Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

  Picpoul

  • NOILLY PRAT DRY

   NOILLY PRAT DRY 18% 0,75L

   79,00  Availability: w magazynie
  • MARTINI ROSSO 14,4% 1L

   MARTINI ROSSO 14,4% 1L

   42,99  Availability: brak w magazynie
  • NOILLY PRAT AMBRE 16% 0.75L

   NOILLY PRAT AMBRE 16% 0.75L

   67,00  Availability: brak w magazynie
  • NOILLY PRAT ROUGE

   NOILLY PRAT ROUGE 16% 0,75L

   79,00  Availability: brak w magazynie

   

   

  Trudno znaleźć gatunek winorośli, który oferowałby owoce o tak wyrazistym i rześkim bukiecie. Intensywnie cytrynowe, obdarzone nutą morskiej soli wina Picpoul stanowią skarb Langwedocji. Zdobył on apelację AOC – co samo w sobie stanowi gwarancję wybornego smaku.

  Winorośl z widokiem na morze – wina Picpoul 

  Wina Picpoul stanowią intrygujący wyjątek pośród białych trunków, wytwarzanych z odmian dojrzewających w ciepłym, śródziemnomorskim klimacie. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo wysoką kwasowością. Ma lekką budowę i wytrawny smak. Podczas gdy większość rosnących w podobnych warunkach winorośli zdradza w bukiecie ciężar, związany z wykorzystaniem dojrzałych, nasyconych cukrami owoców. Sama nazwa wina Picpoul wzięła się od stwierdzenia „pique-poul”, czyli dosłownie „piekące w usta”. Obrazuje ona wysoką kwaśność oraz nuty cytrusów i soli, które nadają trunkowi wyjątkowego smaku. Dodatkowo, podczas degustacji, można napotkać zielone jabłko, kwiaty, tymianek, minerały. Wszytsko to podkreśla umiarkowana zawartość alkoholu w przedziale od 11,5 do 13,5%.

  Lekka budowa win z tego szczepu czyni z nich doskonały wybór podczas podawania przekąsek, owoców morza, ryb, drobiu oraz lekkich dań z makaronem. Podczas doboru przypraw warto postawić na synergię z owocowym bukietem wina.. Warto wybrać cytrynę, fenkuł, imbir oraz pikantne papryczki. Przed serwowaniem należy zadbać o schłodzenie butelki do temperatury do około 3-7 ° Celsjusza. Pozwoli to wydobyć maksymalną ilość nut smakowych z wina Picpoul. Ze względu na wyrazisty profil, trunek ten znakomicie nadaje się do mieszania orzeźwiających koktajl. Sprawdzi się jako aperitif, natomiast w kupażach odmiana ta jest dodawana, aby uzyskać bardziej wyrazisty smak. Przy bardziej oficjalnych okazjach warto sięgnąć po wina Picpoul oznaczone apelacją AOC, aby zyskać gwarancję, iż trunek został stworzony z poszanowaniem langwedockiej tradycji winiarskiej.

  Długa historia wina Picpoul 

  Dzieje wina Picpoul rozpoczynają się w V wieku przed naszą erą, wraz z założeniem pierwszych upraw winorośli przez przybyszów z Grecji. Chociaż odmiana ta obecnie cechuje się jasnym kolorem owoców, badania genetyczne wykazały, że wywodzi się ona od jeszcze starszego, choć obecnie niezwykle rzadkiego, czerwonego szczepu Brun Fourca. Pierwsze pisemne wzmianki na temat wina Picpoul pochodzą z XIV wieku wraz z określeniem „picapoll”, które odnotowali lokalni winiarze. Natomiast w XVII wieku trunek ten był już uznawany za jedną z najważniejszych odmian z południa Francji. Wina Picpoul zyskały sławę również pod nazwą Picardian – czyli trunku powstającego po zmieszaniu owoców z winogronami odmiany Clairette Blanche. Wraz z upływem czasu Langwedocja była coraz częściej utożsamiana z czerwonymi alkoholami o niewygórowanej cenie, jednak wina Picpoul nie straciły na popularności.

  Portugalscy kupcy chętnie zabierali duże ładunki trunku z portu w Sète na rynki północnoeuropejskie. Tam cieszyły się one dużą popularnością. Plaga filoksery zdziesiątkowała uprawy. Zmusiło to hodowców do powolnego odtwarzania upraw oraz poszukiwania nowych rynków zbytu. Z nastaniem lat 60. XX wieku produkcja wermutów stała się swoistym kołem ratunkowym dla wina Picpoul. Jednak okres prosperity dobiegł końca wraz z latami 80. Konieczność znalezienia nowej drogi dla wina Picpoul sprawiła, że powrócono do korzeni, czyli produkcji wytrawnych trunków o unikalnym, langwedockim charakterze.

  Shopping cart close