Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

  Tinto Cao

  • PORTO GRAHAM’S 10YO TAWNY PORT 20% 0,75L

   139,00  Availability: w magazynie
  • OFFLEY 30YO TAWNY PORTO

   PORTO OFFLEY 30YO TAWNY 20% 0,75L

   659,00  Availability: w magazynie

   

  Wina Tinto Cao to znakomity przykład na to, jak zróżnicowany i niezwykły może być świat trunków. Ta portugalska odmiana winogron, zajmuje mniej niż jeden procent upraw w samym regionie dolinie Douro. Jednak owoce tego szczepu stanowią ważny element najsławniejszego wina z tego kraju, czyli Porto.

  Smak i charakter wina Tinto Cao 

  Wina Tinto Cao czy też Tinta Cao, w przeważającej większości przypadków reprezentowane są przez wzmacniane trunki Porto. Winogrona te pełnią funkcję stosunkowo niewielkiego dodatku do mieszanki. Bukiet smakowy szczepu obejmuje dojrzałe wiśnie, śliwki, kwiaty, malinę, a także intensywne nuty pieprzu, wosku pszczelego, przypraw, skóry oraz drewna. Łagodne taniny, kwasowość i mocna budowa sprawiają, że wina z tego szczepu znakomicie nadają się do długotrwałego leżakowania oraz dojrzewania w butelce. Cechy te są niezwykle istotne w przypadku Porto. Dlatego właśnie ta odmiana – pomimo trudności w uprawie – jest tak wysoko ceniona przez portugalskich producentów.

  W przypadku klasycznego wina Tinto Cao możemy spodziewać się wytrawnego, zniuansowanego smaku. Podkreśla go zawartość alkoholu na poziomie 13,5-15%. Tak powstały bukiet  doskonale pasuje do pieczonego mięsa oraz cięższych potraw. Jednakże w większości przypadków wina z tego szczepu zalicza się do odmiany Porto, czyli trunków o zawartości alkoholu oscylującej wokół liczby 20%. W tym wypadku mowa o mocno zbudowanych, słodkich winach, przeznaczonych do degustacji w towarzystwie deseru lub zamiast niego. Ze względu na dużą popularność portugalskiego stylu wzmacnianych trunków, wina Tinto Cao można spotkać również w wariantach wytrawnych. Stanowią one perfekcyjny wybór do grilla lub obiadu obfitującego w białka oraz tłuszcze.

  „Czerwony Pies” z Douro – historia wina Tinto Cao

  Wina Tinto Cao – nazwa oznacza dosłownie „Czerwonego Psa” – mają długą historię. Sięga ona przynajmniej XVII wieku.  Można jednak śmiało założyć, że ta rodzima odmiana winogron, znana była już wcześniej. Wina z tego szczepu nie są łatwe w produkcji. Krzaki tej odmiany  nie są szczególnie płodne, a na domiar złego owoce dojrzewają stosunkowo późno, co dodatkowo zwiększa ryzyko zniszczenia zbiorów przez deszcze oraz infekcje ze strony grzybów. Dziwić może zatem, że winiarze z doliny Douro nie wyobrażają sobie produkcji Porto bez dodatku wina właśnie z tego szczepu. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Wyrazisty, mocny smak oraz łagodne, jedwabiste taniny, pozwalają dodać wzmacnianym trunkom intensywnego smaku, nie tłamsząc słodyczy, z której słynie Porto. Nawet skromny dodatek owoców tej odmiany, jest w stanie całkowicie odmienić charakter kupażu i nadać mu odpowiedniej głębi.

  Wina Tinto Cao niemalże zniknęły z powierzchni ziemi wraz z plagą filoksery. Postawiła ona hodowców przed trudnym pytaniem: czy warto kultywować trudną w uprawie odmianę, czy lepiej skupić się na bardziej stabilnych szczepach? Na przełomie tysiącleci wina Tinto Cao, wciąż stały nad krawędzią zagłady, jednakże rosnące zainteresowanie trunkami wysokiej jakości oraz lokalnymi odmianami sprawiło, że odmiana powróciła do łask i dziś dba się o nią ze szczególną uwagą, tak aby szczep przetrwał jeszcze wiele stuleci.

  Shopping cart close