Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

  Wina grzane

   

  Wina grzane przywołują na myśl długie, zimowe wieczory. Fantastycznie sprawdzają się podczas seansów filmowych czy romantycznych wieczorów z drugą połówką. Rozgrzewające trunki zapewniają dogłębny relaks, a także pozwalają zapomnieć o troskach dnia codziennego. Można wyróżnić białe i czerwone wina serwowane na ciepło. Oba rodzaje gwarantują wyjątkowe doznania smakowe, więc ostateczny wybór zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Gotowe wina do podgrzania to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy stawiają na komfort. Samodzielne przygotowanie płynnych delicji nie należy do najłatwiejszych, więc nie każdy sprosta takiemu wyzwaniu.

  Korzenie grzanych win 

  Nie można jednoznacznie powiedzieć, od kiedy istnieją wina grzane. Ich historia sięga starożytności. Pierwsze trunki pojawiły się najprawdopodobniej w Rzymie. Warto wiedzieć, że historyczne wina te powstawały w oparciu o receptury zbliżone do tych stosowanych obecnie. Alkohol mieszano z miodem, przyprawami korzennymi, liściem laurowym, trawą cytrynową, olejkiem różanym.

  Wina grzane chętnie serwowano podczas obchodów rzymskiego święta Niezwyciężonego Słońca. Na uwagę zasługuje fakt, że w późniejszym czasie  Chrześcijanie przekształcili je w Boże Narodzenie. Dlaczego wina te były tak popularne? Przede wszystkim dlatego, że nawet niewielka ilość alkoholu stanowiła źródło przyjemnego pobudzenia. Ponadto, trunki stały się naturalnym lekarstwem!

  Jak zmieniało się oblicze win grzanych na przestrzeni lat? 

  W czasach średniowiecza wina grzane spożywała szlachta oraz zamożni mieszczanie. Trunki były produktem niszowym, który nie był dostępny dla pozostałej części społeczeństwa. W dużej mierze było to wynikiem ekstremalnie wysokich cen przypraw korzennych. We Francji oraz Hiszpanii wina te szybko docenili zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej. Nosiły one nazwę Piment – były zalecane przede wszystkim osobom borykającym się z przeziębieniem czy dolegliwościami trawiennymi.

  Współczesne wina grzane powstają na wzór średniowiecznych alkoholi. Do produkcji wykorzystuje się głównie wino czerwone, które wzbogaca się miodem, cynamonem, goździkami, majerankiem, imbirem czy czarnym pieprzem. W krajach nordyckich wina te zostały docenione ze względu na właściwości rozgrzewające. Trunki mogą nieco różnić się od siebie, a wszystko zależy od tego, z jakich obszarów świata się wywodzą.

  Jak podawać wina grzane?  

  Grzane wina są dość słodkie, korzenne, intensywne. Pija się je na bożonarodzeniowych jarmarkach, jednak aromatyczne trunki sprawdzają się świetnie również w domowym zaciszu. Idealnie komponują się z ciepłym kocem, ulubionym serialem czy książką. Wina takie dobrze jest podawać w odpowiednich naczyniach, takich jak gliniane lub kamionkowe kufle, kubki ze szkła żaroodpornego, termiczne szklanki.

  Niektórzy decydują się serwować wina grzane w specjalnych zestawach z podgrzewaczem. Umożliwiają one bezproblemowe utrzymanie pożądanej temperatury trunku. Dodatkowym atutem jest fakt, że stanowią praktyczną formę dekoracji wnętrza!

  Shopping cart close