Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

    Likiery porzeczkowe

    • DE KUYPER CREME DE CASSIS 15%

      DE KUYPER CREME DE CASSIS 15% 0,7L

      119,00  Availability: w magazynie
    • Likier BOLS CREME DE CASSIS 17% 0.7L

      BOLS CREME DE CASSIS 17% 0,7L

      62,99  Availability: w magazynie

     

    Francja zasłużenie cieszy się reputacją kraju, który dostarcza na światowe rynki wyjątkowe trunki, powstające w zgodzie z wielowiekową tradycją. Znane dziś likiery porzeczkowe powstały w Burgundii i są składnikiem wielu koktajli. Podaje się je też przed posiłkiem. na zaostrzenie apetytu.

    W jaki sposób serwować likiery porzeczkowe? 

    Likiery porzeczkowe wyróżniają się charakterystycznym smakiem, łączącym w sobie słodycz z drzewnymi, wytrawnymi, wręcz taninowymi nutami owoców. Ze względu na kraj pochodzenia, likiery porzeczkowe są często określane jako crème de cassis.  Po francusku oznacza to dosłownie „krem z porzeczek” – jednakże nie zawierają one składników mlecznych. Kremową konsystencję uzyskuje się dzięki dodaniu przynajmniej 200 gramów cukru na litr. Niektóre firmy produkują trunki z zawartością nawet 400 gramów cukru – zwane jako double crème de cassis. Likiery te zawierają minimum 15% alkoholu.

    Smak tych docenianych trunków sprawił, że są nieodłącznym składnikiem podczas mieszania wielu znanych drinków. Koktajle takie jak Kir, Kir Royale, El Diablo, French Martini, Royal Flush oraz Bramble, nie powstaną bez tego trunku. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób podawania likierów porzeczkowych, jednakże można się z nimi spotkać podczas podawania aperitifów.  Samodzielnie lub w drinkach – ze względu na kwaśny, wytrawny smak, który zaostrza apetyt, są idealne przed posiłkiem. Odrobina trunku znakomicie uzupełnia desery lodowe, sorbety oraz ciasta. Likiery porzeczkowe można też podawać solo na lodzie. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza kiedy dysponujemy trunkiem wysokiej jakości, który nie straci koloru i aromatu podczas rozcieńczania.

    Historia likierów porzeczkowych 

    Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy likiery porzeczkowe pojawiły się po raz pierwszy na stołach, jednakże ich historia sięga przynajmniej XVI wieku. Wtedy to do Norwegii trafiły lecznicze mikstury, wytwarzane w Zachodniej Europie, jako remedium na takie schorzenia, jak żółtaczka czy ugryzienia węży. Komponowane przez mnichów likiery porzeczkowe istniały najpewniej już w średniowieczu. Wraz z początkiem renesansu trafiły do Skandynawii, lecz znana nam dzisiaj forma trunku ugruntowała się w XIX wieku. W 1841 roku w Burgundii do rąk nabywców trafiły pierwsze butelki crème de cassis, które zastąpiły dotychczas produkowane alkohole.

    W krótkim czasie likiery porzeczkowe zyskały uznanie w całej Francji, Anglii, krajach Beneluksu, a także w Kanadzie i Tasmanii. Co ciekawe, likiery porzeczkowe dopiero od niedawna zyskują popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie trunki te przez ostatnie sto lat pozostawały praktycznie nieznane. Związane jest to z faktem, iż porzeczka nie jest gatunkiem rdzennym dla USA, a próby jej uprawy wiązały się ze sprowadzeniem grzybów, które miały dewastujący wpływ na amerykańskie sosny. Jako że drzewa te stanowiły istotny element lokalnego przemysłu, hodowla czarnej porzeczki została zakazana. W 2003 roku większość Stanów zlikwidowała zakazy za sprawą wdrożenia odpowiednich przepisów oraz rozwoju środków grzybobójczych, dzięki czemu likiery z porzeczek  trafiają w gusta coraz większej ilości smakoszy po drugiej stronie Atlantyku.

    Shopping cart close