Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Bical

  • LUIS PATO VINHAS VELHAS 2015

   LUIS PATO VINHAS VELHAS 2015 13% 0,75L

   139,00  Availability: brak w magazynie

   

  Chociaż szczep Bical nie jest tak rozpoznawalny, jak inne odmiany portugalskich winogron, stanowi ważny element krajobrazu winiarskiego tego atlantyckiego kraju. Z owoców tego szczepu powstaje szereg wytrawnych, białych trunków. Oznacza się je regionalnymi apelacjami DOC (DOP). Co warto wiedzieć o tym szczepie?

  Szczep Bical – gracz zespołowy 

  Winogrona szczepu Bical to miękkie i aromatyczne owoce, które wyróżniają się zapachem brzoskwini oraz moreli. W przypadku sprzyjającej auty, winogrona zaczynają rozwijać nuty tropikalnych owoców. Szczep Bical dobrze znosi starzenie w drewnianych beczkach. Dlatego właśnie jest chętnie wykorzystywany do produkcji dojrzałych trunków o dobrze rozwiniętym bukiecie, a także win musujących. W tym drugim przypadku szczep ten jest bardzo często łączony z winogronami Arinto. Dzięki temu osiąga się zrównoważony, lekki smak.

  Ze względu na swoje właściwości, owoce szczepu Bical stanowią ważny element białych trunków pochodzących z regionów Bairrada oraz Dão. Warto jednak pamiętać, że na etykiecie mogą znaleźć się inne określenia. Mowa tu o Arinto de Alcobaça, Barrado das Moscas, Bical de Bairrada, Borrado das Moscas, Fernão Pires Galego, Pedro, Pintado das Moscas, Pintado dos Pardais and Torrontés. Oznaczają one także owoce ze szczepu Bical. Wina powstające z tej odmiany to klasyczne, portugalskie trunki. Wytwarza się je w zgodzie z wielowiekową tradycją regionu. Chociaż nie są one tak popularne, jak wzmacniane trunki z regionu Douro, zasługują na uwagę. A to ze względu na wyjątkowy smak, łączący owoce z przyjemną dla podniebienia wytrawnością.

  Profil smakowy szczepu Bical 

  Wina wytwarzane ze szczepu Bical to zazwyczaj trunki musujące lub mieszane. Jednakże w regionach  Bairrada i Dão powstają również wina jednoodmianowe. Pod względem smaku alkohole te to mocno wytrawne wina o średniej lub lekkiej budowie i mocno zarysowanym owocowym bukiecie. Szczep ten zapewnia obecność nuty brzoskwiniowych i morelowych. W przypadku roślin rosnących w cieplejszych rejonach kraju, bukiet będzie obejmował również papaję oraz mango. Ze względu na dobrą odporność na starzenie, szczep Bical zapewnia wzmocnienie budowy wina. Dzięki czemu butelkę trunku można otworzyć nawet kilka lat po zabutelkowaniu. Dojrzewanie w szkle zapewni rozwój owocowych nut o pełniejszym smaku.

  Podczas łączenia wina ze szczepu Bical z jedzeniem dobrze jest zapamiętać podstawową zasadę, która pomoże szybko dobrać odpowiednie potrawy: aromat dania nie powinien być mocniejszy od bukietu wina. Trunki z tego  szczepu doskonale komponują się z praktycznie dowolnymi daniami obejmującym białe mięso, a także owoce morza. Grillowane ryby, małże, a także lekkie potrawy z kurczaka – zwłaszcza przepisy wykorzystujące cytrusy lub morele. Będą stanowiły doskonały wybór dla win ze szczepu Bical. Przed podaniem warto zadbać o odpowiednie schłodzenie trunku do około 8° Celsjusza, co zapewni perfekcyjne doznania smakowe podczas degustacji. Trunki musujące warto potrzymać w lodówce nieco dłużej, aby ich temperatura opadła do 6-7° Celsjusza.

  Shopping cart close