Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Kalifornia

  • Cava Freixenet Carta Nevada Semi Seco

   WINO MUS. CAVA FREIXENET CARTA NEVADA SEMI SECO 11,5% 0,75L

   39,00  Availability: w magazynie
  • WINO WOODHAVEN ZINFANDEL CALIFORNIA 13,5% 0.75L

   WINO WOODHAVEN ZINFANDEL CALIFORNIA 13,5% 0.75L

   43,00  Availability: w magazynie
  • Ravenswood Vintners Blend Zinfandel

   WINO RAVENSWOOD VINTNERS BLEND ZINFANDEL 13,5% 0,75L

   79,00  Availability: w magazynie

   

  Kalifornia oferuje wina, które są uważane za jedne z najlepszych na świecie i należą do najbardziej cenionych odmian na całym świecie. W Kalifornii znajduje się wiele regionów winiarskich, słynących z różnych odmian winorośli, a także charakterystycznych dla danego regionu sposobów przygotowywania wina.

  Jak to się zaczęło, czyli o historii najlepszego wina ze Stanów Zjednoczonych

  Historia wina z Kalifornii jest dość długa i sięga czasów kolonizacji hiszpańskiej, która miała miejsce w XVIII wieku. Pierwsze winnice zostały założone właśnie przez hiszpańskich misjonarzy. To oni zaczęli uprawiać w słonecznej Kalifornii winorośl tak, by móc korzystać z wina podczas liturgii. Misjonarze zaczęli również uczyć sztuki przygotowywania wina miejscowych Indian.

  Od 1769 roku, czyli momentu, kiedy misjonarze przybyli do Kalifornii, potrzeba było zaledwie 50 lat, by zaczęły powstawać pierwsze prywatne winiarnie. I tak, w 1820 roku, Don Jose Raimundo Carrillo założył pierwszą prywatną winnicę, którą nazwano Los Angeles Vineyard.

  W kolejnych dekadach rozwój win z Kalifornii nabierał tempa. W drugiej połowie XIX do Stanów Zjednoczonych zaczęli napływać imigranci, pochodzący między innymi z Europy. Włosi, Francuzi czy Niemcy dzielili się swoją wiedzą. Dzięki temu jeszcze bardziej podnieśli poziom wytwórstwa, wpływając na smak win.

  Niestety, amerykańskich upraw nie ominęła tzw. klęska filoksery, czyli szkodnika, który niszczy winorośle. Trudno jest powstrzymać jego szybki i ekspansywny atak. Na szczęście, wina z Kalifornii przetrwały dzięki sprowadzeniu odmian, które są odporne na filokserę i przemysł winiarski zdołał się utrzymać. Wina z Kalifornii są cenione zarówno przez krytyków, jak i koneserów wina na całym świecie po dzień dzisiejszy.

  Jak smakują wina które oferuje Kalifornia?

  Kalifornia oddaje trunki, które wyróżniają się różnorodnym sposobem ich przygotowywania. Wytwarza się je na bazie odmiennych winorośli i wreszcie – leżakowane przez różny okres czasu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wina ze słonecznego stanu wyróżniają się szeroka gamą smaków. Pośród których każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać.

  Wina czerwone z Kalifornii często wyróżniają się intensywnie owocowymi nutami, z aksamitnymi taninami. Trunki białe również przywodzą na myśl owoce, ale głównie cytrusy, z wyważoną kwasowością. Wina musujące są orzeźwiające i intensywnie owocowe.

  Z czym serwować wina z Kalifornii, by wydobyć pełnię ich smaku? 

  Wina, które oferuje Kalifornia, świetnie komponują się z różnego rodzaju daniami, co zdecydowanie ułatwia łączenie ich z posiłkami. I tak, wina te można łączyć np. z daniami mięsnymi. Zarówno z mięsem jasnym, jak i  czerwonym. Te odmiany wina są również dobrym pomysłem jako dodatek do przystawek: np. desek wędlin czy serów, a także różnego rodzaju wegetariańskich aperitifów. Wina Kalifornia smakują świetnie również w połączeniu ze słodkimi deserami – takimi jak ciasta z kremem czy desery czekoladowe, a także tarty owocowe.

  Koszyk Wróć do strony