Alkohole Świata

SZYBKA DOSTAWA! Warszawa - realizacja zamówienia nawet w 2 h

Darmowa dostawa
od 299 PLN!

Wyświetlanie jednego wyniku

Wina australijskie

Wina australijskie to przede wszystkim trunki odmianowe, które bazują na najpopularniejszych szczepach winogron. Ponad połowa owoców dla przemysłu winiarskiego produkowana jest w Australii Południowej. Warto wiedzieć, że to właśnie w tym stanie ma siedzibę większość koncernów specjalizujących się w produkcji omawianych alkoholi. Jest to w dużej mierze zasługą zróżnicowanego klimatu. W XXI wieku odrodził się  również stan Wiktoria, gdzie aktualnie funkcjonuje mnóstwo winnic. Z kolei w Australii Zachodniej oraz Tasmanii powstaje niewielka ilość win, jednak są to alkohole luksusowe.

Krótka historia win australijskich 

Trunki te są znane od połowy XIX wieku. Dynamiczny rozwój przemysłu winiarskiego był następstwem sprzyjających warunków klimatycznych oraz glebowych. Czynniki atmosferyczne umożliwiały hodowlę różnorodnych szczepów winogron. Głównym rynkiem zbyty było imperium brytyjskie. Na uwagę zasługuje fakt, że w latach 1928-1938 Australia była większym eksporterem niż Francja. Brytyjczycy byli przyzwyczajeni do mocnych i ciężkich trunków.

Sporym uznaniem cieszyły się wina australijskie w stylu sherry oraz porto. Jednak wraz z upływem czasu upodobania zaczęły się zmieniać, a wina wytrawne zyskały na znaczeniu. Ważne także, że w kolejnych latach wina australijskie przeszły transformację. Dlatego też niemała ilość trunków trafiła na półki w marketach dla masowych odbiorców. Jednak nie brakuje ekskluzywnych specjałów, które zachwycą nawet najbardziej wymagających koneserów.

Czym wyróżniają się wina australijskie? 

Australijskie wina są na tyle różne, że nie można wskazać cech wspólnych wszystkich trunków z tej części świata. Wszystko to za sprawą rozpiętości stref klimatycznych. Alkohole wzbogaca się rozmaitymi dodatkami, takimi jak zioła, przyprawy, owoce i inne. A wszystko po to, aby każdy trunek był jedyny w swoim rodzaju! Bez większego wysiłku można znaleźć specjał na wieczorny relaks przy kominku, uroczysty obiad z rodziną czy imprezę z przyjaciółmi.

Na specjalną uwagę zasługują wina australijskie z nutami jeżyn, jagód, czarnej porzeczki. Aromat owoców leśnych sprawia, że takie trunki wybornie współgrają z makaronem, wołowiną czy jagnięciną. Ogromną popularnością cieszą się także wina stanowiące połączenie świeżych owoców oraz ciężkich przypraw. Jest to niebanalne zestawienie, które zachwyca smakiem i aromatem.

Dojrzewające w dębowych beczkach wina australijskie

Trunki z Australii wyśmienicie smakują w towarzystwie dań obiadowych. Odmiany dojrzewające w dębowych beczkach są mocne, wyraziste, aromatyczne. Zadowoli to osoby, które unikają przesadnej słodyczy owoców. Miłośnicy takich trunków powinni zwrócić uwagę na zawartość przypraw.

Z przystawkami lepiej komponują się wina australijskie z nutami wanilii. Są one perfekcyjnym wyborem do serów i ryb. Wina z Australii dojrzewają w beczkach dębowych od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to proces, który ma bezpośredni wpływ na gamę smaków i zapachów. Im dłuższy okres dojrzewania trunku, tym wyższa jego szlachetność.

Koszyk Wróć do strony