Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Tinta de Toro

  • Muruve Crianza

   MURUVE CRIANZA 14,5% 0,75L

   65,00  Availability: w magazynie

   

  Gdy mowa o czerwonych trunkach z ojczyzny Cervantesa i Picassa, nie sposób nie wspomnieć o winach Tinta de Toro. To faworyt wielu krytyków, a także najchętniej sadzona odmiana czerwonych winogron w kraju. Właśnie z tych owoców powstają jedne z najwyżej cenionych trunków, produkowanych wedle surowych wymogów hiszpańskiego systemu apelacji.

  Co warto wiedzieć o winach Tinta de Toro? 

  Na początku trzeba zaznaczyć, że wina Tinta de Toro mogą występować pod wieloma różnymi nazwami. Związane jest to z podziałem Hiszpanii na liczne regiony, specjalizujące się w produkcji rozmaitych trunków. Każdy z nich posiada własną tradycję oraz specyfikę, co przekłada się również na lokalne nazwy winogron. Z tego powodu trunki te mogą być określane jako Tempranillo, Tinta Fino, Ull de Llebre, Cencibel czy Tinta del Pais. Mocno zbudowane, wytrawne i obdarzone wyrazistymi taninami wina te to kwintesencja hiszpańskich trunków, a ich smak stanowi wizytówkę miejscowych wytwórców. Bukiet wiśni, suszonych fig, truskawek, drzewa cedrowego, tytoniu, ziół, skóry oraz przypraw oferuje złożone doznania. Wyostrza je solidna zawartość alkoholu na poziomie 13,5-15%.

  Wina Tinta de Toro wyróżniają się mocnym, wielowarstwowym smakiem, który najlepiej sprawdzi się w towarzystwie potraw o równie śmiałym profilu. Po butelkę starszego trunku warto sięgnąć, gdy na stole pojawiają się np. pieczone i smażone czerwone mięsa. Równie właściwe są sery pleśniowe o mocnym charakterze. Młodsze roczniki sprawdzą się z kolei w towarzystwie pizzy, makaronów oraz dań z sosem pomidorowym. Przed podaniem warto pamiętać o schłodzeniu trunku. Najlepiej do temperatury zbliżonej do pokojowej (15-20° Celsjusza). Trunek wymaga też dekantacji, która w przypadku takiego wina powinna trwać około godziny. Ze względu na mocną budowę, trunki te bardzo dobrze znoszą starzenie w dębowych beczkach oraz dojrzewanie w butelce. Można bez obaw przechowywać je przez ponad dekadę, zanim wyciągniemy korek.

  Historia wina Tinta de Toro 

  Dzieje wina Tinta de Toro są obiektem spekulacji wśród specjalistów, gdyż obecnie istnieje kilka teorii dotyczących powstania tej odmiany winorośli.  Jednakże badania genetyczne w 2012 roku wykazały, że wina te są w istocie owocem zmieszania mieszanką odmian Albillo i Benedicto. Trudno jednoznacznie określić, kiedy dokładnie szczep ten pojawił się w Hiszpanii. W grę wchodzi zarówno wiek IX, jak i II stulecie przed naszą erą. W samym regionie Toro – z którego pochodzą najsławniejsze wina Tinta de Toro – winorośl była uprawiana przynajmniej od końca I wieku przed naszą erą. Związane było to z wymianą wiedzy między Celtami, a osadnikami z Fenicji oraz Grecji. Wiadomo jednak, że już we wczesnym średniowieczu lokalne trunki były poszukiwanym przez kupców towarem.

  Trunki te rozwinęły w pełni skrzydła za panowania Alfonsa IX. Był on oświeconym władcą, monarchą odpowiedzialnym za zwołanie pierwszego posiedzenia parlamentu w kraju. Król przekazał ziemie w regionie Toro w ręce zakonników, którzy uczynili z wina Tinta de Toro fundament swojego bogactwa. Ze względu na piaszczyste gleby, uprawy z tego regionu nie zostały zdziesiątkowane przez plagę filoksery. Pozwoliło to rozesłać sadzonki do Francji oraz spustoszonych przez mszyce winnic na terenie kraju. W Toro przetrwało wiele wiekowych roślin, a wysoka jakość wytwarzanych trunków sprawiła, że wina z tego szczepu są jednymi z najlepiej rozpoznawanych trunków Hiszpanii.

  Shopping cart close