczy. To rozwiązanie przypadnie do gustu w szczególności koneserom nietypowych smaków!
Whisky Highland może posłużyć również jako element drinków, np. Rob Roya, będącego odmianą klasycznego Manhattanu. Ta whisky będzie smakować doskonale także w towarzystwie przekąsek: chipsów, paluszków, orzeszków, a nawet niektórych odmian sera.