Twój koszyk
- No products in the cart.
Podsumowanie:
0,00 zł
Polecane produkty
Wyświetlanie 1–16 z 35 wyników
Chyba nie ma osoby, która choć raz nie piłaby toastu wznoszonego szampanem. Ten trunek cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza jako element celebracji ważnych chwil. Z okazji awansu, ślubu, urodzin czy rozpoczęcia nowego roku. Jak powstaje szampan i czy pasuje tylko i wyłącznie do wznoszenia toastów?
Mianem szampana określa się szczególny rodzaj wina musującego. W tym przypadku jednak nie dochodzi do sztucznego nasycania trunku dwutlenkiem węgla, odpowiadającym za bąbelki obecne w alkoholu. Champagne swoją nazwę zawdzięcza regionowi znajdującemu się w północno-wschodniej części Francji, czyli Szampanii.
Winorośle były uprawiane w Szampanii już w czasach starożytnego Rzymu. To działania kleru sprawiły, że uprawy przetrwały, a dziś – my możemy cieszyć się smakiem szampana. Czas szczególnej popularności tego trunku, a zarazem moment, kiedy pojawił się znaczący rozwój, jeśli chodzi o metody produkcji szampana, przypada na XVII wiek. Właśnie wtedy mieszkańcy dworów królewskich we Francji, ale również Anglii, szczególnie upodobali sobie szampana i pijali go bardzo często. Dzięki rozkwitowi zainteresowania szampanem, pojawiało się również coraz więcej miejsc, które zajmowały się jego produkcją.
Proces produkcji szampana jest bardzo szczegółowo określony, nie tylko przez historię i tradycję, ale również – przynajmniej częściowo – przez ustawodawcę. Do takich kwestii należy m.in. miejsce produkcji tego trunku. Szampan jest bowiem wytwarzany w tzw. strefie winiarskiej, określonej dokładniej w ustawie z 1927 roku. Jest to niewielki obszar, wyznaczony do produkcji szampana na terenie Francji.
W procesie produkcji stosuje się zazwyczaj trzy najpopularniejsze odmiany winogron z rodziny pinot: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Wykorzystuje się również mniej popularne odmiany winogron, jednak są to stosunkowo rzadkie przypadki.
Szampan jest efektem końcowym szeregu procesów, jakie zachodzą podczas winifikacji. Cała procedura jest dość złożona i składa się z wielu etapów, dlatego prawdziwy szampan jest uważany za trunek wysokiej klasy, odpowiedni do świętowania różnego rodzaju istotnych okazji.
Szampan jest zazwyczaj elementem celebracji istotnych okazji. Właśnie lampką musującego szampana wznosi się toast w trakcie ślubu, wita nowy rok, a także oblewa awans czy inny sukces. Przyjęło się, że towarzyszy nam on podczas ważnych wydarzeń i staje się istotnym fragmentem świętowania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zaserwować sobie lampki wina również w domowym zaciszu, np. po szczególnie długim i trudnym dniu lub w formie świętowania sukcesu samemu czy z drugą połówką.
Choć wydawać by się mogło, że szampan – jako alkohol o luksusowym charakterze – wymaga wykwintnych, wyszukanych dań. Jednak wcale tak nie jest! Szampan świetnie komponuje się z deskami serów, różnego rodzaju sałatkami czy owocami morza. Szampan jest również doskonałym towarzystwem dla owoców – w szczególności truskawek, trufli czy ciast.