Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Tinta Negra Mole

  • Madeira Marvilla 19° 0.75L

   Madeira Marvilla 19° 0.75L

   77,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Tinta Negra Mole są ściśle powiązane z Maderą – niewielką wyspą o ogromnym wpływie na historię odkryć geograficznych oraz sposób wytwarzania trunków. Chociaż mowa o najchętniej sadzonej odmianie winogron na wyspie, to szczep ten nie cieszy się szczególnym uznaniem. Dlaczego zajmuje inne miejsce niż pozostałe szlachetne winorośle, z których wytwarzane są sławne wzmacniane trunki z Madery?

  Cztery smaki w jednym – profil wina Tinta Negra Mole 

  Wina Tinta Negra Mole to specyficzny przypadek pośród odmian winogron. Nie sposób mówić o nim bez wyjaśnienia, czym są cztery style wytwarzania trunków na Maderze. Wyspa słynie ze swoich wzmacnianych alkoholi, wytwarzanych z następujących szczepów: Sercial, Verdelho, Bual oraz Malvasia. Sercial to odmiana wytrawna, podczas gdy Malvasia stanowi najsłodszy wariant. Wina te stały się popularne po dewastującej pladze filoksery, która praktycznie zniszczyła uprawy czterech szlachetnych szczepów. Aby sprostać zamówieniom klientów, maderscy hodowcy zwrócili się w stronę odmiany winogron, która mogła z powodzeniem naśladować wszystkie powyższe style. trunki z tego szczepu  mogą obejmować szerokie spektrum smaku w zależności od sposobu hodowli oraz terminu przeprowadzenia zbiorów.  Zazwyczaj jednak będziemy mieli do czynienia z alkoholami wzmacnianymi.

  Bukiet smakowy wina Tinta Negra Mole obejmuje suszone figi, wiśnię, śliwkę z zauważalnymi nutami minerałów. Jest to związane z unikalną glebą Madery oraz otoczeniem oceanu. Młode wina cechują się kwaśniejszym, wytrawnym smakiem oraz obecnością tanin, które znikają wraz z gromadzeniem się cukrów wewnątrz owoców. Mocna budowa sprawia, że trunek doskonale znosi starzenie. Może ono przebiegać zarówno w beczkach, jak i butelkach – jest to kolejna przyczyna, dla której wina te były w stanie sprostać wymaganiom maderskich producentów.

  Jak podawać wina Tinta Negra Mole 

  Wina Tinta Negra Mole występują w wielu odmianach, jednakże sposób serwowania na szczęście nie wymaga wielu skomplikowanych przygotowań. Wzmacniane trunki najlepiej schłodzić do 12-15° Celsjusza. Pozwoli to wydobyć maksymalną ilość nut smakowych podczas degustacji. Nieco bardziej złożoną kwestią jest dobór kieliszków. Wytrawne wina z tego szczepu najlepiej podać w szkle przeznaczonym do trunków białych lub musujących. Zapewniają one dość miejsca, aby zakręcić trunkiem, a jednocześnie umożliwiają swobodny dostęp powietrza, który wpływa na smak trunku. Jeżeli zamierzamy cieszyć się słodkimi winami z tego szczepu, należy użyć kieliszków dedykowanych do Porto lub degustacji brandy bądź whisky. Zwężająca się czasza pozwala skupić aromaty w jednym miejscu, co umożliwia pełniejsze delektowanie się zapachem trunku.

  Podczas doboru potraw warto kierować się ogólną zasadą, która mówi, że wytrawne wina najlepiej sprawdzają się jako aperitif, natomiast słodsze odmiany jako digestif. Pierwsza kategorie świetnie łączy się z oliwkami, sałatkami, rybami oraz mlecznymi serami owczymi lub kozimi, z kolei słodkie wina Tinta Negra Mole zabłysną w obecności deserów, czekolady, wypieków, orzechów oraz suszowych owoców.

  Koszyk zamknij