Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Czerwone wino to typ trunku produkowany na bazie ciemnych odmian winogron. Odcień tego alkoholu może wahać się od fioletu, który występuje najczęściej w przypadku młodych win, poprzez krwistą czerwień w przypadku win leżakowanych, aż po brąz dla win kilkudziesięcioletnich. Co ciekawe, wina czerwone wcale nie zawdzięczają swojej barwy winogronom. Kolor soku z odmian winogron, wykorzystywanych w procesie produkcji, jest zielonkawy. To barwa skórek z winogron (która wynika z zawartości antocyjanów), nadaje właściwy kolor czerwonemu winu. Kiedy powstało i czym wyróżnia się czerwone wino?
Pierwsze wzmianki o winie czerwonym, które pozwalają bez żadnych wątpliwości stwierdzić, z jakim wariantem wina mamy do czynienia, pochodzą z mitologii greckiej, a także zapisów Biblii. Już starożytni Grecy cenili sobie smak i niepowtarzalne właściwości win czerwonych, które bywało również stosowane jako środek leczniczy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, że to właśnie wina czerwone zostały symbolicznym trunkiem w kulturze chrześcijańskiej. To zdecydowanie wpłynęło na popularyzację tego trunku, również wśród niższych klas i choć w dawnych czasach czerwone wino było alkoholem pijanym przez bogatsze warstwy społeczne, to również ci biedniejsi doskonale wiedzieli, z jakim trunkiem mają do czynienia.
Upadek Cesarstwa Rzymskiego oznaczał zdecydowany spadek popularności winiarstwa. To Karol Wielki przypomniał o świetności win czerwonych, a także wspierał jego wytwórców. Jego syn i zarazem następca, Ludwik Pobożny, kultywował tradycję ojca. W Polsce pierwsze wzmianki o czerwonym winie pojawiły się po przyjęciu chrześcijaństwa, a produkcją zajmowali się przede wszystkim zakonnicy.
W procesie produkcji, w którym powstają wina czerwone, wykorzystywane są przede wszystkim ciemne odmiany winogron. Wśród nich można wskazać m.in. barber, bobal, gama, grenaches, carignan i wiele innych. Produkcja win czerwonych przebiega w sposób, który umożliwia pozyskanie odpowiedniej barwy ze skórek owoców. Dlatego też w pierwszej kolejności prowadzona jest selekcja winogron, a następnie odszypułkowanie i gniecenie. Fermentacji poddawana jest miazga winogron owoców o intensywnym zabarwieniu, które sprawia, że wina czerwone nabiorą charakterystycznego, ciemnoczerwonego koloru. Tak przygotowane wina czerwone są następnie klarowane i poddawane dojrzewaniu.
Wina czerwone można podawać do obiadów lub kolacji. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, trunek stanowi popularny element posiłków we Francji, gdzie tradycją jest, że dorośli spożywają lampkę tego trunku do obiadu. Czerwone wina warto serwować z ciemnym mięsem – dziczyzną, kaczką, gęsią, wieprzowiną czy wołowiną. Lekko cierpki smak win czerwonych sprawia, że te ciężkie potrawy zyskują nowy wymiar. Co istotne, wino czerwone to również doskonały dodatek do deserów czy desek serów. Można je wykorzystać także jako formę marynaty do wspomnianych, czerwonych mięs. Dzięki swoim właściwościom, czerwone wino doskonale zmiękcza mięso i sprawia, że nabiera ono ciekawego smaku.