Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Grignolino

  • Franco Francesco Grignolino d'Asti

   WINO FRANCO FRANCESCO GRIGNOLINO D’ASTI 13% 0,75L

   39,99  Availability: w magazynie

   Grignolino d’Asti to wytrawne czerwone wino z autochtonicznego szczepu piemonckiego Grignolino. Pochodzi z winnic usytuowanych w miejscowości Agliano d’Asti.

   

  Pochodzące z Piemontu wina Grignolino to intrygujący wybór dla miłośników czerwonych trunków. Zwłaszcza tych poszukujących nietypowych smaków oraz najwyższej jakości w każdej butelce. Chociaż ta odmiana winogron nie jest szeroko znana poza granicami swojej ojczyzny, jej walory zaowocowały aż trzema trunkami o apelacji DOC.

  Lekkie, młode i przystępne – charakterystyka win Grignolino 

  Wina Grignolino to lekko i średnio zbudowane trunki o barwie wahającej się od różowego turmalinu po rubin. Pod względem smaku oferują mocny i czysty smak czereśni, granatu, jagód, ziół oraz przypraw. Obecność tanin wzmaga uczucie kwaśności w ustach, co dla wielu miłośników wina z tego szczepu stanowi charakterystyczną cechę, nie pozwalającą przejść obok tego trunku obojętnie. Chociaż Piemont słynie z mocno zbudowanych trunków, lekka goryczka sprawia, że wina Grignolino sprawdzą się nawet w towarzystwie delikatnych odmian czerwonego mięsa. Podczas łączenia z potrawami dużą rolę odgrywa rześki bukiet smakowy. Pasuje on do mięsa kaczki, kurczaka, indyka, łagodnych potraw kuchni indyjskiego. Sprawdzi się też do tłustych ryb – takich jak tuńczyk czy łosoś. Pasuje również idealnie do klasycznych dań kuchni piemonckiej.

  Ze względu na wysoką zawartość tanin wina Grignolino to wymarzone towarzystwo dla potraw z pesto oraz zawierających makaron. Jego kwasowość pozwala skutecznie oczyścić podniebienie. Warto jednakże pamiętać, że wina te są lżej zbudowane od innych trunków z regionu. Dlatego nie powinno się ich podawać razem z tłustymi lub twardymi mięsami czerwonymi, takimi jak steki. Podczas serwowania należy pamiętać o schłodzeniu alkoholu do temperatury około 15-17° Celsjusza. Jednocześnie staranna filtracja na poziomie produkcji eliminuję potrzebę dekantacji. Ostatnią istotną cechą wina Grignolino jest ich wyjątkowo przystępna cena. Nawet butelki z oznaczeniem DOC nie uszczuplą znacząco portfela. Sprawia to, że jest to doskonały wybór dla miłośników czerwonych trunków, którzy poszukują wysokiej jakości trunku na każdą okazję.

  Dawid kontra Goliat – historia wina Grignolino 

  Chociaż wina Grignolino cieszą się obecnie niewielkim – choć rosnącym – zainteresowaniem, w XIII wieku stanowiły wyjątkowo popularny trunek na północy Italii. Jest to rodzima odmiana winorośli, pochodząca najprawdopodobniej ze wzgórz Monferrato. Czyni to z niej wyjątkowo stary i zasłużony szczep. Sama nazwa wina Grignolino wzięła się od lokalnego słowa „grignole”, co oznacza dosłownie „wiele nasion”. Obecność licznych pestek sprawiała, że podczas tłoczenia trunek otrzymywał spory zastrzyk tanin, co do dziś stanowi znak charakterystyczny wina Grignolino. Zachowanie balansu pomiędzy lekkością i kwaśnością wymaga dużego doświadczenia, co w połączeniu z wybredną naturą winorośli sprawiło, że w latach 70. XX wieku wina Grignolino straciły popularność. Ówczesny rynek winiarski był kształtowany przez myśl, że czerwone trunki muszą cechować się mocną budową oraz przytłaczającym smakiem. Dopiero w ostatnich dekadach uwaga nabywców skierowała się na lekkie, świeże alkohole produkowane z lokalnych odmian owoców, co przyczyniło się do renesansu wina Grignolino.

  Koszyk Wróć do strony