Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

  Pinot Blanc

  • ALSACE AOC EDELZWICKER 0.75L

   ALSACE AOC EDELZWICKER 0.75L

   67,00  Availability: w magazynie
  • LAMBORGHINI GOLD BRUT

   LAMBORGHINI GOLD BRUT 12% 1,5L

   469,00  Availability: brak w magazynie

   

  Chociaż wina Pinot Blanc nie zajmują miejsca na podium wśród najbardziej popularnych białych trunków na świecie, aromatyczny bukiet zapewnił im liczne grono zwolenników. Przyjemny smak brzoskwini oraz migdałów, połączony z możliwością starzenia sprawił, że wina te stanowią wyjątkowo interesującą propozycję dla osób poszerzających swoje horyzonty.

  Młode lub leżakowane – charakterystyka wina Pinot Blanc 

  Wina Pinot Blanc to szeroka kategoria trunków, obejmująca klasyczne, wytrawne alkohole w stylu francuskim i niemieckim, a także odmiany musujące oraz słodkie. Wszechstronna natura owoców sprawia, że wina te smakują znakomicie tuż po zabutelkowaniu. Mogą również zostać poddane leżakowaniu w dębowych beczkach. Tego typu trunki są mocniej zbudowane, co przekłada się również na ich żywotność. Niezależnie od sposobu dojrzewania, wina Pinot Blanc to na ogół pozbawione tanin wytrawne trunki, charakteryzujące się średnią kwaśnością oraz zawartością alkoholu na poziomie pomiędzy 12 a 15%. Bukiet smakowy obejmuje brzoskwinię, migdały, skórkę cytrynową, gruszkę oraz nuty mineralne. W przypadku leżakowania win w dębowych beczkach, można spodziewać się innego doznania. Mocniejszej budowy, kremowej tekstury oraz wyraźniejszych nut jabłka, cytryny, gruszki oraz minerałów.

  Klasyczne wina Pinot Blanc należy serwować w temperaturze od 7 do 12° Celsjusza w standardowych kieliszkach. Trunek ten sprawdzi się najlepiej w przypadku dań o subtelnym smaku. Idealne jest do miękkich serów, sałatek, drobiu oraz ryb. Najlepszą zasadą w tym wypadku jest wybór potraw, których profil smakowy zbliżony jest do łagodnego, owocowego bukietu wina. Jeżeli zdecydujemy się na trunki musujące, trzeba zadbać o mocniejsze schłodzenie do około 6-8° Celsjusza. Z kolei podczas serwowania deserowych odmian temperatura powinna osiągnąć od 6 do 10° Celsjusza. Warto też pamiętać o doborze odpowiednich kieliszków. Zwłaszcza w przypadku mocniejszych win Pinot Blanc, gdy trzeba zapewnić alkoholowi możliwość swobodnego kontaktu z powietrzem.

  Apelacje oraz lokalne odmiany wina Pinot Blanc 

  Wina Pinot Blanc występują pod wieloma lokalnymi nazwami. Odzwierciedla to różnorodność smaku oraz pochodzenie owoców, ale może również przyczynić się do zamieszania podczas wyboru butelki. Chociaż na etykiecie można znaleźć takie określenia jak Weissburgunder, Klevner – w krajach niemieckojęzycznych – oraz Pinot Bianco – dla Włoch oraz Hiszpanii, odnoszą się one właśnie do wina z tego szczepu. Kolejną nieco mylącą kwestią pod względem nazewnictwa jest apelacja AOC dla regionu Alzacja. Określa ona przepisy dotyczące produkcji wina z tego szczepu. Może się okazać, że butelka trunku spełniająca wspomniane wymogi niekoniecznie wykorzystuje właśnie ten rodzaj winogron.

  W przypadku alzackich przepisów określenie wina Pinot Blanc odnosi się do wszystkich białych trunków wytwarzanych z owoców rodziny Pinot. Obejmuje ona np. szczep Pinot Gris. Mimo tego, jeżeli zależy nam na znalezieniu wysokiej klasy wina, warto zwrócić uwagę na alzackich wytwórców. Specjalizują się oni w produkcji znakomitych białych alkoholi.

  Shopping cart close