Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

    Wyświetlanie jednego wyniku

    Dornfelder

    • Heinrich Vollmer Dornfelder

      HEINRICH VOLLMER DORNFELDER 13,5% 1L

      52,00  Availability: w magazynie

     

    Winorośl dornfelder to stosunkowo nowa odmiana, która pojawiła się w okolicach 1955 roku w Niemczech. Powstała ona na bazie dwóch innych szczepów: helfenstiener oraz heroldrebe. Obydwa zostały stworzone przez tego samego hodowcę, Augusta Herolda. Jakim smakiem wyróżniają się wina z tego szczepu?

    Czym wyróżnia się winorośl dornfelder? 

    Winorośl dornfelder wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nie nadaje się co prawda na tereny zagrożone mrozem, jednak świetnie radzi sobie z dość niskim nasłonecznieniem czy wiatrem. Roślina ma tendencję do dynamicznego rozrostu, który sprawia, że oferuje bardzo obfity plon. Jednocześnie, smak takich owoców jest dość mało wyrazisty, co nie jest pożądane w winiarstwie. Dlatego też, aby zapewnić winogronom możliwość jak najlepszego rozwoju, doświadczeni winiarze bardzo często podcinają winorośl dornfelder. Dzięki temu roślina “koncentruje się” na tym, by substancje aromatyczne dostały się do winogron, które pojawiły się na podciętej winorośli.

    Choć winorośl dornfelder dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ma dość duże wymagania, jeśli chodzi o podłoże. Nie wystarczy jej piaszczysty czy kamienisty grunt. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej gleby. Odwdzięcza się intensywnie czerwonymi owocami, które cieszą się dużą popularnością wśród twórców niemieckich win. Szczególnie często odmianę dornfelder można spotkać na terenie Palatynatu i Hesji Nadreńskiej. Całkowity udział tej winorośli wśród niemieckich upraw to około 8%. To czyni ze szczepu drugą co do popularności roślinę uprawianą do produkcji wina na terenie Niemiec!

    Wina dornfelder – jak smakują? 

    Z winorośli dornfelder wytwarzane są niemieckie wina czerwone. Co ciekawe, nim roślina została podstawą do produkcji samodzielnych win, wcześniej wykorzystywane ją do kupażowania z jasnymi winami w celu nadania im ciemniejszej barwy.

    Wina dornfelder charakteryzują się dość łagodnym, owocowym smakiem. W zależności od wersji wina, a zatem od tego, czy mamy do czynienia z winem starym, czy młodym, smak będzie różny. Waha się od kwaśnych nut czerwonych i czarnych owoców, aż po zdecydowanie bardziej stonowany smak win starzonych. Jeśli chodzi o te drugie, wina postarza się w dębowych beczkach. Dlatego właśnie, oprócz znanych, złagodzonych nut owocowych, pojawia się również aromat kakao i przypraw. Sama struktura jest nieco bogatsza i gęstsza w porównaniu do wina młodego co sprawia, że starzone wina dornfelder to świetny wybór dla prawdziwych koneserów.

    Jak serwować wina dornfelder? 

    Wina dornfelder należy podawać schłodzone. Z uwagi na kwasowe nuty tego alkoholu, świetnie łączy się on z dość ciężkimi potrawami, łagodząc ich intensywne nuty i zapewniając orzeźwienie. Wina z tego szczepu warto zatem połączyć z pieczoną wołowiną czy mięsem wieprzowym, a nawet dziczyzną. Te niemieckie alkohole świetnie smakują również w zestawieniu z cięższymi serami o intensywniejszym smaku.

    Shopping cart close