Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 250 PLN!

  Wyświetlanie jednego wyniku

  Ugni Blanc

  • Pellehaut L’Ete Gascon Blanc

   PELLEHAUT L’ETE GASCON BLANC 11% 0,75L

   39,00  Availability: brak w magazynie

   

  Wina Ugni Blanc to swoisty kameleon pośród białych odmian winogron. Sama nazwa może pozostawać stosunkowo nieznana poza granicami Francji, jednakże ten szczep jest szeroko wykorzystywany do produkcji nie tylko win, ale również szeregu innych alkoholi. Jakie sekrety skrywają te wina?

  Lekkie i przystępne – smak wina Ugni Blanc 

  Wina Ugni Blanc – znane we Włoszech jako Trebbiano – to białe trunki, które cieszą się opinią zbalansowanych, choć nie tak ekscytujących, jak alkohole wytwarzane z bardziej charyzmatycznych szczepów winorośli. Nie jest to opinia w pełni zasłużona, gdyż wina te mogą zaskoczyć wszechstronnością. Na ich bukiet smakowy składa się brzoskwinia, cytryna, zielone jabłko oraz nuty bazylii i odrobina czynników mineralnych. Przy umiarkowanej wytrawności, budowie oraz wysokiej kwaśności, daje to  klasyczny smak trunku z białych winogron.

  Przy zawartości alkoholu na poziomie 11,5-13,5%, wina Ugni Blanc sprawdzają się jako dodatek do wielu potraw. Idealnie pasują do twardych serów, makaronów z owocami morza, pizzy, pesto, drobiu oraz ryb. Kieliszek trunku można podać również przed posiłkiem, jako aperitif. Świetnie będą smakować z przystawkami. Warto jednak pamiętać o schłodzeniu butelki do około 7-12° Celsjusza przed wyciągnięciem korka. Ze względu na stosunkowo neutralny smak wina te to również znakomity wybór dla koktajli takich jak Front Porch Swing, Bicicletta czy warianty Sangrii. Jednocześnie stonowany bukiet oraz umiarkowana wytrawność czynią z wina z tego szczepu doskonały wybór na większe imprezy, gdy trzeba wybrać trunek, który przypadnie do gustu wszystkim gościom.

  Więcej niż smak – historia oraz mniej znane oblicze wina Ugni Blanc 

  Historia wina Ugni Blanc we Francji rozpoczyna się najprawdopodobniej wraz z blisko siedemdziesięcioletnim okresem rezydowania papieży w Awinionie. Do XVI stulecia wina te cieszyły się dużą popularnością w regionie, jednakże z czasem ich gwiazda zaczęła blednąć. Miało to związek z rosnącą popularnością winnic burgundzkich i nieustanną konkurencją ze strony regionu Bordeaux.  Do dziś wina te stanowią względnie mało znaną nazwę, co może zaskakiwać. Mowa bowiem o wyjątkowo chętnie sadzonym szczepie winogron we Francji. Wina Ugni Blanc odniosły duży sukces jako składnik koniaków i brandy, właśnie dzięki neutralnemu smakowi oraz niezwykłej wytrzymałości na chłodne i wilgotne warunki panujące w regionie Cognac.

  Wysoka kwaśność winogron zapewnia znakomity potencjał do starzenia trunku. Jest to niezbędna cecha podczas produkcji koniaku. Jednocześnie nienachalny smak pomaga stworzyć wysokiej jakości destylat o przyjemnym aromacie kwiatów oraz winogron. Dodatkowo stonowany profil wina Ugni Blanc oznacza praktycznie nieograniczoną swobodę podczas mieszania z innymi odmianami. Dlatego właśnie szczep ten odpowiada za 98% upraw w regionie Cognac. W efekcie jednak same wina Ugni Blanc pozostają stosunkowo mało znane. Z kolei produkowane z nich mocniejsze alkohole, zyskały sobie sławę zarówno we Francji, jak i poza jej granicami.

  Shopping cart close