Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

  Malvasia

  • DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20%

   DELAFORCE FINE WHITE PORTO 20% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie
  • MALVASIA DI CASTELNOUVO FRANCO FRANCESCO 6% 0,75L

   MALVASIA DI CASTELNOUVO FRANCO FRANCESCO 6% 0,75L

   54,00  Availability: w magazynie
  • CASA DA LOUSA WHITE

   CASA DA LOUSA WHITE 19% 0,75L

   43,00  Availability: brak w magazynie

   

  Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wina Malvasia to stosunkowo mało popularna odmiana białych i różowych trunków. Jednakże wystarczy przyjrzeć się z bliska, aby odkryć, iż ta odmiana winogron odcisnęła głębokie piętno w całym basenie Morza Śródziemnomorskiego. Uwielbiane zarówno za słodycz, wytrawność, jak i żywotność wina Malvasia to świetny wybór dla miłośników aromatycznych trunków.

  Bukiet, który zniewala – smak i charakterystyka wina Malvasia 

  Białe wina Malvasia to wyjątkowo rozbudowana rodzina trunków, których smak obejmuje pełne spektrum. Od wytrawnych roczników po słodkie alkohole deserowe, wzmacniane, a nawet musujące. Owoce tej odmiany obfitują w nuty brzoskwini, moreli, kwiatów, migdału, ziół, cytrusów, natomiast mocny aromat stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych wina Malvasia. W zależności od miejsca uprawy, w bukiecie znaleźć można również smak ananasa, jaśminu, guawy, soli, minerałów, natomiast leżakowanie w dębowych beczkach dodaje nut wanilii, przypraw, pieprzu i orzechów. Wysoka zawartość cukru w winogronach sprawia, że są one wyjątkowo często wykorzystywane do produkcji słodkich trunków deserowych oraz wzmacnianych.

  Wina Malvasia stanowią najsłodszą kategorię trunków z Madery. Owoce tej odmiany są istotnym elementem białego Porto z Portugalii oraz deserowego Vin Santo – dosłownie „Świętego wina” – z Toskanii. Lżejsze, wytrawne wina Malvasia najlepiej serwować w temperaturze od 7 do 12° Celsjusza w towarzystwie potraw z drobiu, ryb, owoców morza oraz warzyw. Nie trzeba jednak stronić od ostrzejszych przypraw. Z kolei słodsze, mocniej zbudowane wina Malvasia – jak te pochodzące z Madery – to trunki typowo deserowe, które zabłysną w towarzystwie suszonych owoców, ciast, czekolady, musów oraz serów pleśniowych. W przypadku tego typu alkoholi najlepiej podawać je w temperaturze od 18 do 21° Celsjusza.

  Antyczne korzenie, współczesne owoce – historia wina Malvasia 

  Historia wina Malvasia to jedna z bardziej fascynujących opowieści w świecie winogron. Mowa tutaj bowiem o dziejach liczących tysiące lat. Odmiana ta pochodzi najprawdopodobniej od szczepu Athiri, rodzimej dla Grecji winorośli o jeszcze starszym rodowodzie. Jego nazwa wywodzi się od wyspy Thira – dzisiejszego Santorynu. Na Santorynie znajdowała się kolonia wyjątkowo zaawansowanej kultury minojskiej, lecz w wyniku erupcji wulkanu została ona zmieciona z powierzchni wyspy. Według niektórych badaczy stało się to podstawą dla legend o Atlantydzie. Jednakże kultura minojska wywodziła się z Krety, czyli miejsca, uznawanego za kolebkę win Malvasia. Stamtąd odmiana rozprzestrzeniła się na Cyklady oraz półwysep Peloponeski. Trunek stał się wielce pożądanym dobrem nie tylko we wschodniej części Morza Śródziemnego, ale również w krajach zachodniej Europy.

  Gdy Kreta oraz Peloponez dostały się na orbitę wpływów weneckich po zakończeniu IV krucjaty na początku XIII wieku, przedsiębiorczy kupcy szybko zorientowali się, że wina Malvasia to prawdziwa żyła złota. Eksport odbywał się z lakońskiego portu o nazwie Monemvasia. Przez to właśnie na zachodzie Europy szybko zaczęto określać greckie trunki mianem wina Malvasia. W przypadku wzmacnianego alkoholu z Madery używane jest określenie Malmsey, ale do produkcji wykorzystywana jest właśnie grecka odmiana winorośli. Wina Malvasia – zarówno te słodkie, jak i wytrawne – szybko zdobyły uznanie na Sycylii, w Italii, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji i Słowenii, co uczyniło z tego szczepu jedną z najbardziej uznanych odmian białej winorośli w Europie.

  Shopping cart close