Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  South Australia

  • -15%
   Penfolds Rawson's Retreat Merlot

   WINO PENFOLDS RAWSON’S RETREAT MERLOT 13,5% 0,75L

   Original price was: 47,99 zł.Current price is: 41,00 zł. Availability: w magazynie
  • Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet

   WINO PENFOLDS KOONUNGA HILL SHIRAZ CABERNET 14,5% 0,375L

   49,00  Availability: w magazynie
  • Penfolds Koonunga Hill Chardonnay

   PENFOLDS KOONUNGA HILL CHARDONNAY 12,5% 0,75L

   53,90  Availability: brak w magazynie

  Australia nie jest krajem, który z miejsca kojarzy się z bogatymi tradycjami winiarskimi. Błędnie, jak się okazuje, gdyż jest to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów uprawy na świecie. Dostarcza fenomenalnych roczników czerwonych win. Region South Australia to miejsce, skupiające w sobie największe winnice w kraju, odpowiadające za unikalne, wysoko oceniane trunki.

  South Australia – wysokie zbiory, wysoka jakość 

  Region South Australia znajduje się w południowo-zachodniej części kontynentu i odpowiada za prawie połowę całej produkcji wina tego kraju. Pomimo dużej ilości obszarów zaadaptowanych jako winnice oraz znacznych zbiorów, South Australia słynie z trunków wysokiej klasy. Zwłaszcza wina produkowane z odmiany Syrah cieszą się wyjątkowym uznaniem krytyków. Stanowią swoistą wizytówkę australijskiego stylu. Oprócz szczepu Syrah w South Australia królują odmiany Cabernet Sauvignon, Grenache oraz Mourvedre, które często wykorzystywane są do tworzenia win mieszanych – np. odmiany GSM (Grenache, Syrah, Mourvedre).

  Warto pamiętać, że trunki wytwarzane ze szczepu Syrah w South Australia – jak i pozostałych częściach kraju – noszą nazwę Shiraz. Zmiana nazwy podkreśla odrębność miejscowego stylu winiarskiego, który szybko zyskał sobie reputację, która może śmiało konkurować z butelkami znad brzegów Rodanu. Większość win z regionu to wytrawne, obfitujące w taniny czerwone trunki, które zostały poddane starzeniu w dębowych beczkach. Stosunkowo wysoka zawartość alkoholu na poziomie 13,5-14,5% sprawia, że wina z tego regionu stanowią doskonały wybór podczas posiłku obfitującego w czerwone mięsa, makarony, pieczone warzywa oraz aromatyczne sosy.

  Jeden region, wiele obszarów – co jeszcze warto wiedzieć o obszarze South Australia? 

  South Australia obejmuje najbardziej uznane winiarnie na terenie Australii. W tym także miasto Adelaide – zaliczane do najważniejszych winiarskich stolic na świecie. Ze względu na swój rozmiar, jest podzielona na mniejsze obszary, które mogą znaleźć się na etykiecie. Najważniejszym i najstarszym regionem jest Barossa. Słynie z wysokiej jakości czerwonych win Syrah (Shiraz) i Cabernet Sauvignon. McLaren Vale oferuje znakomite trunki, ale korzysta z szerokiego wyboru odmian, takich jak Chardonnay, Tempranillo, Marsanne, Rousanne oraz Sangiovese. Z kolei Eden Valley i Clare Valley reprezentują region doskonałymi Rieslingami o wyjątkowo interesownym aromacie kwiatów oraz owoców tropikalnych.

  Do najważniejszych podregionów zalicza się również Riverland, Adelaide Hills, Adelaide Plains, Coonawarra, Langhorne Creek, Mount Gambier, Robe, Padthaway oraz Southern Flinger Ranges. Szereg mniejszych, prężnie rozwijających się obszarów, łączy się z rosnącym zainteresowaniem białymi winami z regionu. Ciepły klimat sprawia, że trunki te obfitują w słodkie nuty owoców oraz ciasta, co dotyczy również alkoholi musujących. South Australia zasłużenie cieszy się opinią jednego z kluczowych obszarów winiarskich na świecie. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma winiarnia Seppeltsfield, uznawana za dostawcę jednych z najbardziej wyszukanych czerwonych roczników.

  Koszyk Wróć do strony