Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

  Whisky z Islay of Skye

   

  Produkowana na malowniczej szkockiej wyspie whisky z Islay of Skye wyróżnia się bogatym, złożonym smakiem z wyrazistymi nutami dymu i torfu. Dzięki niepowtarzalnym walorom bukietu, trunek ten cieszy się ogromną popularnością nawet wśród najbardziej wymagających miłośników whisky. Warto wiedzieć nieco o historii i walorach tego trunku, aby w  pełni cieszyć się jego smakiem.

  Odrobina historii – whisky Islay of Skye

  Legenda głosi, że destylację whisky na szkockiej wyspie Islay zapoczątkowali na początku XIV wieku irlandzcy mnisi. Ze względu na korzystne czynniki geograficzne, ogromne zasoby torfu oraz dostęp do wysokiej jakości wody, pochodzącej z okolicznych rzek i jezior, wyspa okazała się idealnym miejscem do wytwarzania tego trunku. Do produkcji wykorzystywano z początku uprawianą lokalnie wczesną odmianę jęczmienia.

  Obecnie na Islay funkcjonuje dziewięć koncesjonowanych destylarni, wytwarzających łącznie ponad 20 milionów litrów alkoholu rocznie. Do niedawna ich produkty wykorzystywano przede wszystkim jako składniki popularnych blendów. Rosnąca jednak popularność whisky single malt sprawiła, że aktualnie większa część produkcji z wyspy Skye jest butelkowana właśnie jako single malt i sama w sobie stanowi trunek idealny.

  Proces produkcji whisky Iskay of Skye

  Do produkcji idealnego alkoholu z Islay of Skye wykorzystuje się przede wszystkim jęczmień, wodę i drożdże. Ten prosty zestaw daje spektakularne walory smakowe. Pierwszym etapem tego skomplikowanego procesu jest słodowanie jęczmienia. czyli moczenie go w wodzie przez około trzy dni  –  aż do wykiełkowania. Następnie zboże zostaje przeniesione do pieca, gdzie suszy się w dymie palonego torfu. To właśnie ten etap produkcji nadaje gotowemu trunkowi charakterystyczny, intensywny aromat.

  Optymalnie wysuszony i uwędzony jęczmień mieli się i trafia on do kadzi zaciernej. Do powstałej brzeczki dodaje się drożdże, umożliwiające przeprowadzenie procesu fermentacji. Ostatnim etapem produkcji jest destylacja. W jej wyniku otrzymuje się surową whisky  –  alkohol, który następnie zostaje rozlany do beczek i pozostawiony do dojrzewania.

  Wyjątkowy smak prosto z Islay of Skye 

  Whisky z Islay of Skye oferuje świetnie zbalansowany, okrągły smak z wyrazistymi akcentami słodyczy. Podczas degustacji trunku na pierwszy plan wysuwają się nuty świeżych cytrusów w charakterystycznej otoczce torfowego dymu i pieprznych przypraw, zniuansowane wyjątkowym, morskim odcieniem bukietu. Obecność słodkich nut wanilii i karmelu whisky ta zawdzięcza minimum trzyletniemu procesowi starzenia w specjalnie przygotowanych dębowych beczkach.

  Jak podawać whisky z Islay of Skye? 

  Whisky z Islay of Skye najlepiej serwować w wersji solo w temperaturze pokojowej lub delikatnie schłodzoną. Dla uwolnienia charakterystycznego bogactwa smaków i aromatów można dodać do alkoholu odrobinę wody. Zwolennicy koktajli z pewnością docenią tę odmianę whisky jako podstawę dla aromatycznych drinków.

  Akohol z Islay of Skye smakuje znakomicie jako dodatek do wędzonych potraw. Jej charakterystyczny, dymny bukiet idealnie podkreśli smak wędzonych ostryg, wędzonego łososia czy wyrafinowanych dań z dziczyzny. Trunek komponuje się także z wędzonymi migdałami, serami pleśniowymi czy dojrzałym cheddarem.

  Koszyk Wróć do strony