Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

  Semillon

  • Chateau Vircoulon Bordeaux Blanc A.O.C

   CHATEAU VIRCOULON BORDEAUX BLANC A.O.C. 12% 0,75L

   33,90  Availability: w magazynie
  • LEONARD ROAD SEMILLION SAUVIGNON BLANC SOUTH EASTERN AUSTRALIA 2021 0,75L

   LEONARD ROAD SEMILLION SAUVIGNON BLANC SOUTH EASTERN AUSTRALIA 2021 0,75L

   37,99  Availability: w magazynie

   

  Gdy mowa o trunkach z Bordeaux, wina Semillon nie przychodzą na myśl jako pierwsze, chociaż to jedna z trzech najważniejszych odmian białych winogron dla tego regionu. Szczep ten oferuje ogromny potencjał podczas produkcji młodych trunków, ale stanowi klasę samą dla siebie, gdy przychodzi do wytwarzania słodkich lub leżakowanych alkoholi.

  Charakterystyka smaku wina Semillon 

  Wina Semillon powstają z niewielkich, złocistych owoców o cienkiej skórce. Stanowi to zarówno największą zaletę szczepu, jak i sporą trudność podczas hodowli. Bukiet smakowy tych win obejmuje cytrynę, wosk pszczeli, brzoskwinię z nutami kwiatów oraz minerałów. Warto jednak pamiętać, że profil będzie się zmieniał w zależności od klimatu, w których dojrzewały owoce. Wina Semillon pochodzące z chłodniejszych regionów będą charakteryzować się wyższym poziomem kwaśności – podobnym do odmiany Sauvignon Blanc – oraz mocniejszymi nutami cytryny, grejpfruta oraz skórki cytrusowej. Z kolei, gdy mowa o winach z cieplejszych upraw, można się spodziewać wyraźniejszej obecności owoców tropikalnych, miodu oraz łagodnej konsystencji. Zwłaszcza w przypadku trunków dojrzewających w dębowych beczkach.

  Wina Semillon charakteryzują się gładką, oleistą teksturą oraz zrównoważoną budową, kwaśnością oraz zawartością alkoholu – zwykle na poziomie 11,5-13,5%. Podczas serwowania należy schłodzić trunek do około 7-12° Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że wytrawne i młode trunki powinny osiągnąć niższą temperaturę, natomiast dojrzalsze, mocniej zbudowane wina Semillon nie wymagają tak intensywnego chłodzenia. Ogromną zaletą tej odmiany winogron jest możliwość długotrwałego leżakowania. Dzięki temu trunki Semillon obejmują również alkohole deserowe, które mogą spędzić dekadę, dojrzewając w butelce. Takie alkohole cechują się rozwiniętym bukietem miodu, wosku, kremu oraz wanilii. Te dwa ostatnie aromaty zależą od tego, czy wino dojrzewało w kadziach stalowych, czy dębowych beczkach.

  Z czym łączyć wina Semillon? 

  Młode i lżej zbudowane wina to znakomity wybór dla potraw obejmujących ryby, drób, mleczne sery oraz pieczone warzywa. Pod względem przypraw warto postawić na kuchnię śródziemnomorską, meksykańską oraz azjatycką. Wyrazisty, rześki smak młodego wina Semillon będzie doskonale łączył się z nutami trawy cytrynowej, fenkułu oraz kminu rzymskiego. Należy z kolei unikać ciężkich potraw o zdecydowanym, mocnym smaku, który przykryłby bukiet wytrawnego wina z tego szczepu. Dłużej dojrzewające i lepiej zbudowane trunki pozwalają łączyć alkohol z szerszą paletą smaków.

  Otwierając butelkę wina Semillon z cieplejszych regionów, można bez obaw połączyć ją z wyrazistymi, tłustszymi rybami, indykiem, na nawet delikatniejszymi mięsami czerwonymi. Słodkie trunki to wymarzone towarzystwo dla serów pleśniowych, szynki, deserów oraz pikantniejszych potraw. Butelka dojrzewającego alkoholu zapewnia ogromną swobodę podczas doboru potraw. Kieliszek białego wina Semillon sprawdzi się nawet w przypadku pikantniejszych potraw kuchni indyjskiej oraz mocno przyprawionych dań.

  Koszyk zamknij