Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

  Douro

  • VALDOURO RUBY PORTO 19%

   VALDOURO RUBY PORTO 19% 0,75L

   49,00  Availability: w magazynie
  • OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   OFFLEY PORTO RUBY 19,5% 0,75L

   59,00  Availability: w magazynie
  • GRAHAM’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   139,00  Availability: w magazynie
  • KOPKE FINE TAWNY

   KOPKE FINE TAWNY PORTO 19,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • Offley Porto Tawny

   OFFLEY PORTO TAWNY 19,5% 0,75L

   59,00  Availability: brak w magazynie
  • DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20%

   DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20% 0,75L

   65,00  Availability: brak w magazynie
  • GRAHAM'S LATE BOTTLED VINTAGE

   GRAHAM’S LATE BOTTLED VINTAGE PORT 20% 0,75L

   99,00  Availability: brak w magazynie
  • KI NO BI SEI 54,5% 0,7L

   PORTO GRAN CRUZ 30YO TAWNY 20% 0,75L

   349,00  Availability: brak w magazynie
  • PORTO CRUZ PINK 19%

   PORTO CRUZ PINK 19% 0,75L

   55,00  Availability: brak w magazynie
  • GLENCADAM RESERVA ANDALUCIA OLOROSO 46% 0,7L

   PORTO CRUZ RUBY 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie
  • VALDOURO TAWNY PORTO 19%

   VALDOURO TAWNY PORTO 19% 0,75L

   45,00  Availability: brak w magazynie
  • OFFLEY 10YO TAWNY PORTO

   OFFLEY 10YO TAWNY PORTO 20% 0,75L

   124,00  Availability: brak w magazynie
  • PORTO CRUZ WHITE 19%

   PORTO CRUZ WHITE 19% 0,75L

   51,99  Availability: brak w magazynie

   

  Porto i Douro to nazwy, które stały się praktycznie synonimami, gdy mowa o wzmacnianym winie z Portugalii. Słodkie, obdarzone mocnym smakiem trunki z doliny rzeki Douro, zyskały sobie międzynarodową sławę, co najlepiej odzwierciedla najwyższy stopień apelacji DOC, który gwarantuje niezrównaną jakość wina.

  Douro – kraina winem płynąca, choć nie tylko wzmocnionym 

  Gdy mowa o winach Douro, bezapelacyjnym faworytem jest oczywiście Porto we wszystkich swoich odmianach. Wzmacniane trunki stały się znakiem rozpoznawczym całego regionu. Różne rodzaje Porto znajdują się czołówce najpopularniejszych win na świecie. Zazwyczaj wina te kojarzą się ze słodkimi trunkami deserowymi. Jednakże w regionie produkuje się również alkohole wytrawne, a także odmiany rosé. Wyróżniają się one nutami truskawki oraz karmelu.

  Oprócz różowego wariantu, wina Douro można podzielić na trzy oficjalne kategorie: White Port – wytwarzany z białych szczepów Rabigato, Viosinho, Gouveio oraz Malvasia. Tawny Port – wyjątkowo słodka odmiana, obfitująca w nuty karmelu i orzechów. Klasyczna odmiana Ruby (Red) Port. Ta ostatnia wariacja win obejmuje długo dojrzewające butelki (LBV), wytrawne roczniki oraz nieflitrowane blendy typu Crusted. Na ogół jednak wzmacniane trunki z regionu Douro charakteryzują się mocnym kolorem, wyrazistym oraz intensywnym smakiem dojrzałych rodzynków. Warto jednak nadmienić, że w świecie smakoszy istnieje rozróżnienie między Porto a „winami Douro”. Przy czym ten drugi termin określa klasyczne, niewzmacniane trunki stołowe. Chociaż znacznie mniej znane, te wytrawne czerwone i białe wina są interesującym wyborem dla osób poszukujących wysoko ocenianych roczników.

  Historia wina Douro

  Na terenie dolina rzeki Douro wina tworzono już w czasach Cesarstwa Rzymskiego w trzecim i czwartym stuleciu naszej ery. Znaleziska wskazują, że już wcześniej górzysty krajobraz Douro przypadł do gustu hodowcom winorośli. Jednak dopiero w XII wieku tchnął nowe życie w region. Wraz z pojawieniem się mnichów z zakonu cystersów, pojawiły się doskonalsze metody uprawy, które otwarły kolejny rozdział w historii win Douro. Jednakże największa zmiana nadeszła w XVII wieku, gdy po raz pierwszy pojawiło się określenie wina Porto, jako wzmacnianego trunku pochodzącego z regionu Douro.

  Transport morski alkoholu w złotej epoce żaglowców nastręczał wielu trudności związanych z konserwacją trunku. Z tego powodu do win Douro zaczęto dodawać destylatu z mocniejszego alkoholu. Zwykle była to brandy – aby zabezpieczyć trunek przed kwaśnieniem. Wraz z traktatami Methuena, podpisanymi w 1703 roku, portugalskie trunki zostały obarczone znacznie niższym cłem niż wyroby francuskie. Sprawiło to, że wina stały się wyjątkowo pożądanym towarem na angielskich rynkach. W efekcie cały region został zdominowany przez wytwórców zajmujących produkcją i eksportem trunków przez faktorię handlową w mieście Porto – od którego zresztą wina Douro wzięły swoją nazwę. Nawet plaga filoksery nie ostudziła zapału miłośników portugalskich trunków. Popularność regionalnych win przyczyniła się szybkiego do odbudowania rynku oraz wzbogacenia go o nowe odmiany Porto.

   

  Shopping cart close