Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Dolcetto

    • FRANCO FRANCESCO DOLCETTO

      FRANCO FRANCESCO DOLCETTO D’ALBA DOC 0,75L

      39,00  Availability: w magazynie

    Pierwsze wzmianki o tej winorośli datowane są na XVI wiek. Odmiana dolcetto jest popularna we Włoszech, a szczególnie w Piemoncie. Zdarza się, że winorośl bywa wykorzystywana przez twórców win również w Lombardii oraz Ligurii. Ma to jednak miejsce zdecydowanie rzadziej. Z użyciem tych winorośli powstają wina o lekko słodkawym smaku. To właśnie jemu zawdzięczają swoją włoską nazwę. “Dolcetto” znaczy bowiem “słodziutkie”.

    Winorośl dolcetto – czym się charakteryzuje? 

    Winorośl ta jest znana Włochom od dawna. Po raz pierwszy możemy przeczytać o niej już w kronikach datowanych na XVI wiek. Trudno jest powiedzieć, od kiedy rozpoczęto jej wykorzystywanie, a dodatkowo – odmiana ta jest o tyle tajemnicza, że trudno ją powiązać z inną winoroślą. Specjaliści twierdzą bowiem, że dolcetto nie ma swoich krewnych wśród innych winorośli. Jednocześnie korzeni tych roślin o intensywnie czerwonych owocach, dopatrują się we Francji. Niektórzy znawcy twierdzą jednak, że roślina jest lokalna i powstała już we Włoszech. Winorośl dolcetto dojrzewa dość wcześnie. Dlatego właśnie jest sadzona w miejscach, które charakteryzują się gorszą ekspozycją na słońce.

    Roślina świetnie radzi sobie na trudnym terenie, jednak winogrona zawierają dość dużo antocjanów. Dlatego też, aby wina dolcetto nie były zbyt ciężkie, muszą być poddawane maceracji zdecydowanie krócej w porównaniu z wieloma innymi odmianami winogron. Bez względu na to, gdzie faktycznie po raz pierwszy rozpoczęto uprawę tej odmiany winorośli i jak powstały wina z tego szczepu, z całkowitą pewnością możemy opisać smak tego trunku.

    Jak smakuje wino dolcetto? 

    Wina dolcetto charakteryzują się niedużą zawartością kwasów. Właśnie dzięki temu ich smak jest dość łagodny, a na podniebieniu można poczuć charakterystyczną nutkę słodyczy. W bukiecie tego alkoholu można wyczuć intensywny smak owoców. Węgierki, porzeczki i maliny, a także lukrecja, tworzą niepowtarzalny bukiet. Wino jest idealnym wyborem dla wielbicieli lekkich, łagodnych w smaku win.

    Trunki z tego szczepu zazwyczaj są dostępne w sprzedaży przed alkoholami wytwarzanymi na bazie nebbiolo czy barbera (które także są odmianami winorośli typowymi dla Piemontu). Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na wcześniejsze zbiory owoców z winorośli dolcetto, a także w związku z krótszą maceracją.

    Wina dolcetto – z czym je serwować? 

    Trunki te charakteryzują się dość łagodnym smakiem, a co za tym idzie – doskonale komponują się z wyrazistymi daniami. Wina można łączyć np. z daniami zawierającymi czerwone mięsa, jak np. wołowina. Dolcetto będzie jednak świetnie komponować się również z jagnięciną i delikatnymi daniami stworzonymi z jej wykorzystaniem.

    Wielbiciele dań wegetariańskich mogą z powodzeniem połączyć ulubione wino dolcetto z deską serów. Dzięki łagodnemu smakowi, wino oczyszcza  kubki smakowe pomiędzy kolejnymi kęsami serów, stanowiących część przystawki. Szczególnie dobrze wina te smakują z serami o twardej stukturze, np. cheddarem czy ementalerem.

    Shopping cart close