Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

  Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

  Tannat

  • PELLEHAUT FAMILY RESERVE ROUGE COTES DE GASCOGNE 13,5%

   WINO PELLEHAUT FAMILY RESERVE ROUGE COTES DE GASCOGNE 13,5% 0,75L

   75,00  Availability: w magazynie
  • Pellehaut Les Marcottes

   WINO PELLEHAUT LES MARCOTTES 13,5% 0,75L

   45,90  Availability: w magazynie
  • Pellehaut Ampelomeryx Rouge Cotes de Gascogne

   WINO PELLEHAUT AMPELOMERYX ROUGE COTES DE GASCOGNE 12,5% 0,75L

   39,90  Availability: w magazynie
  • PELLEHAUT HARMONIE ROSE COTES DE GASCOGNE 12%

   PELLEHAUT HARMONIE ROSE COTES DE GASCOGNE 12% 0,75L

   29,90  Availability: brak w magazynie
  • Pellehaut L’Ete Gascon Rose

   PELLEHAUT L’ETE GASCON ROSE 11% 0,75L

   39,90  Availability: brak w magazynie

   

  Chociaż wina Tannat nie dorównują popularnością trunkom produkowanym ze szczepów Cabernet Sauvignon i Malbec, odmiana ta cieszy się wysokim uznaniem koneserów. Niektórzy znawcy przepowiadają tym winom świetlaną przyszłość ze względu na ich unikalny smak oraz właściwości. Co warto o nich wiedzieć?

  Mocne uderzenie tanin – profil smakowy wina Tannat 

  Praktycznie czarny, nieprzejrzysty kolor wina Tannat mówi wiele o jego smaku. To trunek o wyjątkowo mocnej budowie, wyróżniający się wysoką zawartością tanin. Wpływają one znacząco na jego smak. Podczas degustacji wina z tego szczepu można się spodziewać obecności czarnej porzeczki, śliwki, lukrecji, kardamonu, jeżyny, tytoniu, skóry oraz dymnego finiszu z nutami słonych minerałów. Wyjątkowo złożony smak trunku podkreśla zawartość alkoholu na poziomie 13,5-15%. Zapewnia ona  intensywne doznania po otwarciu butelki. Wina Tannat najlepiej pasują do potraw o mocnym smaku, takich jak wołowina, kiełbasa, zapiekanki, pieczona jagnięcina, kaczka oraz długo dojrzewające sery pleśniowe. Wysoka zawartość tanin obecna w tych winach znakomicie komponuje się z daniami obfitującymi w białko oraz tłuszcze. Ponad to przyśpiesza trawienie, co stanowi znakomitą wiadomość. Po posiłku nie będzie nam towarzyszyło nieprzyjemne uczucie ciężkości.

  Podczas serwowania wina Tannat nie trzeba się przejmować długim chłodzeniem. Trunek najlepiej podawać w temperaturze 15-20° Celsjusza.  Trzeba jednak zadbać o trwająca około 60 minut dekantację. Przy nalewaniu warto wybrać duże, obszerne kieliszki, które zapewnią lepszy dostęp powietrza i pomogą rozwinąć bogaty smak wina Tannat. Ze względu na mocną budowę, trunek ten ma spory potencjał do dojrzewania. Może być przechowywany przez wiele lat w butelce, bez utraty unikalnego smaku. Związane jest to z wyjątkowo wysoką zawartością antyoksydantów, które świetnie konserwują bukiet trunku. Z czasem wina Tannat zyskują nieco łagodniejszy charakter. Nie należy się jednak spodziewać, iż całkowicie stracą swoją intensywność. Winogrona z tego szczepu są również dodawane do win rosé, aby wzmocnić ich budowę oraz smak.

  Z Francji do Urugwaju – historia wina Tannat 

  Wina Tannat wywodzą się z położonej na południu Francji Gaskonii, a ich uprawa do dziś skupia się wokół miejscowości Madiran. Jest to region posiadający własną apelację AOC, która odzwierciedla charakter miejscowych winnic. Okoliczne winnice skupiają się głównie na czerwonych odmianach owoców, przy czym większość terenów służy właśnie do produkcji wina Tannat. W regionie wytwarza się zarówno trunki składające się wyłącznie z tej odmiany winogron, jak i kupaże. W tym drugim przypadku do mieszanki dodawane są takie szczepy jak Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Fer. Mają na celu złagodzenie smaku wina Tannat, co najlepiej świadczy o jego mocy.

  Istnieje wiele legend na temat dotyczących sposobu, w jaki sadzonki tej odmiany trafiły do Urugwaju, a jedna z najbardziej malowniczych opowieści utrzymuje, iż sam Ludwik XVI lub jeden z francuskich arystokratów zakazał sprzedaży wina Tannat. Mimo tego jeden z plantatorów uciekł do Ameryki Południowej z czternastoma sadzonkami tej niezwykłej winorośli. Najprawdopodobniej historia podróży przez Atlantyk była mniej spektakularna, ale wina Tannat znalazły nowy dom w Urugwaju, gdzie stały się najchętniej sadzoną odmiana winogron. Obecnie to właśnie ten kraj, a nie Francja, może poszczycić się największą produkcją wina Tannat na świecie.

  Koszyk Wróć do strony