Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Alentejano

  • Sepultura Branco 2017

   SEPULTURA BRANCO 12,5% 0,75L

   49,00  Availability: brak w magazynie

   

  Portugalia to kraj kontrastów, co doskonale widać w przemyśle winiarskim. Ciepły klimat, ostre wiatry znad Atlantyku oraz zróżnicowana rzeźba terenu sprawiają, że Portugalia jest ojczyzną jednych z najwyżej ocenianych win na świcie. Co warto wiedzieć o winach Alentejano i co je wyróżnia na tle innych odmian portugalskiego trunków?

  Nazwa i apelacja – czym są wina Alentejano 

  Poszukując win Alentejano, można łatwo natrafić na podobnie brzmiącą nazwę, a mianowicie Alentejo. Różnica jest subtelna i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mowa o dwóch wariantach tego samego trunku. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Aby wyjaśnić, czym dokładnie są wina Alentejano, należy nieco przybliżyć sposób oznaczeń wykorzystywany na portugalskich etykietach. Oznaczenie DOC przysługuje całemu regionowi Alentejo. Jego osiągnięcie nakłada jednak na winiarnie ścisłe regulacje dotyczące wykorzystywanych odmian owoców oraz wielkości zbiorów.  Umożliwia to zachowanie wysokiej jakości produkowanych trunków.

  Apelacja o stopień niżej oznaczana jest literami IGP lub Vinho Regional. Wina Alentejano oznaczają alkohole produkowane wedle wytycznych IGP/VR. Dotyczy to luźniejszych reguł, które pozwalają wytwórcom na znacznie większą swobodę podczas tworzenia swoich trunków. Wina te są poddane kontroli pod kątem wielkości oraz terminu zbiorów. Dotyczy ona też wykorzystanych szczepów, zawartości alkoholu, a także długości starzenia w dębowych beczkach. Wybierając butelkę wina Alentejano, można liczyć na klasyczne portugalskie smaki z nutą świeżości i oryginalności, z której słyną lokalne winnice.

  Czego można spodziewać się po winach  Alentejano?

  Wina Alentejano reprezentują szeroką rodzinę trunków,. Łączy je słoneczny, ciepły klimat regionu oraz obecność słonych wiatrów znad Atlantyku. Dzięki temu owoce dojrzewają znacznie szybciej, a wina Alentejano charakteryzują się na ogół wytrawnym, pełnym smakiem, w którym można złowić wyraźne nuty owoców. Podczas produkcji czerwonych win Alentejano najczęściej wykorzystywane są szczepy Aragonez (Tempranillo), Castelao oraz Trincadeira. Odmiany te oferują głęboki smak przetworów owocowych. Mają też wytrawny bukiet oraz mocną budowę, która z powodzeniem znosi dojrzewanie w dębowych beczkach.

  Przeważnie te trzy odmiany są mieszane ze sobą, dzięki czemu powstają blendy o charakterystycznym dla południowej Portugalii bukiecie. Tego typu wina są przeważnie mocne, zarówno pod względem smaku, jak i zawartości alkoholu. Dlatego najlepiej je podawać wraz z wyrazistymi potrawami z czerwonym mięsem oraz pieczonymi warzywami. Białe wina powstają zwykle ze szczepu Antao Vaz i wyróżniają się wysoką kwaśnością oraz smakiem owoców tropikalnych. Dzięki luźniejszemu podejściu do reguł, trunki z Alentejano wykorzystują również zagraniczne odmiany Syrah oraz Cabernet Sauvignon, ale pomimo tego wina zachowują na wskroś portugalski styl. Trunki z tej kategorii to wszechstronne alkohole, które łączą w sobie głęboki, przyjemny dla podniebienia smak regionu Alentejo ze świeżością najpopularniejszych odmian winogron.

  Shopping cart close