Poznaj idealny przepis na Margaritę, klasyczny drink, który łączy w sobie świeżość limonki i głębię tequili, tworząc idealne orzeźwienie. Podajemy sprawdzony sposób na przygotowanie tego popularnego koktajlu w kilku prostych krokach.
Wiele teorii na temat powstania koktajlu Margarita
Margarita jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych koktajli na bazie tequili, zaraz po Tequila Sunrise. Jest to też koktajl, którego historia ma prawdopodobnie najwięcej wersji alternatywnych. Innymi słowy, nie do końca wiemy, kiedy naprawdę powstała Margarita i kto jest jej twórcą, a ojców, jak zwykle, jest wielu.
Nikt nie jest w stanie zweryfikować, kiedy i kto po raz pierwszy skomponował tę unikalną kompozycję smaków. Co ciekawe, nie wiemy również dokładnie, kiedy to się stało. Wiemy na pewno, że napój o składnikach zbliżonych do współczesnej margarity był pity od lat 30. do 50. XX wieku na terenach pogranicznych USA i Meksyku.
Reszta faktów ginie w odmętach prawdopodobieństw i opowieści przekazywanych z ust do ust, a tych w przypadku Margarity jest naprawdę sporo. Wystarczy przytoczyć te najciekawsze:
Jedna z najwcześniejszych historii przypisuje autorstwo Margarity Danny’emu Negrete, który w latach trzydziestych prowadził razem z bratem bar w hotelu Garci Crespo w Puebla w Meksyku. W 1936 roku skomponował koktajl, który składał się w równych częściach z tequili, likieru triple sec i soku z limonki, dla swojej dziewczyny, której imię (pewnie się już domyślacie) to Margarita. Inna historia mówi, że nie był to Danny, a jego ojciec, Salvador, który stworzył ten napój na weselu swojego brata Dawida. I myślę, że nie trzeba dodawać, jak miała na imię szwagierka – tak, Margarita.
Co ciekawe, w 1944 roku, to właśnie Danny Negrete przeprowadził się i został barmanem na torze wyścigowym Agua Caliente w Meksyku, miejscu, które uważane jest za kolebkę Margarity.
Inna historia mówi, że koktajl został stworzony pod koniec lat 40., prawdopodobnie między 1947 a 1948, dla aktorki Marjorie King (gwiazdki z lat 30.), która była wielbicielką tequili. Autorem kompozycji był barman Carlos Daniel „Danny”, właściciel baru Rancho La Gloria w Rosarito Beach w Meksyku. Do koktajlu dodał limonkę i ozdobił kieliszek wyjątkową solną obręczą, która przykuła uwagę ludzi przy barze. Koktajl nazwał oczywiście Margarita, co było hiszpańskim odpowiednikiem imienia aktorki Marjorie (po polsku Małgorzata, ale imion podobno się nie tłumaczy).
W historii jest znacznie więcej podobnych. Wydaje się, że wiele osób w ciągu kilkudziesięciu lat mogło stworzyć podobny drink, który ochrzcili dokładnie taką samą, zbliżoną nazwą. O ile dzisiaj Margarita wydaje nam się dość egzotycznym imieniem, w latach 30. i 40. ubiegłego wieku imię to wówczas osiągało swoją popularność i wiele latynoamerykańskich dziewczynek miało tak na imię. Nic dziwnego zatem, że to właśnie tym imieniem ochrzczono jeden z najbardziej znanych napojów na bazie tequili.
Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak teoria, że Margarita jest koktajlem, który powstał na zasadzie ewolucji popularnych wówczas drinków Daisy, które zawierały również curaçao i cytrusowe nuty. Sugerowałaby to sama nazwa, która po hiszpańsku „Margarita” oznacza po prostu stokrotkę.
I na koniec ciekawostka: Margarita jest tak popularnym koktajlem, że obchodzony jest nawet dzień Margarity, który wypada 22 lutego.
Jakie składniki ma drink Margarita?
To, co wyróżnia Margaritę, to bazowy, mocny alkohol, którym jest nietypowo tequila – to czyni ją miksem wyjątkowym i nadaje mu meksykańskiego kolorytu. Klucz do sukcesu w stworzeniu idealnego koktajlu tkwi oczywiście w składnikach. Co składa się na klasyczną Margaritę?
1. Tequila
Nasza Margarita nie będzie miała smaku bez tequili. W przypadku tego popularnego koktajlu musimy użyć odpowiedniego rodzaju tequili. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się Tequila Silver lub Reposado. W tym przypadku nie ma sensu oszczędzać i inwestować w tańszej jakości trunki, takie jak mezcal czy sotol. Tequila do Margarity powinna mieć dopisek 100% agave.
2. Sok z limonki
Przed przygotowaniem koktajlu warto wyposażyć się w wyciskarkę do soków i przygotować sok własnoręcznie. Najlepsze efekty osiągniemy tylko wtedy, kiedy będziemy dysponować świeżo wyciskanym sokiem z limonki. Jeżeli nie mamy innej opcji, możemy wypróbować sok kupiony w sklepie, jednak trzeba dokładnie sprawdzić skład i upewnić się, że jest to sok naturalnie wyciskany, bez żadnych dodatków. Jeśli zdecydujesz się na sok domowej roboty, zachowaj kilka plasterków limonki, które później będą służyć jako dekoracja do drinka.
3. Likier pomarańczowy
Przepis na Margaritę nie precyzuje konkretnie, jaki to ma być likier. Tradycyjnie używany jest Cointreau, ale jeśli nie dysponujesz tym klasykiem, do ostateczności może być też Grand Marnier.
I nie zapomnij o dekoracji! To, co wyróżnia Margaritę spośród innych drinków, to charakterystyczna dekoracja kieliszka – obręcz z kryształków soli. To dodaje margaricie specyficznego, słonych akcentów.
Jak przygotować klasyczną Margaritę?
Margarita to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych koktajli na świecie. Jej prosta, ale wyrafinowana kompozycja składników tworzy idealne połączenie, które zachwyca smakiem i orzeźwieniem. Z pewnością zaskoczy cię fakt, że jej przygotowanie nie jest skomplikowane. Poniżej przedstawiamy przepis na klasyczną Margaritę zgodnie ze standardami International Bartenders Association (IBA).
Margarita (przepis na koktajl)
Składniki:
- 50 ml tequili 100% Agave
- 20 ml triple sec (np.likier Cointreau 40% 0,7L)
- 15 ml świeżo wyciśniętego soku z limonki
Przygotowanie
- Wsyp lód do shakera.
- Dodaj wszystkie składniki do shakera: tequilę, Triple Sec oraz sok z limonki.
- Energicznie wstrząśnij shakerem, aby dobrze wymieszać i schłodzić składniki.
- Przecedź koktajl do schłodzonego kieliszka koktajlowego.
Opcjonalnie możesz udekorować brzeg kieliszka solą. Aby to zrobić, przed przygotowaniem drinka zwilż brzeg kieliszka kawałkiem limonki, a następnie zanurz go w soli, tak aby pokryła ona połowę obwodu.