Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie jednego wyniku

Wina słodkie

  • SHERRY SANDEMAN MEDIUM SWEET 15%

    SHERRY SANDEMAN MEDIUM SWEET 15% 0,75L

    43,00  Availability: w magazynie

Słodkie wina to trunek, który jest uwielbiany przez wiele osób. Łagodne w smaku, zachwycające słodkim, często owocowym posmakiem – są rodzajem alkoholu, który doskonale komponuje się z deserami, daniami obiadowymi, a także przekąskami. Jak powstały wina słodkie i w jaki sposób je serwować?

Krótka historia słodkich win 

Mówi się, że słodkie wina były ulubionym trunkiem ludzi czasów starożytnych. Jest to jednocześnie prawda i… fałsz, bowiem starożytni cenili smak słodkiego wina, jednak popularność tego trunku wynikała prawdopodobnie w głównej mierze z tego, że taki trunek był łatwy w przechowywaniu. Duża zawartość cukru sprawiała bowiem, że słodkie trunki nie pleśniały i dość dobrze znosiły transport, również morski. Nie traciły przy tym smaku ani nie pleśniały.

Pierwsze wina słodkie powstały w okolicach starożytnej Mezopotamii, czyli na terenie dzisiejszej Gruzji i Izraela. Szybko zyskały one jednak popularność również w innych państwach, a w jego smaku szczególnie zakochali się Fenicjanie oraz Grecy i Rzymianie. Choć nie wiemy tego z pewnością, to sposób uprawy winorośli prawdopodobnie przypominał ten dzisiejszy. Możemy z całą pewnością stwierdzić jedną różnicę: dawniej winorośle przypominały nieduże drzewka, bowiem koncepcja podwieszania tych roślin jest dość nowa i pochodzi okolic połowy XX wieku.

Jak wytwarza się wina słodkie? 

Słodkie wina w większości przypadków nie są w sztuczny sposób dosładzane cukrem. To oznacza, że konieczne jest uzyskanie intensywnego, słodkiego smaku za pomocą samych owoców. Naturalną, wysoką zawartość cukru w słodkich winach można utrzymać na wiele sposobów:

  • stosując w produkcji wina z późnego zbioru,
  • poprzez bortoryzację, czyli oddziaływanie specjalnego gatunku pleśni, która powoduje koncentrację cukru we wnętrzu winogron,
  • poprzez wysuszanie winogron tak, by pozbawić je wody i tym samym uzyskać zdecydowanie słodszy smak,
  • poprzez wzmocnienie wina innym alkoholem – tę metodę szczególnie często stosowali Portugalczycy, dodając do win brandy. Dzięki dodatkowi w postaci mocnego alkoholu, proces wytwarzania alkoholu był zatrzymywany, a tym samym trunek zachowywał słodki smak.

Słodkie wina – z czym je serwować? 

Wina słodkie doskonale komponują się z wieloma różnymi daniami, a także przystawkami. Ten typ alkoholu pasuje doskonale również do deserów, a co za tym idzie, można go łączyć np. z ciastami, bezami, sufletami czy lodami. Co więcej, dzięki wysokiej zawartości cukru, lampka słodkiego wina może również zastąpić deser.

Wielbiciele desek serów z pewnością ucieszą się na informację, że wina takie doskonale pasują również do różnego rodzaju serów. To także odpowiedni dodatek do białego mięsa, jakim jest drób. Jeśli zatem chcemy uzupełnić mięsne roladki o alkohol, to słodkie wina będą jednym z lepszych wyborów. Decydując się na wina wzmacniane, warto postawić na dania o nieco bardziej zdecydowanym smaku: pikantne sery czy drób w intensywnych sosach. Takie połączenie bowiem doskonale się równoważy!

Słodkie trunki można serwować także bez względu na porę roku. Latem – świetnie smakują schłodzone, a zimą – mogą być np. elementem aromatycznych grzańców.

Shopping cart close