Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie jednego wyniku

Koniak

  • CHABASSE NAPOLEON 40% 0,7L

    CHABASSE NAPOLEON 40% 0,7L

    279,00  Availability: brak w magazynie

Każdy z pewnością choć raz słyszał nazwę “koniak”, nawet jeśli nigdy nie spróbował tego szlachetnego trunku. Nie bez powodu jest on dość powszechnie kojarzony z luksusem. To jeden z droższych typów alkoholi, jednak gwarantujemy – jest on wart swojej ceny!

Koniak – czym jest? 

Koniak to rodzaj alkoholowego napoju należącego do typu “winiak”, zaliczany do kategorii alkoholi mocnych. Choć brak jest ogólnych ustaleń co do zawartości alkoholu, jaką powinien posiadać ten trunek, to w większości przypadków koniak ma około 40%. Trunek wytwarzany jest w okolicach miejscowości o nazwie Cognac, w departamencie Charente we Francji. To właśnie tej lokalizacji  zawdzięcza on swą nazwę. Co ciekawe, na obszarze Unii Europejskiej nazwa “koniak” jest zastrzeżona. Należy tylko i wyłącznie dla trunków pochodzących z tego regionu.

Przygotowanie koniaku opiera się na sporządzeniu tzw. “wody życia” (eaux-de-vie) z przedestylowanego białego wina. Wspomniany półprodukt nie jest jeszcze gotowym koniakiem. Po okresie leżakowania i uzyskania wody życia, szef piwnicy decyduje – wykorzystując do tego zmysł powonienia – w jaki sposób łączyć ze sobą poszczególne eaux-de-vie, by uzyskać pełen wyjątkowego smaku koniak.

Krótka historia koniaku 

Nazwy koniak użyto po raz pierwszy w 1617 roku, a krótko po tym powstała pierwsza gorzelnia, zajmująca się jego produkcją. Zgodnie z dawnymi przekazali, Francuzi “podpatrzyli” i udoskonalili sztukę oczyszczania alkoholu, poprzez jego wypalanie, od Holendrów. Ci ostatni dość często bowiem transportowali alkohol drogą morską. Taki trunek, podczas długich podróży psuł się i Holendrów wypalali go, by odzyskał swoje pierwotne właściwości.

Do produkcji koniaku używa się białych, francuskich winogron, zbieranych na przełomie września i października. W pierwszej kolejności na ich bazie powstaje wino. Następnie poddaje się je dwukrotnej destylacji i przelewa do dębowych beczek. Taki półprodukt leżakuje w nich aż do uzyskania płynnej konsystencji i powstania wspomnianej już wcześniej wody życia.

Można wskazać kilka rodzajów koniaku ze względu na ich wiek:

Jak podawać koniak?

Sposób podawania koniaku ma duże znaczenie z punktu widzenia smaku, jaki zaoferuje nam ten trunek. Aby móc w pełni cieszyć się walorami koniaku, pamiętajmy o podaniu trunku o odpowiedniej temperaturze (około 21 stopni Celsjusza), w szklance, która umożliwi jego podgrzewanie w dłoniach.

Standardowo koniak podaje się w kieliszkach o pękatej czaszy i krótkiej nóżce. Właśnie taki kształt pozwala na wygodne trzymanie kieliszka w dłoni i tym samym naturalne podgrzewanie trunku. Najwięksi koneserzy zazwyczaj utrzymują, że dodawanie czegoś do koniaku to rodzaj zbrodni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ten alkohol z ulubionym sokiem czy colą lub innego rodzaju ulubionymi dodatkami.

Shopping cart close